Beden İle Zihni Dengelemek

0

1931 doğumlu Hindistan’lı Filozof Osho, topluma dair mesajları ve dünyaya olan bakış açısıyla ezber bozan; özgür ve tüm koşullanmalardan, toplumsal baskılardan uzak bir duruş sergiler. Ben de Osho’nun kitaplarını gerçekten okumaya bayılırım.

Beden ile Zihni Dengelemek Beden İle Zihni Dengelemek

Geçenlerde Karadağ tatilim esnasında hava alanındayken D&R’ye girdim ve yolculuğumu değerlendirebilmek amacıyla bir kitap arayışına koyuldum. Bir anda kendimi kişisel gelişim bölümünde buldum, alıcılarım Osho’ya doğru ilerledi. Gözüme hemencecik bir kitap ilişti. “Beden ile Zihni Dengelemek”…  Sayfaları hemen karıştırdım, gözüme çarpan yazılar ilgimi çekince bunu almalıyım dedim ve kitap ile serüvenim bu şekilde başladı.

Sağlığı; ruh-zihin-beden dengesiyle tanımlayan Osho, bu kitabında bedenin bilgeliği ve onu farkında olmamız üzerine duruyor. Meditasyonun gücünü anlatan osho gündelik yaşamında kazanacağın farkındalık hali ile birçok psikolojik ve fiziksel sıkıntıdan da kurtulabileceğimizi söylüyor. Çok basit olarak önerdiği bir yöntem var. Sessiz ve sakin bir ortamda oturun ve ayaklarınızdan başınıza kadar kendinizi fark etmeye başlayın. Gerilim neredeyse onu anlayın. O bölgeye dokunun ve iyi olacağını söyleyin. Orayı gevşetmeye çalışın diye görüşlerini belirten Osho, önce bedeni gevşetmeden zihni de rahatlatamayacağımızı söylüyor ve bunun yöntemlerini açıklıyor.

Okurken çok keyif aldım. Kitap bir de Bedenine ve Zihinine konuşmalar adlı bir meditasyon CD’si armağan ediyor. 45 dakika süren bu cd ile derin bir meditasyon hali de yaşayabilirsiniz.

Kendiniz için hayatta mola vermeyi unutmayın

Sağlıkla kalın

Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply