Alternatif Sağlık Sistemi: Homeopati Nedir, Nasıl Uygulanır?

0

Homeopati Nedir?

Beden , bir makine gibi parçalara ayırıp tamir edilmesi gereken organları, önce hastalık isimleriyle etiketleyen, daha sonra da değiştiren ya da ilaçlarla baskılayan modern batı tıbbının aksine, her hastaya hak etiği özeni ve saygıyı gösteren, onu hastalık yolculuğundan yaşama dair daha bilgili, daha bütüncül çıkarmayı hedefleyen homeopati, bugün dünya sağlık örgütü’nce de tanınan dünyada batı tıbbından sonra en fazla sayıda hastaya ulaşan en yaygın alternatif sağlık sistemi.

Doğal, Yan Etkisiz, Tedavi Edici Ve Bütüncül…

Homeopati, 300 yıl önce, kurucusu Dr. Hahnemann’ın da belirttiği gibi; hastaya tanı ya da tedavi için hiçbir şekilde” zarar vermeden”, sadece hastanın sözel hikayesine başvurularak uygulanan, tümüyle doğal yöntemleri kullanan bir tedavi sistemi. Genellikle daha ileri bir tetkik ya da inceleme gerekmiyor. Yurt dışında çok yaygın olarak kullanılan homeopati ilaçları da makul fiyatlara edinilebiliyor. Homeopati her türlü fiziksel rahatsızlıkta kullanılabildiği gibi, ciddi kronik hastalıklarda, ruhsal bozukluklarda ve modern tıbbın hastalık kabul etmediği ya da çaresiz kaldığı her türlü sorunda başarıyla uygulanıyor ve bu başarısı bilimsel yöntemlerle de kanıtlanabiliyor.

Bedenin İyileşme Kapasitesini Artırmak

Homeopati özünde bir enerji tedavisi. Bedene, ihtiyacı olduğu türde enerji yükleyerek onun iyileşme kapsitesini artırır ve genişletir; kişi sahip olduğu bütün hastalıkları iyileştirecek güce kavuşur. Homeopati, yalnızca fiziksel sağlıkta değil, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlık alanlarında da etkili olduğu için bütün düzeylerde optimal sağlık sağlar. Homeopati, herkesin kendine özgü bir sağlık durumu olduğunu savunur ve doğadaki benzer prensipleri, özel biçimlendirilmiş “remedi”ler (tedavi için kullanılan karışımlar) yoluyla kullanarak, en eski tedavi edici yöntemler yardımıyla, bütün bedende uyumu ve dengeyi yeniden kurar.

Belirtileri Bastırmaz, Tedavi Eder

Homeopati, homeos (benzer) ve pathos (hastalık) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Remediler, sağlam kişilerde, oluşturdukları belirtiler tablosu için hastalıklarda şifa aracı olur. Hastalık belirtisi olarak gördüğümüz şeyler aslında hastalıkla savaşan bedenin yarattığı değişikliklerdir.

Geleneksel tıp bir hastalık tablosundaki bu belirtilerin tümüne bir hastalık adı koyarken (teşhis edilen hastalık, her hastalık aynı belirtileri göstermez ama gene de aynı hastalıkmış gibi davranılır) homeopati bu belirtileri olduğu gibi alır, herkesin kendine özgü olan bedeninin savunma belirtileri olarak değerlendirir. Örneğim akut bir hastalık olarak başağrısı bir çok nedenden kaynaklanabilir; stres, üzüntü, yorgunluk, damar tıkanıklığı, kafa travması vs.. baş ağrısı için kullandığımız ağrı kesici ilaç bu rahatsızlıkların hçbirini tedavi etmez, yalnızca ağrıyı hissetmemizi engeller.

Kronik hastalıklar için de durum farklı değildir. Burada beden kendini onaramadığı için belirtiler ortadan kalkmaz. Örneğin, şeker ya da yüksek tansiyon hastaları ömür boyu tansiyonlarını ve şekerlerini düşüren ilaçlar kullansalar, tansiyonları ve şekerleri hep normal olsa bile sonunda yaşamlarını, bu hastalıkların komplikasyonları sayılabilecek şeylerden yitiriyorlar –böbrek yetmezliği, kalp enfarktüsü, beyin kanaması gibi…

Doğal ve Yan Etkisiz

Homeopatik remediler, tümüyle doğal maddeleri esas alarak hazırlanır (bitkiler, mineraller, ekolojik ürünler, doku ekstreleri) ve bu maddelerin etkisi, enerjisiyle çoğaltılır. Her madde o bireye özgü bir “belirtiler” bütününe etki eder.

Her hasta için, bu bilgiye sahip, o kişinin kendi bütünlüğüne özgü tek bir şifa verici karışım (remedi) hazırlanır. Bu remediler, hastanın gücünü” aktive eder ve hastanın kendi gücüyle çalıştığı için tümüyle zararsız ve yan etkisizdir; bebekler, hamileler ve yaşlılarda da güvenle kullanılır. Doğru ilacı bulamamış olsak bile yanlış ilaç hastanın yaşam gücüyle hiçbir şekilde etkiye girmeyeceği için yararlı ya da zararlı herhangi bir etkisi olmaz.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply