Anne Sütünü Arttırmanın Püf Noktaları…

0

Emzirme Teknikleri ve Anne Sütünü Arttırmanın Püf Noktaları

Merhaba,

Geçtiğimiz iki haftada emzirmenin zorluklarından, tecrübe ettiğim ve bana fayda sağlayan ürünlerden, mama kullanımına ilişkin görüşlerimden bahsetmiştim. Emzirme yazı dizisinin son bölümünde ise sizlerle emzirme tekniklerini ve anne sütünü arttırmanın püf noktalarını paylaşmak istiyorum.

Emzirme başlı başına öğrenilmesi gereken, hamilelik boyunca ‘çalışılması’ gereken bir konu bence. Hamileliğim boyunca bebek bakımı ile ilgili pek çok konuyu irdelemiş, araştırmıştım ama emzirme konusunda hep “içgüdülerin seni yönlendiriyor, emzirme deneyimi öğrenilmez” klişesine güvenerek emzirmeye ilişkin hiçbir bilgim olmadan kızımı kucağıma aldım. Anne adaylarına tavsiyem, doğru kaynaklardan faydalanarak bebekleri dünyaya gelmeden emzirme tekniklerini, emzirmeye ilişkin öngörülebilir başlıca sorunları bilmeleri ve en azından teoride emzirme konusuna hakim olmalarıdır.

Başucu kitabı olması gerektiğini düşündüğüm La leche league yayını ‘Emzirme Sanatı‘nı mutlaka almanızı öneriyorum. İçeriği çok zengin ve A’dan Z’ye emzirme konusunu ele alan, anlatımı kolay, çok önemli bir kaynak. Ben maalesef kitaptan çok geç haberdar oldum. Şayet bebeğimi beklerken bu kaynaktan faydalanabilseydim eminim ki her şey çok daha kolay olurdu.

Hazır mamaları satın aldığımızda etiketini okuyarak içeriği hakkında bir fikre sahip oluyoruz. Anne sütünün içeriği ise bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda sürekli değişim gösteriyor. Bu sebeple derin dondurucuda aylarca bekletilen sütlerin çok da işe yaradığını düşünmüyorum. Kızımın 1. ay kontrolünde o zamanki doktorumuz bana 15 dakika bir göğüsten, 15 dakika diğer göğüsten emzirmemi söylemişti. Ben buna katılmıyorum. Kızım büyüdükçe içeriği de değişen sütümden tam anlamıyla faydalanabilmesi için bir göğüsü tamamen boşaltmasını, şayet hala daha doymadıysa diğer göğüsü emmesini sağlıyorum. Sonraki emzirme zamanında ise son emdiğinden başlatıyorum. (Anne kısmı dalgın, uykusuz, yorgun oluyor malum; en son hangi göğüste kaldığımı karıştırmamak için lastik tokalardan faydalanıyorum, bileğimi süsleyen renkli renkli tokalar.) Böylece sütün sadece susuzluk giderici ilk bölümünü değil; yağ yapıcı, bebeğin kilo almasını sağlayan son süte de ulaşmasını sağlıyorum.

Bir bebeği dünyaya getirebildiğimize göre onun tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi sütü de üretebileceğimize inanıyorum. Ancak zaman zaman sütünün yetersiz olduğuna inanan anneler strese giriyor. Emzirme döneminde yaşanan (önceki yazılarımda detaylarını vermiştim) sıkıntılardan dolayı anneler bir kısırdöngünün tam da ortasında kalıveriyor! Çaresizce ne yapabileceklerini kara kara düşünür oluyorlar.

Sütünün yetmediğini düşünen ve bebeklerini emzirmek isteyen anneler süt üretimini arttırmak için çoğunlukla bitki çaylarına yöneliyor. Ancak kalsiyum yönünden zengin besinler maalesef çoğunlukla görmezden geliniyor.Sütünün bebeğine ‘yaramadığını’ veya yetersiz olduğunu düşünen annelere tavsiyem, bu düşüncelerden uzaklaşarak mevcut anne sütünü arttırma yöntemlerini araştırıp uygulamalarıdır.

 Anne Sütünün Mucizeleri

Anne sütü neden ‘Mucize Besin’dir peki? Birkaç neden sıralamak isterim: Sindirimi kolaydır, antiallerjeniktir. Bebeğin çene ve diş gelişimine fayda sağlarken, steril ve ısısının ideal olması sebebiyle tüketimi en kolay besin kaynağıdır. Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan, emzirmeyi teşvik etmek amacıyla sayısız kampanya yapılıyor; Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bebeklerin doğdukları andan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelerini öneriyor.

Bu yazımda minik mucize’mizle, mucize besin kaynağını buluşturmak, sütümüzü arttırmak için birkaç tarif paylaşacağım.

Mucizelerin gücü adına!!!

 “Günde 3 Litre Su İçiyorum, Sütüm Artıyor”

Sayısız mecrada karşımıza çıkan süt arttırmanın püf noktası, su tüketiminin arttırılması. Ben günde 3 litreye yakın su tüketiyorum. Hamilelik öncesinde ve hamileliğim sırasında da çok su içtiğimden emzirme döneminde su tüketmek benim için çok zor olmadı. Ancak su içmeyi unutan pek çok anneye tavsiyem; 2,5 litrelik pet şişeyi sabahtan doldurmaları ve kısa hedefler koyarak (öğlene kadar çeyreği bitecek gibi) yatana kadar şişenin dibini görmeyi hedeflemeleri. Her biten gün, başarınızı kutlamak için kendinize ödül verebilirsiniz en sevdiğiniz ne varsa!

Piyasada satılan emziren anneler için olan granül içeceklerin tadlarını çok sevdiğimden tüketiyorum, süt arttırmaya ne kadar etkili olduklarını bilemesem de özellikle Humana still tee favorim! Oldukça popüler olduğundan ve pek çok kişiden faydalı olduğunu duyduğumdan sütümü arttırdığına inanıyorum.

Anne sütünü arttırmak için bitkilerin gücüne başvurmak günümüzde çok yaygın. Aşağıdaki tarifi sizlerle paylaşmama vesile olan sevgili Cansen İvgen’e çok teşekkür ediyorum. Tadı gerçekten kötü ama etkisi tartışmasız başarılı..

 Anne Sütünü Arttırmak İçin Bitkisel Karışım

1 çay kaşığı rezene

1 çay kaşığı anason

1 çay kaşığı tane kimyon

1 litre sıcak suda 8 dakika demlenir, süzülür, içilir.

Bu keskin tat ve kokuya sahip çayı günde dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

anne sutunu arttirmanin puf noktalari 1024x1024 Anne Sütünü Arttırmanın Püf Noktaları…

Dereotu Kalsiyum Deposu

Sıra geldi benim favori besinime! Her öğün tükettiğim, pek çok kişinin bilmediği bir mucizeden; dereotuyla karıştırılmış yoğurttan bahsetmek istiyorum sizlere. Şişe günlük süt ve activia’dan yapılan 1 kg ev yoğurdunun içine 1 demet ince kıyım dereotu eklenerek her gün 2 kase yenirse sütün bollaştığını göreceksiniz. Çünkü dereotu tam bir kalsiyum deposu!Bu karışıma salatalık eklenerek cacık da yapabilirsiniz, daha besleyici olur ama benim kızımın gaz sıkıntısı olduğundan salatalık tüketimini minimumda tutmak zorundaydım. Halen daha dereotlu yoğurt yiyorum ve özellikle et yemeklerinin yanında nefis olduğunu belirtmeliyim.

Biz emziren annelerin, kalsiyum yönünden zengin beslenme alışkanlığımızın olması gerekiyor. Çünkü kalsiyum, kemik sağlığı için gerekli ana maddedir. İnsan metabolizması her gün kalsiyum mineralini kullanır ve azaltır. Şayet alınan kalsiyum miktarı, kaybedilenden az olursa kemik kaybı oluşmaya başlar.

Haftada en az 4 öğün tüketilmesini şiddetle önerdiğim kalsiyum salatasının tarifini yazının devamında bulabilirsiniz. Özellikle doğum sonrası artan kalsiyum ihtiyacını ilaç takviyeleriyle yapmak yerine doğal ürünlerle sağlamak www.endogalindan.com takipçilerinin de tercihi olacaktır:

 Kalsiyum Salatası Tarifi:

1 su bardağı light yoğurt

1/3 demet semizotu-ıspanak-maydanoz-dereotu-roka

1/2 demet dereotu

10-15 dal maydanoz

100 gr light kaşar peynir veya 100 gr çökelek (lor)

Pul biber&nane

Semizotu, dereotu ve maydanozu plastik salata bıçağı ile doğruyoruz. 1 su bardağı yoğurt ile karıştırıp, üzerine peynir rendeliyoruz. Pul biber veya nane ile lezzetlendiriyoruz.

Bol kalsiyum içeren salatamızı tükettikten 10-15 dakika sonra güneşe çıkarsak, kalsiyum emiliminin hızlanmasını ve artmasını sağlarız.

Kızımın sağlığı ve benim sağlığım için tükettiğim gıdalara dikkat ediyor, bize ve sütüme yarayan besin gruplarıyla beslenmeye gayret ediyorum. Arada kaçamaklar elbette oluyor ancak sağlıklı beslendiğimde sütümün daha steril ve kızıma daha faydalı olduğunu düşünmek beni mutlu ediyor.

Işıl ışıl günler dilerim,

 

Anne Bebek Editörü

Cansu D. Şahin

cansudi@yahoo.com

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply