Beylikdüzü Organik Pazarı’nda Sağlık Var!

0

Organik Pazarları Keşfetmeye Devam… Beylikdüzü Organik Pazarı’nda Neler Var? Yakından Bakalım…

beylikduzu organik pazari 15 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Organik Pazar gezilerime kaldığım yerden devam ediyorum. Zeytinburnu Organik Halk Pazarı’ndan sonra sırayı Beylikdüzü Organik Pazarı aldı. Beylikdüzü Organik Pazarı, Beylikdüzü Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle ile Cumartesi günleri Beylikdüzü’nde 09.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Her biri sertifikalı ve Tarım Bakanlığı onaylı organik sebze, meyve, yumurta ve kahvaltılık çeşitleri bulmanız mümkün pazarda. Ev temizlik malzemelerinden tutun da bazı tekstil ürünlerine kadar doğal, organik seçeneklerin mevcut olduğunu görüyorum.

Pazar esnafı organik ürünlere karşı pahalı bir algı olsa da piyasanın üzerinde ürün satmadıklarını ve aksine pazarda markette satılan organik meyve, sebzelere göre fiyatların daha uygun olduğunu belirtiyorlar. Tezgah sorumluları Beylikdüzü Organik Pazarı’nın oturmuş bir kitlesi olduğunu, çok yoğun ve çok sayıda tezgah olmasa da, organik beslenme bilincine erişmiş belirli bir kesimin düzenli olarak pazara geldiğini söylüyorlar.

GDO’suz olduklarını şekillerinden anlayabiliyoruz…

beylikduzu organik pazari 16 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Pazar ürün tezgahlarına söyle bir göz gezdirdiğimde marketlerde gördüğümüz o şaşalı, çok renkli, parlak ve şişirilmiş dolgun görüntülere asla rastlamadım. Hatta boyut ve şekilleri birbirini tutmayan, abartı bir görünüme sahip olmayan ancak gayet taze ve sağlıklı duran çeşitler vardı. Zaten doğal, ilaçlanmamış ve genetiği ile oynanmamış sebze ve meyvelerin sahip olması gereken de bu kriterler olduğunu biliyoruz.

Gel gel organik kayısıya, organik eriğe geeelllll !

beylikduzu organik pazari 17 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var! beylikduzu organik pazari 18 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Esnaf ile olan kısa sohbetin ardından ürünleri; sebze ve meyveleri incelemeye başlıyorum. Fotoğraflarda da göreceğiniz üzere tezgahlardatamami ile mevsim meyveleri ve sebzeleri bulunuyor. Öyle çok çeşit ürünü olan bir Pazar diyemem ama besinlerin hepsi doğal ve mevsiminde toplanmış olduğunu anlıyoruz. Örneğin Kayısılar Mersin’den geliyor. Portakalın son demleri Fethiye’den geliyor. Erik ve kiraz Bursa, sarımsak, kıvırcık ve maydanoz Bursa’dan geliyor. Şeftali, salatalık ise Kuşadası’ndan toplanıyor.

Hastalığa yakalanınca şifa aramak daha pahalı oluyor

Pazardaki meyvelerin fiyatlarına dikkat ediyorum, elbette ki normal pazarlara göre biraz farkı var ancak çok da büyütülecek bir fark değil! Özellikle sağlığımıza yatırım olarak düşündüğümüzde faydalı ve katkısız beslenerek, hastalıkları bünyemizden uzaklaştırmış oluyoruz. Böylece ilaca ve tedavilere vereceğimiz parayı sağlıklı gıdalara ayırdığımızda her anlamda daha maliyetsiz bir yaşam yaşayabileceğiz. Dolayısıyla Beylikdüzü Organik Pazar’da meyve-sebze çeşitleri ve fiyatlarından bilgi verecek olursam;

beylikduzu organik pazari 19 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Yeşil erik kilo 8 tl

Kayısı 10 tl

Portakal 3,5 tl

Muz 6 tl

Şeftali 9 tl

Salatalık 5 tl

Kırmızı Havuç 4 tl,

Kabak 5 tl

Dolma Biber 6 tl

5 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Kiraz henüz yeni yeni çıktığından 14 tl

Sezon başında fiyatların tuzlu gibi algılandığını söyleyen pazarcılar, ürünlerin bollaşmasıyla bu tutarların düşeceğini de belirtiyorlar.

Bebeklere özel organik çorbalar…

beylikduzu organik pazari 20 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Organik pazarda ayrıca bebeklere yönelik çeşitli ve vitaminli çorbalarda bulunuyor. Organik bebek çorbası, tam tahıllı çorba gibi karışımlar bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve besin değerlerini organik yoldan karşılayabiliyor. Bu çorbaların paket fiyatı ise 10 tl

Bakliyatlar; fasülye, kırmızı mercimek, sarı mercimek, nohut, bulgur, pirinç ve makarnalar hepsi organik üretimler. Bakliyatların fiyatları da 10 tl olarak satışa sunuluyor.

Hele bir de yeni hasat zeytinler var ki, yetkililer tam yörelerinden toplandığını söylüyorlar zeytinlerin…Manisa, Mersin ve Bursa….

beylikduzu organik pazari 21 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Kokulu limonlar…

beylikduzu organik pazari 22 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Pazar esnafımız 52 yaşındaki Kevser Aydın, öylesine özenle yerleştiriyor ki limonları. “Limonlarımız organik, çok doğal, çok gerçekler. Kokuları harika” diyor. Hafif yeşilli sarılı olan limonlar gözüme çok hoş göründü, bizzat kokladım ve limon kokusu işte bu dedim gerçekten de…

Astıma, nefes darlığına iyi gelen Alabaş Meyvesi…

beylikduzu organik pazari 1 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Organik alabaş meyvesi açık su yeşili rengini taşıyan bir meyve. Tanesi 4 tl. Yumrulu bir bitki olan alabaşın çok faydalı bir bitki olduğunu öğreniyorum Pazar esnafından. Yararları ise saymakla bitmiyor. En önemli özellikleri astıma, nefes darlığına, bronşite, yüksek tansiyona ve kolesterole iyi gelmesi…

Baklavanın da organiği mi olur demeyin!

beylikduzu organik pazari 2 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Pazarda bir de ilginç bir ürün ile daha karşılaşıyorum. Organik Baklava… Unun üretim koşullarının organik olması yoluyla meydana gelen baklava hiçbir katkı maddesi, koruyucu ya da renklendirici içermiyor. Organikliktegurmeliğe doğru giden vatandaşlarımıza mutlaka önerilir diyelim…

Kilosu 22 TL’den organik tavuk…

beylikduzu organik pazari 3 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Otlaklarda serbest olarak gezinen ve doğal yemlerle beslenen, suni yemlerden uzak olarak yetiştirilen tavuklar yine sertifikalı, organik şekilde sunuluyor.

Pazarda organik ter çorabı satılıyor

beylikduzu organik pazari 4 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

beylikduzu organik pazari 5 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Ter çorabı da mı var diye şaşırmayın, hem de organik. Üreten üretmiş! Terletmeyen ip ve üretim teknolojisi kullanılan çorapların özellikle sıcak yaz günlerinde, ayakkabı içinde ayakların nefes alamaması sonucu oluşan ter kokularını önlediğini, dolayısıyla ayak mantarına da iyi geldiğini aktarıyorlar. Çorapların tanesi 8 tl iken, 3 tanesi 15 tl…

EV HANIMLARININ EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLERİ DE BEYLİKDÜZÜ ORGANİK PAZAR DA…

beylikduzu organik pazari 6 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Her biri kendi girişimi sonucu pazarda bir araya gelmiş hanımlar, hem kendilerine hem de ev ekonomilerine yaptıkları el emeği, göz nuru ürünler ile yardımcı oluyorlar.

beylikduzu organik pazari 7 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

beylikduzu organik pazari 8 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Tezgahlarda gördüğüm çeyizlik ürünlerden, bez dokuma, bebek örgüleri, bebek battaniyeleri iğne oyaları, tülbentler, patikler, pikeler, antik dokumalar, nikah şekerlikleri, masa örtüleri ve bebek yastıklarına kadar her şey el emeği, göz nuru…

beylikduzu organik pazari 9 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var! beylikduzu organik pazari 10 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Girişimci özellikleri ile ev hanımlığından ticarete geçiş yapan hanımlar ile sohbet ediyorum biraz da. 6 senedir Beylik Pazarı’nda olduklarını, cumartesi günleri de Beylik Pazarı’nda açılan bu organik pazarın içinde tezgah açtıklarını söylüyorlar. Her biri orta yaş üstü hanımlar büyük bir emekle oluşturdukları ürünleri meraklılarına ulaştırmaya çalışıyorlar. 52 yaşındaki Şengül Türker’in, 50 yaşındaki Zehra Kalafat’ın, Gülşen Dindarol’un ve diğer hanımların hepsinin kendi çalışmalarını sergiledikleri tezgahları var.

Meral’in Örgü Dünyası Beylikdüzü Organik Pazar’da

beylikduzu organik pazari 11 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Pazarda bir de Tunus işleri dediği çalışmalarını yapan bir teyzemiz ile karşılaşıyoruz. Bebek ürünleri üzerine Tunus işleri yapan Meral Teyzemiz, Facebook’ta “Meral’in Örgü Dünyası” adında bir sayfası olduğunu da ekliyor. Benden duyurması meraklıları için…

Amigurimi Bez Bebekler

beylikduzu organik pazari 12 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Pepeler, sevimli kahramanlar ve daha neler neler… El emeği ile hazırlanan bez bebekler yani asıl adıyla amigurimi bebekleri oldukça dikkat çekici. Tanesi ise 25 tl. Miniklerin büyük beğenisini toplayan Pepe’yi bebeklerin arasında hemen görebiliyoruz.

beylikduzu organik pazari 13 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!
beylikduzu organik pazari 14 Beylikdüzü Organik Pazarında Sağlık Var!

Beylikdüzü Organik Pazarı, Beylikdüzü Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle ile Cumartesi günleri Beylikdüzü’nde 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Pazar Cumhuriyet Mahallesi Beylik Pazarı’nın içinde kuruluyor.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply