Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

0

Anneliğe Hazırlık Halleri

Merhaba sevgili anne olmaya hazırlananlar, gebeler, taze anneler, 6-12 aylık bebek sahibi anneler!

Bu yazı dizisi, tecrübeli annelerin pek ilgisini çekmeyecektir çünkü bir bebeğin dünyaya geliş ve dünyaya alışma devresindeki hazırlıklar neler olmalı sorusunun cevaplarını, kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizinle paylaşacağım. Tecrübeli anneler için bu yazı dizisi, bilgi tazeleyici nitelikte olacaktır.

Bir can’a can vermeye karar vermenin ne kadar büyük bir sorumluluk ve zorluk olduğunu sanırım uzun uzun anlatmaya gerek yok. Önceki yazılarımda sıklıkla bir bebeğin aileye katılmasıyla, fiziksel ve ruhsal tüm dengelerin nasıl da altüst olduğundan bahsetmiştim. Önemli olan, bu bilince sahip olduktan sonra anne adayı olarak kendimize ne kadar yatırım yaptığımız.

“Kızım Olana Kadar Bana Sadece Teyze Olmak Yeter Diyordum”

Ben hayatımın hiçbir dönemi bebek sahibi olmayı çok istemedim. Ta ki kızıma kadar! Dünyalara değişmeyeceğim minik yeğenimin ailemize katıldığı yıl ben 30′uma girmiştim ama benim biyolojik saatim o zamana bile kurulu değildi. Yeğenimle zaman geçirmekten inanılmaz keyif alıyor, onun dünyayı keşfetmesine eşlik edebilme şansına sahip olduğum için çok mutlu oluyordum ama benim ‘teyze’ olmaktan daha başka bir isteğim yoktu. Anne yarısı olarak yeğenimi ÇOK ÇOK ÇOK seviyordum, o kadar! Diğer yarısı bende yoktu; bir insan yetiştirmenin sorumluluğu, zorluğu, uykusuzluğu, iradesi vs..

Bir gün “ben anne olmalıyım” dedim

Nerede kırılma noktası oldu bilmiyorum, bir gün “ben anne olmalıyım” dedim. Belki yanlız kalmaktan, hayatımın geri kalanını amaçsız geçirmekten korktum. Belki sadece ihtiyaç duydum, o sıcacık minik yumuşacık bedene… Ama bir gün çok istedim bebek. Çok hazır hissettim kendimi. Doğaüstü bir istek!

Ama aslında ruhsal olarak ne kadar hazır olsam da, fiziksel olarak kendimi hazırlamam gerekiyordu. İlk olarak uzun zamandır bağımlısı olduğum sigaradan kurtulmam ve bebeğime uygun ‘havadar’ bir yer yaratmam lazımdı. Akupunktur ve biofoton karmasıyla uzun ve sıkıntılı bir sürecin sonunda sigaradan uzaklaştım (hala bıraktım diyemiyorum maalesef! 2 senedir kokusu bile başımı döndürmeye yetiyor!) Akapunktur iğneleri öyle çok canımı yakmıştı ki bir daha sigaraya başlarsam; çektiğim fiziksel ruhsal acıya, verdiğim paraya, harcadığım zamana yazık olacak diye düşünüyorum. Her şey bir kenara, kızımı kucağıma aldıktan ve onla bir ömür düşlemeye başladıktan sonra en büyük yatırımı kendim için yapmam gerektiğinin farkındayım. Sağlıklı bir ruh, sağlıklı bir bedene sahip olmalıyım ki, kızımın hayatına uzun yıllar eşlik edebileyim.

“Meğer Hipoglisemiymişim! Yani İnsülin Direnci Varmış”

Sigara işini park ettikten sonra Türk Diyabet Cemiyeti’ne giderek açlık tokluk kan şekeri ve 4 saatlik yükleme yaptırdım ve sonuç: insülin direncim var ve hipoglisemiyim! Oysa ki hiç bir şikayetim yoktu!
İlaç ve sıkı bir diyetle kısa sürede değerleri normale döndürdük. Normalde de az yağlı ve tuzsuz yemek yiyen biri olarak diyette zorlanmadım. Ama önemli olan aç kalmadan, kan şekerinin ani iniş ve çıkışına mani olmak. Bu sebeple yemek listesindeki saatler ve yemek miktarı ASLA değişmemeli.

“Hamile Kalmadan 3 Ay Önce Folik  Aside Başlanmalı”

Ve en önemli konu, doktor seçimi. Benim uzun zamandır takibimi yapan Prof. Dr. Mehmet Cihat Ünlü ile bebek isteğimi paylaştığımda bana Solgar’ın Folik Asit‘ini verdi. Hamile kalmadan 3 ay önce folik kullanımının bebek ve anne için büyük önemi var. Bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için hayati önem taşıyan folik asit, vücutta depolanmadığı için her gün alınması gerekiyor. Hamilelik öncesinde çoğu kadında bir miktar eksik olduğu için, hamile kalındıktan sonra kullanımının, artan folik asit ihtiyacının yüzde yüz karşılaması mümkün olmuyor, hızla folik asit yetmezliği gelişiyor. Bu sebeple hamile kalmadan 3 ay önce folik asite başlamak, mevcut depoları doldurmak açısından önemli.

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 3 768x1024 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

Kızımın dünyamıza geleceğini öğrendiğimde ilk olarak çok korktum! Aylardır hazırlandığım bebeğime nasıl anne olacağım, annem olmadan ben nasıl idare edebilirim, ya bebeğim dünyaya gelmez ve bu uzuuuun yolda beni yalnız bırakırsa? Aklımda türlü türlü düşünceler, korkular, endişeler… İlk haftalarda her gün kan testi yaptırıyordum, sağlıklı bir gebelikte kan değeri, 3 günde 4 katına çıkmalı! Bebeğimi ultrasonda görene kadar bu böyle devam etti.

“Hamile Yogasına Başladım”

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 5 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

Bebeğimin dünyaya gelmek için bizim ailemizi seçtiği o şanslı mutlu günlerde ara verdiğim tek şey yoga oldu. 12. Haftaya kadar risk oluşturduğundan, sevgili hocam Merih Kenet‘e ve diğer hocalarıma kısa süreli veda ettim. Merih hocam tam da o günlerdeki bir telefon görüşmemizde şunu söylemişti:

“Bebeğinle konuş. Onun senin gücüne ihtiyacı var. Hayata tutunuyor, varlığını hissettir. Annesinin ne kadar güçlü olduğunu anlasın ki güç bulsun!”

Gücüme güç katmıştı bu konuşma… Ne kadar anlamlı ve özel gelmişti bana..

12. Haftayı yüreğim ağzımda –her an bebeğime birşey olur mu düşüncesiyle- geçirdikten sonra yeniden stüdyoya geri döndüm. Sevgili Zeynep (Yılmaz) hocamla hamile yogasına başladım. Vücudumun doğuma hazırlanması için kaslarımı çalıştırırken, ruhumu bebeğime hazırlamak için ise zihnimi serbest bıraktım. Tek dileğim rahat bir doğumla sağlıklı bir bebek dünyaya getirmekti.

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 2 1024x768 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

“Çok şükür kızım dünyamıza sağlıkla geldi!”

Zeynep hocamla meditasyon konumuz hep bebeğim oluyordu:

“başımın tam üstünde bir yağmur bulutu var. Birden bir rüzgar çıkıyor, saçlarımı savuruyor. Sonra minik damlalar başımın üstünden yanaklarıma, omuzlarıma, ellerime, avuç içlerime ve ordan da BEBEĞİME süzülüyor.”

Doğuma kendimi hazırlarken yaptığım ve düşündüğüm tek şey mutlu olmaktı. Çünkü biliyordum ki, bebeğimle aramda sadece besin alışverişi yoktu; duygularımız da BİR olmuştu artık. Gözümü açtığım kapadığım her an kızım vardı. Hayallerimde, gelecek düşlerimde bebeğim hep başroldeydi. Gebelik, doğum, yeni doğan bakımıyla ilgili her şeyi ama her şeyi öğrenmek ve hiçbir konuda eksiğim kalsın istemiyordum. O yüzden sürekli okuyor, araştırıyor ve öğreniyordum. Teoride her şey yolundaydı da… Ya pratik?

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 4 225x300 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

Özellikle ilk defa anne olacaklar için oldukça faydalı olan hastane/kurum eğitimlerine katılmanızı öneriyorum. Ben Acıbadem Bakırköy‘ün 5 haftalık eğitimine katılarak, kafamdaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilmiştim.

“Kızım İçin Anı Defteri Tuttum”

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 1 1024x768 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

Endogalindan.com için yazdığım yazılarda sıklıkla geriye dönük birşeyler hatırlamam gerekiyor ve benim için tartışmasız en büyük kaynak, ilk gebelik testi yaptığımda yazmaya başladığım ve hala daha sıklıkla duygularımı ve yaşadıklarımı paylaştığım defterim. Kızıma bırakacağım, her satırında ona olan duygularımın ve onun ilk fotoğraflarının yer aldığı güncem. Siz sevgili gebelere mutlaka böylesi kıymetli bir hatıra bırakmanızı öneriyorum. Hem kendinize, hem bebeğinize en büyük armağan bu defter olacaktır.

“Happy Milk‘in çok kullanışlı, şık hamile ve emzirme bluzlarından kullandım”

beden ve zihnini annelige nasil hazirladi 7 Beden ve Zihnini Anneliğe Nasıl Hazırladı

Hamileyken en büyük ‘sorun’lardan biri de gebe kıyafetleri! Aniden veya yavaşça şişen bu bedene (hele de zayıf bir bedene sahipken hamile kalındıysa) birşeyler yakıştırabilmek gerçekten çok zor oluyor! Ben hamile kıyafetlerine dünyanın parasını yatırmadım. İki kot, birkaç üst ve kışa denk geldiğinden büyükçe bir kabanla 9 ayı tamamladım. LCW’nin çok çeşit ve uygun fiyatlı ürünlerine bakmanızı öneriyorum. Ayrıca Happy Milk‘in çok kullanışlı ve şık hamile ve emzirme bluzlarından kullandım. Bel açılmadan ve önlükle savaşmadan bebeği emzirebilmenin dayanılmaz hafifliği! Ürünler ve daha fazla bilgi için: www.happymilk.com.tr

Zamanımın çoğunu kampanya takip etmek ve kızımın ihtiyaç listeleri üzerine çalışmakla geçiriyordum. 12-18 ay için bile kıyafet almışım, geçen gün farkettim! Özellikle büyük parçaların alışverişi ve küçük küçük küçük…. BİR SÜRÜ ayrıntı içinde kaybolmamak için sizlerle; doğum öncesi, 0-6 ay ve 6-12 ay olarak belirlediğim ihtiyaç listelerini, memnun kaldığım ve gereksiz gördüğüm ürün/markaları önümüzdeki yazıda paylaşacağım.

Sağlıklı ve mutlu günler…

Anne Bebek Editörü
Cansu D. Şahin
cansudi@gmail.com

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply