Ben Doğduğum Günden Beri Kızımı Beklemişim Meğer

0

Sevgili endogalindan okurları…

Size güzel bir haberim daha var. Yazarlar ailemize çiçeği burnunda bir anne katıldı. Kendisi, Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptığımız dönemlerde tanıştığım çok da sevdiğim bir arkadaşım. O’nunla bu platformda buluşuyor olmak benim açımdan da heyecan verici…

Anne Bebek Editörümüz Cansu Dirim Şahin, 12 yıllık profesyonel iş hayatına bebeği için ara vermiş ve şu aralar 2 aylık kızı ile muhteşem bir deneyim yaşayan bir anne! Editörümüz Cansu Dirim Şahin’in, anne olan ya da anneliğe hazırlanma aşamasında olan tüm anne adaylarına yaşadığı deneyimleri ile bir yoldaş, bir arkadaş ve bir yol gösterici olacağına inanıyorum.

İşte ilk yazısı bizlerle…

“Annelik, Saatlerce Bu Minik Mucizeye Bıkmadan Bakmakmış!”

Merhaba,

Son zamanlarda sıklıkla “keşke kuş olsaydım ve ayakta uyuyabilseydim!” diyorum çünkü ben tazecik bir anneyim! Uykusuz, yorgun, şaşkın, heyecanlı, mutlu bir anneyim. 11 ay önce başlayan serüven; muhteşem güzellikte geçen hamilelik, korkulara gebe doğum anı, kızımla koyun koyuna geçen 2 ay ile devam ediyor. En güzeli ise nefes aldığımız sürece serüvenimiz devam edecek. Bizi nelerin beklediğini hiç bilemesem de bu serüveni kızımla yaşayacak olmak beni çok heyecanlandırıyor.

cansu dirim sahin ve bebegi 3 300x200 Ben Doğduğum Günden Beri Kızımı Beklemişim Meğer cansu dirim sahin ve bebegi 2 300x200 Ben Doğduğum Günden Beri Kızımı Beklemişim Meğer

Bazı insanlar dünyaya geliş amaçlarını “anne olmak” üzerine kurarlar; ben bu insanlardan hiç olmadım. 4,5 yıl önce yeğenim ailemize katıldığında dünyam aydınlandı, daha önce hiç tatmadığım güzellikte duygulara sahip oldum ama gene de bir gün birinin “annesi” olacağımı hiç düşünmemiştim. Ben yeğenimin teyzesi olarak kalmaktan memnundum ama bundan ötesi varmış!

5 haftalıktı varlığını öğrendiğimde. İçimde biri vardı! Canımdan can kattığım, her an gelişen büyüyen bir minik mucize! İlk aylar zordu; bulantı ve ağrılarım vardı. Ama onlardan hiç şikayet etmedim çünkü yaşadığım sıkıntılar bebeğimin varlığını bana hatırlatıyordu. Mesela hızlı adımlarla yürüyen anneye doğanın “heyyy, ben burdayım! Dikkat et, düşme sakın” demesiymiş! Yediğim içtiğim her şey daha da önemli oldu benim için çünkü bebeğim vardı.

Anne olduğumu kızımla kavuşmadan çok önceleri hissetmiştim. Ama kızım geldikten sonra anladım ki annelik sonsuz sevgi, nasıl geldiğini anlayamadığım bir güçmüş.

Güçlü olurmuş insan anne olduğunda; fiziksel ruhsal her duruma hazır olurmuşsun meğer. Annelik, yorgunlukmuş ama yorgunluğunu anlamamakmış. Saatlerce bu minik mucize’ye bakmakmış; her bir noktasına, sanki insanüstü bir varlığa bakıyormuş gibi, bıkmadan sıkılmadan yorulmadan bakmakmış. Sanki dünyadaki tek bebeğe sahipmiş gibi, kendini dünyanın en özel insanı hissetmekmiş. Daha önceki “sen” tarih olurmuş, alışkanlıkların yerini yenileri alırmış. Uykusu ağır biri misin mesela? O anne olmadan önceydi! Annelik; en yorgun uykusuz gecende bile bir “mık” duysan yataktan fırlamakmış..

Ben doğduğum günden beri kızımı beklemişim meğer. Kızım gelsin istemişim. Kızıma özlemim bundanmış. Yoksa kızım yanı başımda olsa bile bu özlemin nasıl bir açıklaması olabilir? Annelik, bebeğin uyusun diye gözünün içine bakıp, uyuduğunda özlemekmiş.

cansu dirim sahin ve bebegi 1 300x200 Ben Doğduğum Günden Beri Kızımı Beklemişim Meğer

Anneliğim boyunca endişelendim hep, kızımı kaybetmekten korktum!Hareketlerini hissedene kadar bu ağrılar ve bulantılara, 25. Haftadan sonra ise şiddeti gittikçe artan hareketlerine hep şükrettim!

Kızımı dünyaya getirirken endişelendim.. Dayanılması güç sancılar çekerken bile aklımdaki, kalbimdeki tek soru “bebeğim iyi mi?” oldu. Zorlu geçen saatler boyunca kızımın kalp atışlarını duydukça güçlendim.

Kızım dünyamıza geldikten sonra endişeliydim! Hasta mı? Burnu mu tıkalı? Doydu mu? Kızıma bakabiliyor muyum? Uyudu mu? Uyandı mı? Neden ağladı? Acı mı çekiyor? Üşüdü mü? Neden terledi?

Yani anladım ki; annelik endişelenmekmiş!

12 yıllık profesyonel iş hayatına bebeği için ara vermiş hipoglisemi annenin, aile büyüğü desteği olmaksızın baktığı bebeği kolik olunca siz sevgili endogalindan.com takipçileri için anne bebek bakımından emzirmeye, gebelik şekerinden lohusalığa, hamile yogasından anneliğe adım atarken duygusal ve fiziksel değişime dair çeşitli başlıklara ait deneyim ve gözlemlerimi paylaşacağım…

Serüvenime ortak olmanız dileğiyle…

Cansu Dirim Şahin

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply