Bir Gezi Yazısı: İrlanda’nın Büyülü Moher Kayalıkları

0

www.endogalindan.com, yeni bir açılımla yurt dışı deneyimlerini de bu doğal platforma taşıyor. Siz sevgili okurlarımız için İrlanda’dan sorumlu bir editörümüz var artık. İrlanda’nın Cork şehrinde yaşayan editörümüz Özden Akdeniz, bizler için şehirdeki deneyimlerini, gezip gördüğü yerleri, tavsiye ve önerilerini, keşiflerini ve doğal hayatın içine sığan her konuyu kendi gözünden, kendi kaleminden ve kendi objektifinden yansıtacak.

İrlanda editörümüz Özden Akdeniz, bu doğa harikası şehrin ilk yazısını Moher Kayalıkları (Cliffs of Moher) üzerine yazdı. İşte sürükleyici deneyimler karşınızda…

Cliffs of Moher by Pecetta 300x224 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları moher kayaliklar 2 300x199 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Yeşil Ada İrlanda’nın Muhteşem Moher Kayalıkları…

Merhaba,

Endogalindan okurlarını içtenlikle selamlıyorum önce. Bu blog sitede sizlerle hoş olacağını düşündüm rehber niteliğindeki yazılarımı severek paylaşacağım..

İrlanda, nam-ı diğer “Yeşil Ada”, doğal güzellikleri seven herkesin yolunun düşmesi gereken bir destinasyon. Neden mi? İsterseniz ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşarak anlatmaya başlayayım.

Cork’a taşındığımız ilk haftasonu Paddy Wagon tur şirketi tarafından düzenlenen Cliffs of Moher (Moher Kayalıkları) günübirlik turuna katılmaya karar verdik. Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra 08.20’de otobüsün hareket noktasında buluştuk ve 10 dakika içinde otobüsün hareket etmesiyle düştük yollara… Bu turların en güzel yanı, otobüs şoförünün aynı zamanda tur rehberi olması ve çevrede gördüklerinizle ilgili ayrıntılı bilgiler vermesi.

İlk Durak Bebek Kayalıklar…

Benzinlikte verdiğimiz kısa bir kahve molasından sonra ilk durağımız Baby Cliffs (bebek kayalıklar) oldu. 120 metre yüksekliğindeki, Atlantik Okyanusu boyunca uzanan bu küçük(!) kayalıklara hayranlık ve korku ile bakarken, bir yandan da asıl kayalıkların ne kadar yüksek ve ürkütücü olabileceğini hayal etmeye çalışıyorduk. Bulunduğumuz yer fotoğraflardan da görüldüğü üzere oldukça rüzgarlıydı, 20 dakikalık molanın ardından kelimenin tam anlamıyla buz tutmuştuk.

irlanda moher kayaliklari 1 300x225 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları irlanda moher kayaliklari 5 300x225 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Baby Cliffs

irlanda moher kayaliklari 2 225x300 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Saçlarım rüzgara meydan okurken…

Kayalıklar, 240 Metre Yüksekliğe Kadar Ulaşıyor

10 dakikalık yolculuktan sonra öğlen yemeği için Doolin adlı geleneksel İrlanda yemekleri tadabileceğiniz restaurantta mola verdik. Açlıktan gözümüz dönmüş olmalı ki her şeyi bir çırpıda yiyip bitirdik. Tekrar otobüse binip gezimizin asıl ziyaret noktasına yani Moher kayalıklarına nihayet vardık. Buradaki mola süremiz toplam 1,5 saatti ama inanın bize yetmedi çünkü ne bu doğa harikasını seyretmeye ne de fotoğraf çekmeye doyduk. Burada kayalıklar 240 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor. Eğer hava açıksa karşıdaki Aran Adaları’nı ve Connemara vadilerini görmeniz mümkün.

irlanda moher kayaliklari 6 300x225 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları irlanda moher kayaliklari 7 300x224 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Prenses Gelin Filminde Bu Kayalıklar Cinnet Kayalıklarıymış!

Rehberimizden öğrendiğimiz bilgiye göre 1987’de burada The Princess Bride (Prenses Gelin) adlı bir de film çekilmiş ve filmde Moher Kayalıkları “Cliffs of Insanity” (Cinnet Kayalıkları) olarak adlandırılmış.

Kayalıkların jeolojik yapısını Namurian adı verilen kil ve kumtaşı oluşturuyor. Bu sebeple kıyıya çok yakın yürümeniz tavsiye edilmiyor çünkü zemin gerçekten çok kaygan bir yapıya sahip. Kayalıkların taban kısmını, oluşumu 300 milyon yıl öncesine dayanan nehir kanalları birbirinden ayırıyor. Bunun yanı sıra, kayalıklarda birçok hayvan türü yaşamını idame ettiriyor. Bunların büyük çoğunluğunu kuşlar oluşturuyor. Örneğin; burada 29 ayrı kuş türünü görmek mümkün.

Doğal Yapısı Korunuyor

İrlanda’nın en çok görülmeye değer doğal güzellikleri arasında yer alan bu bölge, 2006 yılında 1 milyondan fazla turist ağırlamış bulunuyor. Burayı muhteşem kılan şey aslında insan eli değmeden koruma altına alınmış olması ve ziyaretçileri kayalıkların olağanüstü doğal yapısıyla buluşturma olanağı sunuyor olması. Yine bu bölgede yapım ve plan aşaması toplam 17 yıl süren ve 2007 Şubat ayında faaliyete giren “Cliffs of Moher Visitor Experience” sergi salonu bulunuyor. Burada kayalıkların oluşumu, yerel ve global jeolojik yapılar, bölgede yaşayan kuş ve balık türleri gibi konularda bilgi edinmek mümkün.

Şansımıza hava soğuk ve rüzgarlı olmasına rağmen açık ve güneşliydi. Yer yer esen şiddetli bir rüzgar bizi aniden aşağı savuracakmış hissi yaratsa da, korkularımızı yenip kıyılara yakın yürümekten çekinmedik. Çünkü gözlerimizi bu muhteşem güzelliği görmekten mahrum bırakamazdık.

irlanda moher kayaliklari 3 225x300 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Farkında olmadan ben de bir kuş türü yakalamışım

irlanda moher kayaliklari 4 300x224 Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Cliffs of Moher – Eşim ve ben

Saat 15.00’de otobüsümüzün hareket noktasında buluştuk ve yaklaşık 3 saat süren dönüş yoluna koyulduk. Fazla oksijen almaktan olsa gerek tatlı bir uykuya daldık…

Bir gün yolunuz İrlanda’ya düşerse Moher Kayalıkları’nı görmeden bu ülkeden gitmeyin. Pişman olmazsınız icon wink Bir Gezi Yazısı: İrlandanın Büyülü Moher Kayalıkları

Sevgiyle kalın,

Özden Akdeniz

NOT : Tur hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.paddywagontours.com/CLIFFS-OF-MOHER-Day-Tour-from-CORK adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply