Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

0

Toplumun Korkulu Rüyası: Bağırsak Problemleri

İçinde bulunduğumuz bu hızlı  teknoloji çağında, birçok farklı kaynaktan duyulan  sağlık terimlerine artık toplumumuz hiç de yabancı değil.  Kalp sağlığı, beyin sağlığı, damar sağlığı ve benzeri ayırımlarla bazı organların sağlığını vurgulamaya çalışıyoruz. Bu alışılmış vurgulamaların bir yenisi daha artık sağlık alanında daha sık duyulmaya başlandı: Bağırsak Sağlığı.

bagirsak sistemi Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

bağırsak sistemi

Aslına bakarsanız tıbbın kurucusu olan Hipokrat, insan vücudunu bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmiş ve tıbbın temellerini oluştururken, hastayı daima bir bütün olarak ele almanın önemine dikkat çekmişti. Hastanın vücut yapısı, organlarının  durumu, beslenmesi, yaşı, yaşadığı çevre, bulunduğu iklim, yaşam tarzı ve yaşam alışkanlıkları ile psikolojik durumunu bütünüyle değerlendirerek hastalıktan daha ziyade hastayı anlamaya ve analiz etmeye çalışmıştır. Günümüzde ise modern tıbbın insan vücuduna parça ve bölgesel bakışıyla ilgili olarak bağırsaklar, sadece hasta şikayetlerine konu olduğunda dikkat çeken, bunun dışında pek de üzerinde durulmayan organlardandır.

İnsan vücudunda bütün organ ve sistemlerin birbirleriyle çok özel bağlantıları vardır. Bu sebeple bir organda meydana gelen değişimler veya fonksiyon bozuklukları mutlaka diğer organ ve sistemleri de etkiler. Buradan baktığımızda örneğin baş ağrısı çeken veya migren atakları geçiren ve bu konuda bir türlü şifaya kavuşamayan kişilerde vücudu bütüncül bir yaklaşımla değerlendirip, özellikle bağırsakların durumu ve çalışmasına odaklanmakta önemli faydalar vardır.

Vücudun Bütününde İyileştirici Uygulamalar Önemli…

Günümüzde artık Hipokrat’ın ve büyük tıp alimi İbn-i Sina’nın bakış açısına uygun bir anlayışla holistik yani bütüncül tıp anlayışı gelişmektedir. Bu anlayışla sadece şikayete konu olan organlar değil, bütün vücut ve hastanın yaşam tarzı da gözden geçirip değerlendirilir. Vücut iç ortamının durumunu gösteren birtakım testler (Hemobiyografik Kan Analizi  ve birtakım yardımcı analizler gibi) yapılarak elde edilen bulgularla vücudun bütününde iyileştirici etkileri olan uygulamalar yapılır. Bu şekilde vücudun kendini iyileştirme potansiyeli tekrar ortaya çıkarılır ve problemlerin kökenine yönelik uygulamalar yapılmış olur. Şikayetleri oluşturan etkenler ortadan kaldırıldığı için şikayetler tekrarlamaz ve hatta bunlara bağlı başka şikayetler de ortadan kalkar, sağlık durumu önemli derecede iyileşir.

kan hucreleri Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

Toplumumuzda çok yaygın görülen hazımsızlık, mide gazı, mide yangısı, bağırsak gazı, sürekli kabızlık, tekrarlayan ishal atakları, karında şişkinlik ve gaz, irritabl bağırsak sendromu, karın ağrıları, ülseratif kolit gibi doğrudan bağırsaklarla ilgili şikayetlerin yanı sıra aşırı yorgunluk, aşırı kilo, depresyon, diyabet, obezite, tatlıya aşırı düşkünlük, otizm, cilt problemleri, özellikle çocuklardaki astım ve alerji, yaygın kas ağrıları, fibromiyalji, hiperaktivite, dikkat eksikliği sendromu, migren, tekrarlayan enfeksiyonlar ve kalın bağırsak kanseri gibi birçok sağlık probleminin bağırsak sağlığıyla yakın ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.

kan analizi 300x199 Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

Bağırsakların aslında bu kadar çok sayıda ve farklı hastalıklarla ilişkili olması çok da şaşırtıcı değildir. Yaklaşık 7-8 m uzunluğu ile 400 m² lik yüzeyi, ayrıca besinlerin sindiriminde ve emiliminde oynadığı önemli roller düşünüldüğünde bu daha da iyi anlaşılacaktır. Bağırsakların kendine has özel hücre yapısı, salgıladığı sıvılar ve özel hareketleriyle besinlerin işlemden geçirilme süreçleri büyük oranda burada gerçekleşir. Bağırsakların bu derece önemli olan diğer bir özelliği ise ‘’bağırsak mikroflorası’’ olarak adlandırılan yaklaşık 500-1000 tür farklı bakteri bulunmasıdır.

bakteriler 300x150 Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

Bu bakteri çeşitlerinin ve miktarlarının dengede olması insan sağlığını birçok yönden etkiler. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar obezite, diyabet, aşırı kilo ve bağırsak kanseri gibi birçok ciddi hastalığın bağırsak bakterilerindeki dengesizliklerin düzenlenerek tedavi edilebildiğini göstermektedir. Beslenmede lifli gıdaların, sebzelerin bulunması özellikle bu bakteriler( probiyotikler) için besin kaynağı (prebiyotik) olduğundan, hem bağırsak hücreleri hem de bu bakteri topluluklarının sağlıklı dengesi için oldukça önemlidir.

taze sebze meyve Bağırsak Hastalıkları Korkutuyor!

Ancak burada önemle vurgulanması gereken bir nokta, beslenmede ve yaşam alışkanlıklarında önemli değişimler yapmadan sadece kulaktan dolma bilgilerle besin takviyesi şeklinde probiyotik kullanmanın son derece sakıncalı olduğudur. Bağırsak mikroflorasının dengelenmesi, uzman gözetiminde kişiye özel, dengeli, uygun yöntemlerle ve iyi bir planlamayla yapılmalıdır. Bu şekilde planlı bir program ve takiple, sağlık durumunda oldukça önemli düzelmeler sağlanmakta ve yaşam kalitesi yükselmektedir.

Emine AKIN ÇAKIR, PD

Klinik Biyokimya Uzmanı, Araştırmacı, Eğitimci, Yazar

www.alkalilifecenter.com

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply