Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Doğal Önlemler…

0

Bahar Yorgunluğuna Yenilmeyin…

Bu yıl kış yurt genelinde bir hayli soğuk ve zorlu geçti. Mart ayının son günlerine yaklaşırken bir yandan da baharı karşılamaya hazırlanıyoruz. Ancak bu mevsimde sık görülen bahar yorgunluklarını bertaraf etmek için beslenme ve yaşam koşullarımıza özen göstermek zorundayız.

Her şeyden önce pozitif olmanın ve stresten uzak kalmanın önemi büyük. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ise ikinci üstüne düşmemiz gereken konu. Bahar yorgunluğunu doktorun kapısını çalmadan atlatabilmemiz için doğal kaynaklardan faydalanabiliriz.

mangerie19 200x300 Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Doğal Önlemler…

Vitaminlerin gücü…

İmmün sistemini destekleyici bitkisel gıdalara daha da fazla yaklaşmamız gerekiyor. Özellikle C vitamini yorgunluk ve kırgınlık belirtilerini engellemek için birebir. Günde her öğününüze koyduğunuz taze meyve ve sebzeler sizi daha güçlü yapacaktır. Bu dönem mutlaka C vitaminini yeterli bir biçimde bünyenizde depolamalısınız. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biberler, sarı ve turuncu meyveler iyi birere C vitamini deposudurlar. Bağışıklığı kuvvetlendirecek kırmızı ve mor meyveler (çilek, böğürtlen, kuşburnu, frambuaz, yaban mersini) ise mevsimine göre tüketildiğinde bünyenizi kuvvetlendirir, hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir.

Bitki çayları ile üst solunum enfeksiyonlarından korunun!

Doğa, sayısız bitki zenginliği ile adeta bir şifa kaynağı. Özellikle bu dönem bitkilerden yararlanmamız mühim. Kış mevsimi boyunca sık yaşadığımız boğaz ağrıları, enfeksiyonlar, burun akıntıları, sinüs ağrılar ve öksürük gibi şikayetler önlem alınmadığında vücudun farklı organlarını da olumsuz etkileyebiliyor. Şimdi sizlerle paylaşacağım pratik tarifler ile bu sorunlarını engelleyebilir ya da hafifletebilirsiniz.

Öncelikle ön plana çıkarmak istediğim baş bitkileri sıralamak istiyorum. Zencefil, adaçayı, kuşburnu, papatya, nane, limon, sarımsak gibi bitkiler soğuk algınlığı semptomları için iyi birer savaşçıdır.

Zencefil – Adaçayı ikilisi…

Kaynamış suyun içine bir miktar rendeleyeceğiniz taze zencefil ve bir miktar adaçayı demlenme usulü ile içildiğinde boğaz enfeksiyonu, ağrısı ve öksürüğü kesme bakımından gayet yararlıdır. Tadı keskin ve acımtırak olabilir, tadı hafifletmek için bir tatlı kaşığı gerçek bal ilave edebilirsiniz. Biraz karabiber de eklemeniz sinüsler için çok iyi gelecektir.

C Vitamini Deposu Kuşburnu…

kusburnu 300x198 Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Doğal Önlemler…

Kuşburnu zaten başlı başına kuvvetli bir C vitamini kaynağıdır. Kurutuluş kuşburnuyu çaydanlıkta kaynatın ve günde 2-3 bardak için. Kuşburnu sizi daha canlı tutacağından hastalıklara yakalanma riskinizde azalır.

Burun için antiseptik Papatya

Papatya antiseptik bir bitki olarak sinüslerin açılması ve burun enfeksiyonlarının giderilmesi için uygundur. Kaynamış suya atacağınız bir tutam kuru papatya ile buğu yapın. Kafanıza bir havlu örterek papatlı suyun buharını 10 dakika kadar burnunuza çekin. Burnunuzun açıldığını daha rahat nefes aldığınızı gözlemleyebilirsiniz.

Sarı ve yeşilin gücü..

limonun faydalari limon suyu mucizesi 300x122 Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınacak Doğal Önlemler…

Nane de iyi bir ağrı kesici ve bakteri önleyicidir. Kaynamış suyun içine taze nane yaprakları atıp limon dilimleri ekleyin. Demlendikten sonra gün boyunca 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

Sarımsaktan korkmayın…

Sarımsak müthiş bir besindir. Doğal antibiyotik etkisi ile metabolizmayı her türlü zararlı etkene karşı koruyucu bir rol üstlenir. Boğazını ağrıyorsa bir diş sarımsayı eşit şekilde ikiye bölün ve yanaklarınızın sağ ve sol bölümüne koyun. Ağınızın içindeyken yavaş yavaş suyunu bıracaktır. O suyu emin, arada dişlerinizle bastrırın, suyu daha kolay çıkar. Sarımsak boğazınızdaki ağrı ve bakterilerin geçmesine sebep olacaktır.

Tuzun Burun Açıcı Etkisi

Temiz ve açık bir burunun, burundan solumayı doğru gerçekleştirebilmek adına önemi çoktur. Tuz doğası gereği mikrop öldürücü ve virüslerle mücadele edicidir. Bilhassa içinde 84 çeşit mineral bulunduran Himalaya Tuzu burun için ideal bir yardımcı maddedir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı himalaya, deniz ya da kaya tuzu ekleyin. Eridikten sonra huni gibi bir malzeme yardımıyla tuzlu suyu sağ ve sol burnunuzda dolaştırın. Burun içlerinizi bu suyla yıkamaya çalışın, suyun genizden kaçmamasına özen gösterin. Bu uygulamayı düzenli yaptığınızda burun içinde biriken pas ve kirin nasıl temizlendiğinizi göreceksiniz. Ayrıca tuzlu su burun kanallarını açıcı muhteşem bir etki gösterecektir.

Gereksiz ilaç ve antibiyotik alımının önüne geçebilmek adına doğanın dilini iyi keşfetmemiz gerekiyor ve ondan yararlanmayı öğrenmemiz gerekiyor.

Herkese sağlıklı bir bahar dönemi diliyorum.

Hazırlayan: Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply