Balıkçı Kenan’ın Türkiye’de İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

0

Türkiye’de İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi’nin Kurucusu Balıkçı Kenan’ın Balık Dünyası’na Yolculuk…

balikci kenan 11 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

“Kendin yemeyeceğin balığı başkasına satma” sloganı ile 1960′lı yıllarda Kadıköy’de başlayan balıkçılık sektöründe marka olmuş Balıkçı Kenan, “Hiçbir zaman hiçbir müşterimize kötü ürün satmadık, satmamakta da kararlı ve iddialıyız” diyor.

Balıkçı Kenan’ın mesleğe başlama yolculuğu duygulu bir hikaye adeta. Anadolu’dan göçle İstanbul’a gelen, Kadıköy iskelesinde yorgan ipliği ile olta yapıp balık tutmaya çalışan Balıkçı Kenan, balıkçılıkta büyük bir emek ile adım adım yükselmiş. İlk zamanlarda tuttuğu birkaç istavriti müşterilerine satmaya başlayan Balıkçı Kenan, zamanla balık konusunda büyük tecrübeler kazanmış, kendine göre bir müşteri kitlesi yaratmış…Yıllar geçtikçe kendisini kanıtlamış ve iskeledeki tezgâh sahipleri tarafından paylaşılamayan bir satıcı haline gelmiş.

balikci kenan 12 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Sektörde güçlü bir marka haline gelmeye başlayan Balıkçı Kenan, denizden ve balıktan elde ettiği başarıları artık yavaş yavaş somut işlere dökmeye başlamış. İlki Kadıköy’de olmak üzere, sonraları Bakırköy, Bahçelievler, İncirli, , Kavaklı, Gürpınar, Bahçeşehir, Pazartürk, Beylikdüzü ve Beylik Pazarı’nda birçok şube açarak, hizmet ağını genişletmiş durumda şu an.

Balıkçı Kenan, müşterilerden gelen talepler doğrultusunda hizmet noktalarını arttıracaklarını belirtiyor ve “hakkımızdaki bu kısa öyküleri, kaliteli ve insan odaklı anlayışımızla uzatmaya devam edeceğiz” diyor.

balikci kenan 13 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Sağlıklı yaşam için “Herkes Balık Yemeli” diyen Balıkçı Kenan, aynı zamanda haftanın belirli günlerini halk günü olarak belirlemeye karar vermiş. Halk günlerinde balık fiyatlarında belirli oranlarda yapılan indirimlerle herkes taze balık yiyebiliyor.

Köpekbalığından Tutun da Yunusa Kadar Her Türlü Deniz Canlılarının Yer Aldığı Şahane Bir Müze…

balikci kenan 14 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 15 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

balikci kenan 16 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 8 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Balıkçı Kenan Balcı, balıkçılık mesleğini öylesine bir tutku haline getirmişki işi bambaşka bir boyuta taşımış. Açıldığı denizlerden yakaladığı türlü deniz canlılarını yakalayıp onlardan bir müze kurmuş. Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Balıkçı Kenan tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçirilen bir proje. Bizzat Balıkçı Kenan’ın girişimi ve çalışmaları doğrultusunda denizde ele geçirilen deniz canlıları, müzede meraklıları için sergileniyor. Deniz Canlıları Müzesi’nde yok yok. Köpekbalığından, kılıç balıklarına, yunusa, sünger, kefal, uskumru türlerinden vatoza, tropikal iklim balıklarına deniz yıldızına kadar daha ne canlılar… Hepsini, devasa bir şekilde sergilenen müzede görebilirsiniz.

Müzede gezerken ağzını kocaman açmış size doğru bakan “Jaws” görüntüsündeki balıklarından sakın korkmayın! O halleri zararsız; ancak bir anda karşınıza değişik görüntüleri çıkınca ürkebiliyorsunuz, benden söylemesi…

balikci kenan 17 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 9 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Büyük bir merak ile girdim müzeye. Önce beni çeşitli balık türlerinin duvara asılması yoluyla oluşturulmuş bir hatıra köşesi karşıladı, hemen fotoğraf çektim ve çekildim tabi ki… Ardından türlü türlü çok sayıdaki deniz canlısı çeşitlerini yakından inceledim.

balikci kenan 18 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

balikci kenan 19 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 20 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi
balikci kenan 1 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 2 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi
balikci kenan 3 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi balikci kenan 10 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Sizlere tavsiyem müzeyi kesinlikle ziyaret etmeniz ve bu deneyimi yaşamanız. Dilerseniz hemen arkasından Balıkçı Kenan Lokantası’nda mezeler eşliğinde harika bir balık keyfi yaşayabilir ya da evinizde satış tezgahlarından taze balık alabilirsiniz.

Ağız Tadından da Önemlisi Sağlığınız!

Bahsedilen ilçelerde bulunan balık lokantaların yanında bir de satış reyonları bulunuyor Balıkçı Kenan’ın. Lokantada yaşanan balık keyfine ek olarak evde balık keyfi için uğrak yeri olan satış reyonlarında balık ürünlerinin tamamını taze, hijyen ve gıda güvenliği kurallarına göre satışa sunduklarını belirtiyorlar.

balikci kenan 4 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Balıkta Güvenli Depolama Mühim…

Tüm balıklar av yasağına ve hijyen kurallarına uygun olarak avlanmakta, özel balık platformlarında her ürün tazelik ve boy kalibrasyonuna göre dezenfekte edilmiş özel kasalarda soğuk zincir kırılmadan satışı yapılabilecek kadar depolanıyor. Ürünler depolardan satış reyonuna kadar olan yolculuğunda her aşamada uzmanlar tarafından kontrol ediliyor ve sağlıklı, taze ürünler satın almanız garanti ediliyor.

Balıkçı Kenan, güvenilirliğe çok önem verdiğini vurgulayarak, “Balıkçınız Kenan’a gelirken içiniz rahat olsun. Çünkü reyonlarımızda her gün insan sağlığına uygun en az 30 çeşit deniz ürününü taze şekilde bulabilirsiniz” diyor.

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

balikci kenan 5 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Balıkçı Kenan, “Bir zamanlar denizle iç içe olan İstanbul halkı, hangi balık ne zaman yenir, ne zaman tutulur, ne zaman alınır, hangi mevsimde hangi balık olur çok iyi bilirdi” diyor ve başlıyor o zamanlardan bu zamanda da geçerliliğini koruyan bir liste sunmaya;

“Yılın ilk ayı olan Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit ve hamsinin çok lezzetli olduğu aydır. Çinekop, kofana, mezgit, tekir ve kırlangıçta çok boldur bu ayda.
Gelelim Şubat ayına.. . Şubat deyince akla benzersiz lezzette olan kalkan ve tekir gelir. Levrek ve kalkanın zamanı Mart’ta da devam eder. Ama asıl kalkan bolluğu Nisanda yaşanır.
Nisan ayı balık bereketinin yaşandığı aydır. Mercan, levrek, kılıç, kırlangıç, mezgit, tekir ve barbunya da tezgahları doldurur.
Suların ve havanın yavaş yavaş ısındığı Mayıs ayında, levrek, barbunya, dilbalığı, tekir, kılıç ve iskorpitin tadına doyum olmaz.
İstanbul balıklarının en bereketsiz olduğu ay Hazirandır.
Ama aylardan Temmuz olunca sardalya ve çingene palamutu suları doldurur. Tatlarına doyum olmaz. Ayrıca tekir ve barbunya da çok lezzetlidir bu ayda”

OCAK Uskumru, Lüfer, Palamut, İstavrit, Kefal, Hamsi, Mezgit, Tekir, Barbunya, Kırlangıç, Kılıç, Mercan, Sinarit, Karagöz

ŞUBAT Kalkan, Tekir, Gümüş, Kefal, Pisi, Minekop, Mırlan, Karagöz, Uskumru, Lüfer

MART Kefal, Levrek, Kalkan, Gümüş, Minekop, Tekir, Barbunya, Mırlan, Mezgit, İzmarit

NİSAN Kalkan, Mercan, Levrek, Kılıç, Kırlangıç, Gümüş, Kefal, Mezgit, Mırlan, Tekir, Barbunya, Eşkina, İzmarit

MAYIS Levrek, Tekir, Barbunya, Kalkan, Dil, Kılıç, Kırlangıç, Karides, Pavurya, İskorpit, Kefal, Gümüş, İzmarit

HAZİRAN Tekir, Barbunya, Gelincik, Mercan, Sinarit, Levrek

TEMMUZ Sardalya, Kolyoz, Uskumru, Tekir, Barbunya

AĞUSTOS Sardalya, Kılıç, Mercan, Sinarit, Kolyoz, Palamut

EYLÜL Sardalya, Kılıç, Palamut, Lüfer, Kolyoz, İzmarit, Kırlangıç, Hamsi, Mırlan, Hani, Tekir, Barbunya

EKİM Uskumru, Lüfer, Palamut, İstavrit, Tekir, Barbunya, Kılıç, Levrek, Sinarit, Mercan, Sardalya, Eşkina, Minekop, İzmarit, Gümüş, Hamsi

KASIM Uskumru, Hamsi, Lüfer (Çinekop), Palamut-Torik, İstavrit, Tekir, Barbunya, Kılıç, Levrek, Sinarit, Mercan, Sardalya, Eşkina, Minekop, İzmarit, Gümüş

ARALIK Hamsi, Uskumru, Lüfer, Palamut, Tekir, Barbunya, İstavrit, Mercan, Levrek, Gümüş, Mezgit, Mırlan

Her Mevsim Balık Her Yaşta Sağlık!

“İçinde katkı maddesi olmayan tek doğal gıda maddesi balıktır” diyen Balıkçı Kenan, balığın insan sağlığına olan faydalarını her daim belirtiyor. Taze olması ve hijyenik ortamda elde edilmesi şartıyla balık, büyüme çağındaki çocukların, hamile kadınların ve her yaştaki insanın beslenmesi ve sağlıklı yaşaması için rahatlıkla tüketebileceği bir gıda olduğunu söylüyor.

balikci kenan 6 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Bayat balıklara dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sofranızı şenlendirmek, ağzınıza layık bir balık ziyafeti çekmek isterken bayat balıkla hayâl kırıklığına uğramayın. Balık; ızgarası, tavası, buğulaması, fırınlaması vb. her çeşidi ile bir başka dayanılmaz lezzet ve tadların kaynağıdır. Ağzının tadını bilenler “Taze balık her zaman lezzetlidir” derler. Ama işin aslı öyle değildir. Tazelik balığın lezzetini koruyan bir etken olsa da, balığın cinsi, avlandığı mevsim ve yer de damak zevki ve lezzeti üzerinde büyük rol oynar” diye tecrübelerini aktarıyor.

Balık Taze mi Bayat mı Nasıl Anlarız?

Taze balıkların deri renkleri parlak, pulları saydamdır, gözleri; canlı ve parlaktır. Bayat balıkların derileri ise bulanık, renksiz, yüzeyinde sümüksü bir oluşum vardır. Eğer balık bayatsa Göz Korneası bulanık, sümüksel bir örtü ile kaplanmıştır.

Taze balığın solungaçları parlak kırmızı ve deniz kokusu hissedilirken, bayat balığın sarımsı gridir, hafif kokuşma kokusu vardır. Taze balıkta solungaç kapağı sıkıca kapalıyken, bayat balıkta solungaçlar rahatça açılabilir veya açık kalmıştır. Taze balıkların karın derisi parlak renkte, iç organları normal konumda, kasları sıkı, kokusu su kokusundadır. Bayat balıkların ise karın derisi bulanık, elastikiyetini kaybetmiş, iç organları birbirine yapışmış, kötü bir kokuya sahip, kaslar yumuşamış, renk değiştirmiş ve balıkta kokuşma belirgindir.

Peki Balık Nasıl Muhafaza Edilir?

Balık bozulmasının esas etkisi bakteriyel faaliyettir (Bozulma şartları). Bakteriyel faaliyetlerin durdurulması için balıkların ilk önce iç organları uzaklaştırılmalıdır. Bol tuzlu su ile kan ve diğer kirlerden temizlendikten sonra soğutma işlemine geçilmelidir. Balıkların bozulması büyük ölçüde sıcaklığa bağlıdır. Uzun süre saklanacak balıklar için -35 °C / -45 °C ‘de dondurma ve -20 °C / -22 °C ‘de depolama önerilmektedir.

Dondurulmuş su ürünlerinin kalitelerinin korunmasında hızlı dondurulma nasıl önemli ise; hızlı çözündürme de aynı şekilde önemlidir. Çözündürme sırasında ortam sıcaklığı 20 °C ‘yi kesinlikle geçmemelidir. Çözündürülen su ürünleri, bir daha dondurulmamalı ve en kısa zamanda tüketilmelidir. Çünkü çözülmüş su ürünlerinin bozulma hızı, taze ürünlerden çok daha hızlıdır.

Besinlerin pişirilme yöntemleri hayati derecede önemlidir. Balıklar, çeşitlerine göre farklı pişirilme yöntemlerine tabi tutulmalıdır. Dolayısıyla Hangi Balığı Nasıl Pişirmeliyiz?

Genel olarak yağlı balıkların ızgara ve fırında pişirilmesi, yağsız balıkların ise kızartma yapılması uygundur. Uzun süre kızartma ve çok yüksek ısı protein sindirimini zorlaştırır. Bu yüzden balık hafif ateşte pişirilmelidir. Bu şekilde pişirme hem şeklin bozulmasını önler, hem de sindirim açısından olumlu etki yapar.

Balıklarla birlikte kızartmalarda karabiber, buğulamalarda limon ve sirke, ızgaralarda defne yaprağı kullanılırsa balığın kokusu giderilmiş ve balığa lezzet katılmış olur. Balık yedikten sonra sindirim açısından tatlı (mümkünse helva) yenilmesi tavsiye edilir.

İSTAVRİT Genellikle Yağda kızartılır. Tavasından başka mevsiminde Izgarası da güzel olur.

LÜFER Izgara, Haşlama, Buğulama, Yağda Kızartma, Köfte, Pilaki, Kâğıt Kebabı yapılabilir.

PALAMUT Izgara, Yağda Kızartma, Haşlama, Pilaki, Şiş, Köfte ve Lâkerdası yapılabilir.

HAMSİ Tava, Izgara, Buğulama, İçli Tava, Tuzlama yapılabilir.

ÇİNEKOP Izgara, Tava, Pilaki, Kâğıt Kebabı ve Tuzlama yapılabilir.

ÇİPURA Izgara, Haşlama, Tava, Pilaki yapılabilir.

LEVREK Izgara, tava, kâğıt kebabı, haşlama, buğulama, sebzeli-domatesli haşlama yapılabilir.

KALKAN Haşlama, buğulama, tava, ızgara, kâğıt kebabı, sebzeli-domatesli haşlaması yapılabilir.

USKUMRU Izgara, haşlama, yağda kızartma, köfte, pilaki, tuzlama, çiroz olarak yenebilir.

BARBUNYA Yağda kızartması, ızgarası, buğulaması ve yağlı kâğıtta fırın kebabı nefis olur.

TEKİR Yağda kızartması, ızgarası, buğulaması, kâğıt kebabı, pilakisi yapılabilir

ALABALIK Özellikle tereyağında veya sıvı yağda unlanarak kızartması nefis olur. Izgarası, pilakisi, yağlı kâğıtta buğulaması yapılabilir.

KEFAL Fileto halinde eti çıkartılarak yağda kızartılması nefis olur. Ayrıca pilakisi, haşlaması, kâğıt kebabı ve çorbası da yapılabilir.

balikci kenan 7 Balıkçı Kenanın Türkiyede İlk ve Tek Olan Deniz Canlıları Müzesi

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply