Bir Annenin Emzirme Dönemi Tecrübeleri…

1

Merhaba,

Önümüzdeki birkaç hafta, yaşama geldiği ilk andan itibaren mucizevi bir şekilde emmeyi bilen, emme refleksiyle yaşama gelen minik bir canlının, acemi bir anneyle olan mücadelesinden bahsedeceğim. Hamileliğim boyunca doğum yapmış tecrübeli annelere sıklıkla sorduğum ve kafamda büyüyen de büyüyen bir konuydu; emzirme! Bu yazı dizisini okuyan ve aynı benim gibi konudan bihaber olan takipçilerimiz varsa diye yaşadığım acemiliği ve emzirme sorunsalının alt başlıklarına dair tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Bu yazı dizisinde anne sütünün faydalarını uzun uzun okumayacaksınız. Kamu spotlarından sağlık kurumlarına, büyük marketlerden avm içi bebek bakım odalarına kadar pek çok mecrada anne sütünün mucizelerinden bahsediliyor zaten. Ben sizlere hamileliğim boyunca merak ettiğim konuları ve bebeğime kavuştuktan sonraki çok zor geçen ilk birkaç ayda yaşadığım sıkıntılardan yola çıkarak yaşadıklarımı ve bana fayda sağlayan ürünleri anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle…

Bebeğimi koynuma ilk aldığım anda 49 cm.lik bu minicik bedenin canımı bu kadar yakabileceğini tahmin dahi edemezdim! O ana kadar bana anlatılanların hiçbirinde, gözümden yaş gelecek kadar canımın yanacağı yoktu doğrusu!! Çok sonraları anladım ki bünyeden bünyeye değişirmiş ‘acı’. Ama ağrı eşiğiyle de çok ilgili değil bu konu çünkü ben epidural dahi alamadan normal doğum yapmış biri olarak şayet emzirme acısından bahsediyorsam demek ki işin içinden ağrı eşiği diyerek kurtulmak çok mümkün değil.

İlk emzirme anına kadar bana söylenen ve hatta her gebenin milyonlarca kez duyduğu “bebek doğru kavrarsa memeyi, acı, çatlak patlak falan olmaz!” söylemi ne kadar doğru ama ne kadar az uygulanabilir, farkında mıyız? Minicik bir bebeğin her şeyi olduğu gibi ağzı da minicikken… Lohusa anne bebeği tutmakta bile son derece acemiyken… Nasıl olur da bebeğin ağzı kocaman açılacak da memenin tamamı ağzında olacak? Kazara o pozisyon alınabilse bile emme boyunca (bir yenidoğan insan ortalama 30-40 dakika emiyor. Uyuyakalıyor çünkü bebecik! Hatta benim kızımın 1,5 saatlik rekoru var.) o pozisyonu koruyabilmek ne kadar mümkün? Olmuyor tabii, minik bebek meme ucuyla cebelleşirken acı, çatlak, sızlama…. Boşalmayan göğüslerde iltihap, ağrı… Kaçınılmaz sonuçlar!

Canından can kattığın minik bebeğini beslemek ne kadar kutsal ve hayatının en özel anlarıdır, değil mi? İşte hamileyken sıklıkla duyduğum bu özel anları ben anca kızım 3 aylıkken anlayabildim. Çünkü canım yanarken olayın kutsallığıyla pek ilgilenmiyordum. Kızımın karnı doyuyordu, tek güzel olan buydu, süreçle değil sonuçla ilgiliydim ama kimseyi kandırmayacağım; süreçte yaşadığım acıyla baş edebilmemin tek sebebi kızımdı, emzirmenin kutsallığı değil..

Hamileliğimin son 3 ayında –pek çok kaynağın belirttiği gibi- göğüs ucu kremi kullanmaya başladım.

Lansinoh en çok önerilendi; emzirirken de kullanabilirdim, lanolin içerdiğinden emzirme öncesi yıkamak gerekmiyordu. Göğüs çatlağı ne demek hiçbir fikrim olmadığından kremi bolca areola bölümüne sabah akşam sürdüm; göğüs ucuna sürmekte tereddüt ettim çünkü doğum yaklaştıkça göğüs ucunun uyarılması erken doğuma sebep olmakta bilgisine sahiptim! Erken doğum riskindense varsın çatlasın göğüslerim dedim çatlak patlak göğüs uçlarına merhaba dedim!

 “Tek göğüs emzir, diğerini ilaçla ve sağ”

Hem kızımı beslemek istiyor hem de bu dayanılmaz acıyla, emzirme sonrası sızılarla nasıl baş edebileceğimi bilmiyorken imdadıma Avent Göğüs Kalkanları yetişti! Emzirdikten sonra sabah -akşam Madecassol, diğer emzirmelerden sonra Bepanthol sürüp kalkanlarla hava sirkülasyonu sağlıyordum. (Lansinoh’un bu aşamada bir faydası olmuyor maalesef, krem çatlak önleyici, çatlak giderici değil.) Diğerine göre daha kötü durumda olan göğüsü bir tam gün dinlendirmek de bir çözüm oluyordu. Sıra hasarlıya geldiğinde onu sağıp bebeğe vermek hem süt üretiminin devam etmesini sağlıyor hem de bebeğin memeyi iyice hırpalamasına izin vermiyordu. Özetle: tek göğüs emzir, diğerini ilaçla ve sağ yöntemi iş görüyor.GÜZEL HABER: 5. Haftadan sonra nispeten acılar azalıyor. Ha gayret!

 Her Emme Sonrası Göğüsü Tam Kapasite Boşaltmak Gerekiyor

Minicik bebeciğin göğüsü tam kapasite boşaltamaması da mastit denen iltihaplanmaya sebep oluyor. Bunu çok şükür ben yaşamadım ama zaman zaman süt kanallarının elime kitle şeklinde geldiği ve epey korktuğumu belirtmeliyim. Tek çözüm göğüsü boşaltmak. Bebek her emdikten sonra tam kapasite göğüsü boşaltmak süt üretiminin devamı açısından hayati önem taşıyor.

Boşaltılan sütü biberonla vermek de ayrı bir soru işareti oluyor çünkü minik bebeğimiz göğüsü boşaltmakta zorlanırken bir anda biberondan lıkır lıkır içebildiğini fark ettiğinde yeniden memeye dönmek istemeyebiliyor.

Biberonla sadece sağılmış anne sütü verilmiyor elbette, hazır mama/formul süt de veriliyor ki sanırım emzirme sorunsalının temel sıkıntılarının başında bu konu geliyor.

Sonraki yazımda mama kullanımına ilişkin tecrübe ve değerlendirmelerimi ve La Leche League ile tanışma sürecimi anlatacağım; okumanız dileğiyle..

 

Anne Bebek Editörü Cansu Dirim Şahin

cansudi@yahoo.com

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

1 Yorum

  1. Vildan Ertekin on

    Tüm anneler ve anne adayları için ne kadar yararlı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. ..Tüm anneler bebeklerini çok önemser.Fakat emzirmeni bebek sagligindaki onemi aynı derecede bilinmiyor. Bu konuda farkındalık yarattığınız için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları aynı zamanda Çocuk Gastroenteroloji hocası olarak teşekkür etmek istiyorum.
    Prof. Dr.Vildan Ertekin

Leave A Reply