Ayurvedada Ghee Yağının Hayati Faydaları?

0

Beslenmenizi Ayurvedaya Göre Şekillendirin

Yeni başladığım buradaki hayatımda adaptasyon süreçlerim zaman zaman yavaş olabiliyor, ya da karşılaştığım zorluklar beni biraz yavaşlatıyor da diyebilirim. Yazılarımın düzensiz ve zamansız oluşundan dolayı affınıza sığınıyorum bu nedenle icon smile Ayurvedada Ghee Yağının Hayati Faydaları?

Bu sıkışık dönem içerisinde başladığım ama çok da yoğunlaşamadığım bir konu var. Yoganın kardeş bilimi diye de geçen AYURVEDA. Kendimi en çok beslemek ve geliştirmek istediğim konu. Çünkü Ayurveda en basit anlamıyla Yaşam Bilimi demek.

Uyku düzeninizden, yediğinize içtiğinize, mevsimsel alışkanlıklarınızdan, yoga pratiğinize kadar her şeyi içeren bir bilim.

Yogaya başladığımdan beri sürekli ruhumu, bedenimi gözlemleme halim var. Kendimi bir bütün olarak daha fazla dinliyorum. Dinlemek için alan yaratıyorum. Belki bu dinlemenin yan etkisi olarak bazı şeyler değişiyor.

Düzenli bir yoga uygulayıcısıysanız zaman içerisinde illa ki tecrübe etmişsinizdir ki yoganın hayatınıza girmesiyle size zarar veren şeyler yavaş yavaş, adım adım eksiliyor. Farkında olmadan yeni bir hayatın temellerini atıyorsunuz ve eski hayatınızdaki fazlalıklarınızı kusuyorsunuz. Ben bunu çoklukla arkadaş çevremde ve yediklerimde yaşadım. Yaşamaya da devam ediyorum.

Şimdi ise Ayurveda sayesinde özellikle yiyecek seçimlerime daha çok özen gösteriyorum.

Ayurveda çok uçsuz bucaksız bir konu. Umarım bir gün geniş geniş anlatacak kadar bilgim olur.Şimdilik sadece her gün kullanılan GHEE yağından bahsedeceğim.

 Nasıl Bir Yağ Bu?

“Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun” demiş Hipokrat. Geleneksel Hint mutfağında çoğunlukla kullanılan ghee yağı için daha güzel bir tanımlama da olamaz diye düşünüyorum. Ayurveda‘ya göre ghee bir besin kaynağı, bir ilaç ve daha fazlası. Ghee yağı (En basitçe ‘saf yağ’ da diyebiliriz), yüksek yanma derecesine sahip olduğundan dolayı kızartma (belki soteleme dersem daha masum olabilir) için uygun ve yemeklere de harika bir tat veriyor. Dengeli, saf ve sağlıklı oluşundan dolayı bedendeki tüm dokuların toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor ve yüzyıllardır ayurvedik temizlik için kullanılıyor. Dokuları temizlemesinin yanında, aynı zamanda onları onarıyor ve gençleştiriyor. Bağ dokuları ve eklemleri kayganlaştırıyor oluşundan dolayı eklem sorunları olanlara ve düzenli olarak egzersiz yapanlara tavsiye edilebilir.

Pek çok besinin yağ asidi olmadan sindirilmesi ve emilmesi zordur, bu sebepten dolayı ghee yağı sıklıkla şifalı bitkilerin kolay sindirilmesi için bir aracı olarak kullanılır.

Yağ gibi gözüküyor, yağ gibi yapılıyor, yağ gibi kokuyor, peki ama nasıl oluyor da yağdan daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliyoruz? (Yazı boyunca bahsettiğim yağ margarin değil, gerçek yağ yani tereyağ.)

 Ghee Yağı Nasıl Elde Edilir?

Ghee, tereyağının orta ateşte kaynatılmasıyla elde edilir. Bu kaynatılma sürecinde sütün katı kısımları ayrışıp dibe çöker ve böylelikle bize saf yağ dediğimiz kısım kalır.

Dibe çöken kısmı laktoz ve toksinlerden oluşturduğu için elde edilen saf yağda vücuda ağırlık yapan bileşenlere rastlanmaz. Özetle margarinden daha sağlıklı olduğu bilinen tereyağını da en saf ve sağlıklı haline getirmiş oluyoruz.

Yine kaynatma sürecinde yağın içerisinde var olan suyun da büyük çoğunluğu ayrışmış oluyor. Bu da içerisinde daha az su yani nem olan ghee yağının daha uzun süre taze kalıyor olması demek.

 Ghee Yağı Evde Nasıl Hazırlanır?

ghee yagi Ayurvedada Ghee Yağının Hayati Faydaları?

Yapımı oldukça basit. İhtiyaçlarınız; tereyağ, çay süzgeci, sos tenceresi, cam kavanoz, biraz sabır, çokça sevgi…

Sos tenceresinin içerisine (mümkünse organik ve tuzsuz) tereyağını koyun. Kısık ateşte yavaş yavaş erimesini bekleyin.Tamamı eridikten sonra ocağı orta kısıklığa getirebilirsiniz.

Şimdi sadece bekliyoruz ve dinliyoruz.

Önce üzerinde yoğun bir köpük tabakası göreceksiniz. Yağ kaynamaya başladıktan bir süre sonra bu köpük dağılacak ve yavaş yavaş dibe çökmeye başlayacak. Yukarıda minik minik ve artık altını gösteren kabarcıklar görmeye başlayacaksınız.

https://instagram.com/p/yh4Aies-dw/?taken-by=idayoga

Yayılan koku ise inanılmaz. Keşke onu da paylaşmanın bir yolu olsa!

Tencerenin dibini görebildiğiniz noktaya kadar kaynatmaya devam edin ama bu noktada biraz dikkatli olun çünkü beklediğinizden ve istediğinizden biraz daha karamelize hale gelmesi saniyelere bağlı.

Her denemenizde biraz daha fazla tutabilirsiniz ateşte. Tercih edileni yağın tamamen berraklaştığı ve altın rengine dönüştüğü nokta.Ocağın altını kapatıp kaynama sona erince çay süzgeci yardımıyla cam kavanoza aktarın. Ve donmasını bekleyin.

Eğer biraz araştırma yapacak olursanız bazı videolarda süzgeçte ve tencerenin dibinde kalan tortuyu yiyebileceğiniz yönünde söylemler duyabilirsiniz. Ancak bu tortu tüm o kurtulmak istediğimiz toksinleri içeriyor olduğundan, şahsen yemenizi tavsiye etmiyorum.

Ghee yağını buzdolabında tutmanıza gerek yok. Oda sıcaklığında ağzı kapalı şekilde mutfağınızda saklayabilirsiniz. Herhangi bir bakteriye maruz kalmaması için her defasında temiz kaşık ya da bıçak kullanmaya özen gösterin.

Eğer kullandığınız tereyağı çok taze ise ghee yapmaya izin vermeyecek şekilde bulut bulut dağılabilir. O kadar taze tereyağını olduğu gibi de tüketebilirsiniz sanırım.

Her yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yüksek yanma derecesine sahip olduğu için sote ya da kızartmada kullanılması diğer yağlara göre daha sağlıklıdır.

Ayrıca ödem ve yanma gibi sorunlar için haricen de kullanılabilir.

 Ghee Yağı’nın Faydaları

Düzenli kullanımında; Kalp krizi riskini azaltır. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır. Sindirime yardımcı olur Kabızlığı önler. Eklemlerin kayganlaşmasını sağlar. İç organları nemlendirir. A,D,E ve K vitamini içerir.Kuru cildi nemlendirir

Ve ayrıca;

Ödem ya da yanmalar için haricen uygulandığında ağrıyı ve acıyı azaltır. Süt ve süt ürünü alerjisi olanlar da kullanabilir. Uzun süre tazeliğini korur. Her ne kadar faydası ve lezzeti tartışılmaz olsa da tükettiğiniz şeyin yağ olduğunu yine de hatırlatmak istiyorum.

 

Sevgi ve şifa ile

Doğal kalın

 

NAMASTE

Zeynep Y.

Yoga Eğitmeni

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply