Anne, Senin Küçücüğünün de Artık Bir Küçücüğü Var

0

Annemin Kızıyken, Kızımın Annesi Olmak

Merhaba,

“Ben her bahar aşık olurum” diyor ya Sezen Aksu, ben de her Mayıs ayında hüzün doluyorum çünkü ben son dört yıldır her Mayıs ayında daha çok özlüyorum annemi. Bu seneki Anneler Günü’nde ise hüznün yanına mutluluk eklendi. Hayatımın en özel Anneler Günü’nde bana gülücükleri ve “aagggiii”leriyle hayat veren kızımın varlığı, en büyük mutluluğum!

“Çocuk yetiştirmek bir sanattır” der annem. Her doğan büyüyor, hayata karışıyor ama dünyaya gelmesine vesile olduğun bir can’ı yetiştirebilmek bitmeyen bir mesai gerektiriyor. Sabırlı olmak bu yoldaki değişmez faktör. Sabırla çocuğunu dinlemen, sabırla çocuğuna anlatman, sabırla (ama hissettirmeden) çocuğunun izini sürmen; sabırlı olman şart! Eğer anne olmaya karar veriyorsa bir kadın; sadece çocuğunu çok sevmek yetmiyor, sabırlı olmak da zorunda.

Hemen herkes sevdiklerini , ama özellikle annelerini asla gitmeyecek, onlar her zaman yanında kalacak sanıyor. Ama bir gün anne gittiğinde gerçekte nasıl bir değerin hayatından gittiğini anlıyorsun, geçmiş olsun! Bomboş, çırılçıplak hissediyorsun kendini. Asla geçmiş zaman kullanamıyorsun, annen geniş zamanda kalmış oluyor. “Annem yapar/sever” diyorsun. “Gitti” diyorsun anneni soranlara, “Öldü” diyemiyorsun. “Anneme gittim” diyorsun; mezarlık çok soğuk geliyor, “kabristana gittim” diyemiyorsun; için ürperiyor… Anne hayatından gittiğinde sen, sen değilsin artık. O ana kadar inandığın güvendiğin her ne varsa tuzla buz oluyor. Öyle bir gerçekle yüz yüze kalıyorsun ki; hayatın sana okkalı bir tokat attığını işte o zaman anlıyorsun. Günlük yaşamın koşturmacası içinde hayatı ilk defa sorgular oluyorsun: ne için bu mücadele?

Ben de maalesef bu farkındalığa vardım. Ama büyük bir kaybın ardından hayatın bana mükafatı kızım oldu; binlerce şükür!

Hamileliğimin 17. Haftasında anneme kızımı anlattığım satırlarla bu haftaki yazıma son veriyor ve en başta iki annem ve ablam olmak üzere tüm annelerin bu özel gününü kutluyorum.

cansu anneler gunu 1 300x262 Anne, Senin Küçücüğünün de Artık Bir Küçücüğü Var

07.09.2014 / 09.30

Annem,

Sana 3 yıl 3 ay sonra ilk defa yazıyorum. Daha önce cesaret edememiştim; duygularım boşalır ve zar zor baş edebildiğim her şeyle yüzleşirim diye korkmuştum. Sen hep “güçlü kızım” dersin ya bana; senden sonra kolum kanadım kırık, güçsüz, yorgun çoook günlerim oldu. Çok zorlandım sensizlikle baş edebilmek için. Canımın nasıl yandığını anlatmam imkansız!

Dün gece seni gördüm rüyamda. Birine seni anlatıyordum; seni nasıl özlediğimi gözyaşlarımla, sessizliğimle anlatıyordum. Sonra anlattıklarım gözümün önünde canlanmaya başladı. O kadar güzel, o kadar nefis görünüyordun ki! Bakmaya doyamadım sana. Sarıldım kocaman, her zamanki gibi gıdından öptüm, koklayarak! Sonra gene o “birine” seni anlattığımı gördüm. Gene özlem dolu yüreğimi hissettim.

O “biri” benim kızımdı galiba! Ben ANNE oluyorum; inanabiliyor musun? Senin “küçücüğün”ün de artık bir “küçücüğü” var!

…..

Kızımın varlığı güç veriyor bana, artık güçsüz değilim! Artık seni anlatmak yüreğimi dağlamıyor. Artık “annem …. çok sever” veya “annem …. yapar” derken gözlerim nemlenmiyor aksine mutsuz olmak yerine sıcacık gülümsüyorum sen aklıma geldiğinde.

Senin kızın “anne” oluyor, kulağa inanılmaz gelse de! Kulağıma “her şey çok güzel olacak, korkma” diye fısıldadığını hissediyorum. Sensiz nasıl anne olacağımı, kızımla olan yeni hayata nasıl adapte olacağımı bilememek zaman zaman endişelenmeme yol açıyor. Ama senin “güçlü kızım” sesin o an kulağıma, gönlüme geliyor; korkmuyorum!

Annem kızımla her an konuşuyor, karnımı seviyor, ona şimdiden kendimi, babasını tüm ailesini anlatıyorum. Henüz kıpırtılarını hissetmiyorum ama kızımı düşünmek bile içimi ılık ılık yapıyor!

……….

Keşke kızımı görebilseydin, keşke kızım seni tanıyabilseydi. Sen öyle güzel ve özel birisin ki, seninle yaşamak bize nasip oldu; çok şükür!

Keşke’lerin sonu yok, “iyi ki”lerle yaşama zamanı!

 

Bir sonraki yazımda kolik bebek konusunu ele alacağım. Haftaya görüşmek üzere…

Sevgiler

 Anne Bebek Editörü Cansu Dirim Şahin

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply