Organik Pazarlardan Beslenin!

0

Artık Organik Pazarlar Tercih Ediliyor

Bir organiktir gidiyor!

Aldatmacası, üç kağıdı olmayan, doğal, sertifikalı ürünleri tezgaha koyan organik pazarlara ulaşmamız gerekiyor. Organik alan üzerinden öylesine oynanan oyunlar var ki! Halden arta kalmış ezik büzük, doğal tarım ile ilgisi olmayan meyve ve sebzelerin toplanıp, piyasanın beş katına organik diye satıldığı pazarlar görüyoruz. İşte bu nedenle doğru ve gerçek organik ürünleri bulmak öyle kolay değil. Ancak bu alanda otorite sayılan Ekolojik Üreticiler Derneği’nin açmış olduğu organik halk pazarları var. Maltepe, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda açılan organik pazarlarda hiçbir sertifikasız ürün yer almıyor ve hepsi Tarım Bakanlığı Onaylı…

Soluğu Zeytinburnu Organik Halk Pazarı’nda Aldım…

İşin gerçekliğini yakından öğrenebilmek için soluğu Zeytinburnu Organik Halk Pazarı’nda aldım.Pazar her cumartesi Topkapı Merkez Efendi Camii yanında kuruluyor. Önce pazarı iyice inceledim. Pazarda yok yok… Öyle çok geniş bir pazar olmamasına rağmen, ürün çeşitliği ile bir çok ihtiyacınızı karşılayacak derecede…Meyvelerden, sebzelere, kahvaltı çeşitlerinden, doğal-organik bakliyat türlerine, organik tavuktan, soğuk sıkma yöntemi ile elde edilmiş organik doğal yağlara ve doğal kozmetik ürünlerine kadar ekolojik tarımın ürünlerinin hepsi Zeytinburnu Organik Halk Pazarında mevcut!

zeytinburnu organik pazar 7 Organik Pazarlardan Beslenin!

Organik Pazar Esnafı İle Sohbet Başlıyor…

Sizlere genel olarak durumu özetledikten sonra Pazar esnafı ile yaptığım söyleşiden bahsetmek istiyorum. Pazarın girişinde hemen ilk tezgahı kurmuş olan organik pazarcılardan, tezgah sorumlusu Zeki Uludağ ile Pazar hakkında konuşmaya başlıyoruz. Pazarcı Uludağ hemen aktarmaya başlıyor, “7 yıldır organik ürünler alanında çalışıyoruz, 2 yıldır ise bu pazardayız. Organik ürünleri direkt olarak üreticiden temin ediyor ve müşterilerimize sunuyoruz. Hepsi belgeli, sertifikalı ürünler. Örneğin Portakal, Muz, limon Mersin’den, tezgahtaki çoğu sebze, yeşillikler is Bursa Orhaneli’nden geliyor. Avokadolarımız ise Antalya-Çıralı’dan…” diyor.

zeytinburnu organik pazar 1 Organik Pazarlardan Beslenin! zeytinburnu organik pazar 8 Organik Pazarlardan Beslenin!

Oturmuş Müşteri Kitlesi Var

Halkın taleplerini sorduğumda ise, “bazen çok kalabalık oluyor; ancak genelde oturmuş bir kitlesi var, bilen ve meraklısı geliyor, düzenli olarak her cumartesi gördüğümüz, sohbeti ilerlettiğimiz müşterilerimiz bile var” şeklinde ifade ediyor durumu esnaf arkadaşımız Zeki Uludağ…

zeytinburnu organik pazar 2 Organik Pazarlardan Beslenin!

Aşeren Hamile Bayanlara Mevsiminden Organik Meyveler

www.aseriyor.com yakında sizlerle olacak

Sohbet esnasında esnaf arkadaşlarımızdan bir konu daha öğreniyoruz. www.manavim.com adlı bir internet sitesi kurmuşlar, site üzerinden organik ürünlerin ve doğal gıdaların satışını yapıyorlar. Siteden Siparişler alınıyor ve adreslere teslim ediliyor. Site kurucusu Erol Ağırlar hemen yeni bir projesinden daha bahsediyor. Yakında hizmete girecek olan www.aseriyor.com hamile manavı projesi. Organik mevsim meyvelerinin mevsimlerinde toplanarak, doğru bir teknoloji ile dondurulduğunu ifade ediyor Erol Bey ve ekliyor “Eşiniz hamile, kışın ortasında eriğe aşerdi, fakat hormonlu ürünler değil, doğal gıdalarla besleniyor. Organik yemeyi tercih ediyor. Bu durumda hemen imdadına yetişebiliyoruz bayanların, mevsiminden toplanan dondurulmuş meyvelere yani organik meyvelere alakasız bir mevsimde bile ulaşabiliyorsunuz”

Domatesin Saman altısı Olur Mu Demeyin!

Organik üretim yöntemlerinden biri de “saman altı” domates yetiştiriciliği. Domatesler yeşilken toplanıyor ve saman altına konuyor. 2- 3 ay hava alması engellenerek öylece bekletiliyor. Sonra karşımıza kıpkırmızı, lezzetli ve sağlıklı domatesler çıkıyor.

zeytinburnu organik pazar 3 Organik Pazarlardan Beslenin!

Zeliha Abla’nın Bilmediği Yok

Pazar tezgahlarını bir bir dolaşmaya devam ederken, ürün çeşitliliği ile dikkatimi çeken esnaf ablamız Zeliha Başaran ile sohbete başlıyorum. 50 yaşındaki Zeliha ablanın organik tarım ve organik ürünler ile ilgili bilmediği bir konu yok diyebilirim. Uzun yıllardır bu işle uğraştığını, daha eskilerde de sağlık sektöründe eğitmenlik yaptığını öğreniyorum kendisinin… Tezgahında sattığı arı sütü ve polen ile ilgili bir çok bilgi veriyor bana. Dudağı soğuktan yara olmuş bir müşterisine ise hemen arı sütü damlatıyor, “arı sütü hücreleri yeniliyor” diyor. Tezgahından ayrılmadan önce de bana Eskişehir’den geldiğini söylediği bir organik elma veriyor J. Aman organik mi ablacım diyorum, öyle olmazsa giremez zaten bu pazara!” diyor. Teşekkür ederek yanından ayrılıyorum Zeliha ablanın…

zeytinburnu organik pazar 4 Organik Pazarlardan Beslenin! zeytinburnu organik pazar 5 Organik Pazarlardan Beslenin!

Organik Oyuncaklar ile Çocuklarınızın Sağlığı Güvende

Pazarın sonuna doğru bir de ne göreyim. Sevimli minikler pazarın bir alanında organik oyuncaklarla kendilerini kaybetmişler, keyifli vakit geçiriyorlar. Er-Ay markalı %100 Türk malı olduğu belirtilen oyuncaklar hiçbir kimyasal madde ve boya kullanılmadan üretiliyor ve satılıyor. Tezgah yetkilisine hemen soruyorum: “Organik oyuncak da ne demek?” ..Başlıyor anlatmaya, “800 yıllık kayın ağacından elde edilen bu oyuncaklarda kullanılan teknoloji ve ana malzemelerin hiçbirinde sağlığı tehdit edecek kimyasal içerikler ve boya maddeleri bulunmuyor. 2008 yılında kurulan bir firmayız ve yurtdışına da ihracat yapıyoruz” diyor. Çeşitli hayvan türlerinden yapılmış tahta yapbozlardan ben bile bir tane deniyorum, sanırım sorumlu arkadaşımızın umduğundan çabuk bitiriyorum ki puzzle’ı, “kısa sürdü” diyerek şaşırıyor bana.

Evet incelediğim yönü ile Zeytinburnu Organik Halk Pazarı’nda yer alan ürünlerin hepsi sertifikalı ve Tarım Bakanlığı onaylı. Ayrıca Pazar gayet ferah…Sebze ve meyvelerden tutun da , organik kahvaltı çeşitlerine, ev temizlik ürünlerine, kozmetik malzemelere, organik oyuncaklara ve doğal yağlara kadar her şeyi bulabiliyorsunuz. Fiyatlar da öyle el yakıyor sayılmaz. Bazı alanlarda yapacağımız tasarruflar ile sağlığımıza yatırım yapmak için gereken payı yaratabiliriz diye düşünüyorum.

Zeytinburnu Belediyesi Organik Halk Pazarı, 30 Ekim 2010 tarihinden bu yana Topkapı Merkezefendi Camii yanında kuruluyor ve Cumartesi günleri ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Organik Pazar gezilerim devam edecek,

Doğal kalın…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply