Aromaterapi Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

0

  aroma terapi Aromaterapi Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Aromaterapi ile Hem Fiziksel Hem Ruhsal Sıkıntılarından Kurtulun!

Aromaterapi denilen yeni bir alan söz konusu. Daha doğrusu son zamanlarda pek popüler bir konu haline gelmeye başladı. Doğal yağların gücünü keşfettiğimiz şu yıllarda bazı sıkıntılarımızı da çeşitli bitki ve meyvelerden elde edilen doğal yağlarla çözebilir konumdayız. Aromaterapi de tam bu alan içine giriyor. Özellikle bazı bitki ve meyvelerin iyileştirici niteliği aromaterapide kullanılıyor.

Aromaterapi hangi durumlarda kullanılabiliyor?

Aromaterapinin iyi geldiği şikayetlerden bazıları: Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk, dermatolojik problemler (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.), baş ağrısı, migren, regl sıkıntıları, regl öncesi sıkıntıları, menopoz sorunları, hamilelik sıkıntıları, bel ve sırt ağrıları, ödem ve dolaşım bozuklukları, kas, kemik ve eklem sorunları, bel ve sırt ağrısı, eklem iltihaplanmaları, spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları, solunum sorunları, dolaşım sorunları, sindirim sorunları, kulak, burun, boğaz, selülit ve kilo problemi. Bunun dışında psikolojik ve zihinsel pek çok şikayetin tedavi sürecinde de destekleyici rol oynuyor.

Aromaterapide kullanılan yağlar hangi özelliklere göre seçiliyor?

aromaterapi 2 Aromaterapi Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Yağlar kişinin rahatsızlığına ya da gidermek istediği soruna veya etkiye göre seçiliyor. Akne tedavisi, doğumu kolaylaştırma, gaz giderme veya sinirsel rahatlama gibi.

Güzellik ve bakım için aromaterapide hangi yağlar kullanılıyor?

aroma terapi 3 Aromaterapi Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Aromaterapide kullanılan ve bazı yağlar adı verilen bitkisel yağlar, doymamış yağ asitleri ve amino asitlerce zengin oluyor. Bu yağlar gamma linoeik asit gibi Omega 3 ve 6, A, E vitaminlerini içeriyor. Öne çıkanlar arasında tatlı badem, jojoba, argan, kuşburnu çekirdeği, üzüm çekirdeği,üzüm çekirdeği, kantaron ve kalendula yer alıyor. Bunun dışında öz yağlar yani uçucu yağlar da içerdiği farmakolojik özelliklere göre cilt ve gözenek sıkılaştırıcı, yüz konturunu toparlayıcı etkilere sahip. Sandal ağacı, petitgrain (acı portakal), yasemin, gül ve lavanta gibi yağlar da kuvvetli anti aging yağlar arasında yer alıyor.

Bu yağları kullanmaması gereken kişiler var mı ?

Hamileliğin ilk üç ayındaki anne adaylarına, yaşlılara ve bir yaş altı bebeklere bu yağları kullanımı önerilmiyor.

Aromaterapinin ağrıları iyileştirme gücü bulunuyor mu? Eğer öyleyse hangi ağrıya hangi yağ iyi geliyor?

Ağrı kesici özellikli yağlar arasında biberiye, lavanta, mercan köşk, kekik ve nane bulunuyor. Migren ve kas ağrıları gibi problemlerde de bu yağlar kullanılabiliyor. Boğaz ağrılarında ise adaçayı gibi daha çok antiseptik özellikli yağlar kullanılabiliyor.

Buhar makinelerine konulan yağlar hangileri?

Probleminize göre virüsleri öldürmek, havayı temizlemek, solunum yollarını açmak veya uykuya yardımcı olmak gibi etkiler için okaliptus, çay ağacı, lavanta, limon veya nane yağları aromaterapi kalıplarına konulabiliyor. Üç ila beş damla yeterli.

İŞTE AROMATERAPİ DE KULLANILAN BAZI ÖNEMLİ YAĞLAR

aroma terapi 4 Aromaterapi Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

BERGOMAT: Ağrı kesici, antiseptik, antidepresan, canlandırıcı ve tazeliyici. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan sistit sorununa yardımcı oluyor.

ROMA PAPATYASI: Antiseptik, ağrı kesici, iltihap giderici ve spazm çözücü etkisi var. Kas,baş ve diş ağrısına iyi geliyor. Hazımsızlığa yardımcı oluyor.

ITIR: Antiseptik, antidepresan, ödem giderici, canlandırıcı ve tazeleyici. Bacak ağrılarını hafifletiyor. Dolaşım sorunlarına iyi geliyor.

GREYFURT: Dolaşım sorunlarına faydalı, canladırıcı ve tazeleyici, ödem giderici, sindirime yardımcı, lenf dolaşımını uyarıcı etkisi bulunuyor. Su atıcı özelliği var.

LAVANTA: Antiseptik, antibiyotik, ağrı kesici, antidepresan, genel iyileştirici, rahatlatıcı. Hamilelikte ağrı ve sancıların giderilmesine yardımcı oluyor. Su arttırıyor ve hücre yenilenmesini tetikliyor.

LİMON: Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, dolaşım sorunlarında faydalı, uyarıcı, tonik. Varis oluşumunu engelleyici özelliği bulunuyor.

MANDALİNA: Antiseptik, tazeleyici, tonik, rahatlatıcı. Ödem tutmasında etkili oluyor.

SANDAL: Antiseptik, iltihap giderici, antidepresan. Sistit tedavisinde etkili oluyor. Akne problemlerinde kullanılabiliyor. Sebum dengesini sağlayarak yağlanmayı engelliyor.

YLANG YLANG: Antiseptik, antidepresan, afrodizyak, sakinleştiri, tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor.

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply