Almanya’da İnsan Ömrü Neden Bu Kadar Uzun?

0

Almanya’da Uzun Ömrün Sırları?

Sağlıklı bir yasam tarzı ile hayatımıza keyifle yaşanacak günler ekleyebilmek elimizde mi? İnsanlık tarihi boyunca sağlıklı uzun bir ömrün yolları aranmış ve aramaya devam ediyor. İnsanlar uzun, genç ve sağlıklı bir hayatın sihrini bulmak istiyorlar. Peki buna erişmek mümkün mü?

Ben iki farklı ülke insanını tanıyan bir dünya insanı olarak bu soruya sunacağım sebepler ile “mümkün” cevabını vermek istiyorum. Bu arada Almanya‘dan herkese selamlar. Dokuz sene önce kalbimin sesini dinledim ve yirmi iki yıl dolu dolu yaşadığım ülkemi terk ederek Almanya’ya yerleştim. Dokuz yıldır yaptığım gözlemlerin, kıyaslamaların sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. Bu imkanı bana veren www.endogalindan.com un kurucusu Hülya Çayoğlu Kurtkal’a teşekkür ederim.

Yaşadığım ülke Almanya‘da yaşlı nüfus ağırlıkta. Çünkü Almanlar uzun yıllar sağlıklı yaşayan bir toplum. Buraya yerleşmeden önce bunu sadece duymuştum. Şimdi kendim de gözlemliyorum.

Yaşadığım yerde bize gelen haftalık gazetede bir hafta önce vefat edenlerin ilanları veriliyor. Yaş ortalaması seksen beş. Bunu fark ettikten sonra, ellili yaşlarda vefat etmiş birinin ilanını gördüğümde içimden “yazık erken vefat etmiş” demeye başladım. Almanların bu kadar sağlıklı ve uzun yaşayabilmelerinin nedenleri gözlemlerime göre ise şunlar:

Uyku Düzenleri: Almanlar erken kalkıp erken yatan bir toplum. Akşam saat sekizden sonra Almanya da hayat duruyor. Herkes o saatten sonra uyku hazırlıklarına başlıyor. Gürültü çıkarmak , dışarda çalışma yapmak yasak. Bizde ki gibi geç saatlere kadar takip edilen dizi kültürleri de yok. Niye erken uyumasınlar ki…

Erken Yenilen Akşam Yemekleri: Mesai saatleri genellikle akşam dört buçukta biten Almanlar, akşam yemeklerini saat beşte yerler. Sonrasında herhangi bir yemek muhabbeti yoktur. Akşam yemeği dediğim de bizde ki gibi salçalı, yağlı yemekler değildir. Yağ sürülmüş, peynir veya salam ile hazırlanmış iki dilim ekmek ve dilimlenmiş bir kaç sebze çeşididir.

Spor, Bol Hareket: Almanların yaptığı en basit ve en faydalı spor yürüyüştür. Kesinlikle yürümeden geçirdikleri bir gün yok gibidir. Geldiğimden beri gördüğüm yol çalışmaları; yürüme ve bisiklet yolu yapmak içindi. Eskiden yürüme yolu olmayan tüm kasabalarda çalışma yaptılar. Bu, devletin de buna önem verdiğini gösteriyor. Bol yeşillikler arasında ki uzun yürüyüş yolları insanı yürüyüşe teşvik ediyor.

Bitki Çayları: Almanya’da ömrümde görmediğim kadar Çay çeşidi vardır. Günlük en az üç fincan bitki çayı tüketiliyor. En çok tercih edilen bitki çayı ise papatya çayı. Sakinleştirici etkisi bulunan papatya  çayının bu kadar tercih edilmesi uzun yaşam sebeplerinden biri diye düşünüyorum.

Stressiz Bir Hayat: Sakin, stressiz, rahat insanlar Almanlar. Yolda, markette, cafede, hastanede şimdiye kadar aklımda kalan ya da gördüğüm en ufak bir olay yok. Ya da ailesi ile problem yaşamış ve bunu stresli bir şekilde anlatan, ağlayan bir Alman hiç görmedim. Bu ağlamamalar mı acaba bu ülkeyi ve insanlarını soğuk gösteriyor. Şimdi öyle düşündüm birden..

almanyada insan omru neden bu kadar uzun 2 Almanyada İnsan Ömrü Neden Bu Kadar Uzun?

Almanların neden uzun ömre sahip olduklarını düşündüğüm sebepleri gözlemlerime dayanarak sıralamaya çalıştım. İstisnalar vardır elbette. Bu artıları yavaş yavaş hayatımıza sokmamızı temenni ediyorum. Hiç biri yapılamayacak gibi değil, değil mi? Hem Almanları rahatsız eden yaşlı nüfus artışının bizim ülkemizde rahatsızlık yaşatacağını sanmıyorum. Çünkü biz de onlarda olmayan Aile kavramı daha gelişmiştir. Aile büyükleri ile yaşamak bizim için hale mutluluk ve bir değer kaynağıdır.

Kendinize iyi bakın,

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Almanya Editörü Havva Koçaslan Mutlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply