Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

0

Hangi Durumlarda Ne Çayı İçmeliyiz?

Malum kış ayları da yaklaştı. Bu donemlerde imdadımıza yetişecek en doğal yollardan biri de bitki çayları diyebiliriz. Sonbahar ve kış mevsimlerinde sık gorülen üst solunum rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi zayıflığına karşı tutun da hazım, mide, sinir sistemi ve tansiyon problemlerine kadar pek çok rahatsızlığın giderilmesi alanlarında bitkilerden kolaylıkla faydalanabiliyoruz. Bu derece geniş kullanım alanlarına sahip bitkilerin çayları da şüphesiz başvurabileceğimiz en masum ve doğal yontemlerden biri. Hangi çay hangi durumlarda içilmeli konulu bir yazı hazırladım sizler için. Elbette bazı ozel durumlarda doktorunuza danışmanızda fayda var. Tabiki bitki çayları ancak bilinçli kullanımla yarar sağlayabilir. Kullanımın genellikle kür şeklinde uygulanması ve ikinci kür içinse uygulanan kür süresi kadar ara verilmesi onerilmektedir. Bitkisel çaylar keyif amacıyla 5 dakika, etkisinin gorülebilmesi için ise 15 dakika demlemeye bırakılmalıdır.

İşte bitki çayları ve faydaları, kullanım alanları…

ADAÇAYI:

ada cayi Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Bakterilere, virüslere ve mantar hastalıklarına karşı etki gosterir. Ağız ve boğaz mukozasında iltihabı gidermede etkilidir. Soğuk alıngılığı, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı yararlanılır. Çay olarak kullanıldığı gibi ağız ve boğaz mukozası rahatsızlıklarında çalkalayarak veya gargara olarak kullanılabilir. Adaçayı, salgı düzenleyicidir. Hazım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Hazımsızlıkta kullanılabilir.

Günde 2-3 defa alınması yeterlidir.

Bir günde belirtilen dozdan fazla alınması ve anne adaylarının kullanmaları tavsiye edilmiyor.

ALIÇ ÇAYI:

Alıç bitkisinin yaprak ve meyveleri, kalbi güçlendirici maddeler taşıdığı bilinmektedir. Bu yüzden hafif kalp yetmezliklerinde, kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon ve bazı sinir sistemi rahatsızlıklarında tavsiye edilmekte ve tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Sakinleştirici ozelliği de bulunan alıç , ilerlemiş yaşlarda zaman zaman kür yapmak yerine kullanılan mükemmel bir bitkidir.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

ANASON ÇAYI:

İyi bir balgam soktürücüdür. Antiseptik etkisi de vardır. Solunum yolları enfeksiyonlarında ve oksürüklerinde kullanılır. Anason çayı mide-bağırsak şikayetlerinde hazımsızlık ve gaz problemleri olanlarda en çok kullanılan bitkilerden biridir. Spazmın neden olduğu ağrıyı ve gazı giderir. Anne sütünü arttırdığı soylenmektedir.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Anetol alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

BOĞÜRTLEN ÇAYI:

bogurtlen Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

A,B1, C vitaminleri, meyve şekerleri ve meyve asitleri içerir. Lezzetli bir aromaya sahip olan boğürtlen çayı hafif kabız yapıcı etkiye sahiptir. Bademcik iltihapları ve ağız içi yaralarında gargara olarak kullanılması tavsiye edilir.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

CİVAN PERÇEMİ ÇAYI:

Civan perçeminin kuvvet verici, spazm giderici, sindirime yardımcı ve idrar yolları antiseptiği olduğu bilinmektedir.

Günde 2-3 defa alınabilir.

Civan perçemi bazı bünyelerde alerji yapabilir.

EKİNEZYA ÇAYI:

ekinezya Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. Hafif ve orta şiddetli soğuk algınlıkları, grip ve kronik yorgunluklarda; bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda vücudun doğal direncini desteklediği ve yükselttiği değerli bilimsel yayınlarda belirtilmektedir.

Günde 2-3 defa oğün aralarında içilebilir.

Bazı bünyelerde alerji yapabilir. Hamile ve süt veren bayanlar kullanmamalıdır.

ELMA ÇAYI:

Zengin ozunde A, B ve C vitaminleri, organik asitler ve pektin de taşıyan elma çayı besleyici, hafif idrar arttırıcı, hazma yardımcı ve iştah açıcıdır.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

IHLAMUR ÇAYI:

Taşıdığı müsilaj nedeniyle solunum yolları yumuşatıcısı, gıcık kesici ve ateşli soğuk algınlığı rahatsızlıklarında terleticidir. Sakinleştirici, spazm çozücü ve idrar arttırıcı etkilere sahiptir. Ihlamur çayı, soğuk algınlığı rahatsızlıkları ve oksürüklerde yumuşatıcı, rahatlatıcı ve terletici etkileriyle kullanılır. Ozellikle kış ayları için idealdir.

Günde 3-4 defa içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

ISIRGAN ÇAYI:

isirgan Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

İdrar arttırıcı, damar büzücü, organizmanın yıkım ürünlerini temizleyici, metabolizmayı uyarıcı ve kuvvet vericidir. İdrar yolları iltihaplarında, haricen romatizma ağrılarının giderilmesinde ve odemçozmede kullanılabilir. Isırgan bağışıklık sistemini güçlendirici bitkilerden biridir. Bu ozelliğiyle hastalıklarından korunmada yardımcıdır.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Kalp ve bobrek rahatsızlıklarından dolayı oluşan odemlerde kullanılmamalıdır.

KANTARON ÇAYI:

kantaron cayi Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Hafif ve orta dereceli depresyona bağlı olarak gorülen, bitkinlik, endişe ve sıkıntı hallerine karşı rahatlama sağladığı bilimsel yayınlarda belirtilmektedir. İyi bir sakinleştirici ve yatıştırıcı olduğu; ülser ve migrende yaralarından dolayı kullanıldığı bilinmektedir.

Günde 2 defa içilebilir.

Çocuklar ile hamile ve süt veren kadınların doktor gozetiminde kullanması tavsiye edilmektedir.

KEKİK (ZAHTER) ÇAYI:

Bakterilere karşı etkili olduğu bilimsel yayınlarda belirtilmektedir. Balgam soktürücü olan zahter, kuru ve balgamlı oksürüklerde iyi bir rahatlatıcıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarında, soğuk algınlığı şikayetlerinde çay olarak kullanıldığı gibi ağız ve boğaz mukozası rahatsızlıklarında çalkalayarak veya gargara olarak da kullanılabilir. İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı olduğu bilinmektedir.

Günde 3-5 defa içilebilir.

Bir yaşından küçük çocuklarda, hamile ve süt veren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez.

KUŞBURNU ÇAYI:

Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir. Mevsimlerin geçiş donemlerinde iyi bir koruyucudur.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

MAYIS PAPATYASI ÇAYI:

papatya cayi Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Son derece yumuşak bir aromaya sahip olan papatya, güçlü bir etkiye ve çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bakterilere karşı olan etkisiyle iltihapları giderir. Bitkiden, boğaz ağrısı gibi solunum yolu iltihaplı hastalıkları ve mide-bağırsak sistemi iltihaplı hastalıklarında; haricen deri ve mukoza iltihaplı rahatsızlıklarında güçlü bir spazm çozüdür. Bebekler ve küçük çocuklar da gaz sokturucu olarak rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca yatmadan evvel alınan bir bardak papatya çayı rahat bir uyku sağlar.

Günde 3-4 defa içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

MELİSA ÇAYI:

Limon kokulu bir aromaya ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Rahatlatıcı, sakinleştirici, spazm çozücü, midevi ve gaz giderici olan Melisa çayı, bakterilere, virüslere ve mantar hastalıklarına karşı da etkilidir. Uçuk tedavisinde, sinirsel kaynaklı sindirim sistemi rahatsızlıklarında, uyku problemlerinde ve migrende kullanıldığı belirtilmektedir. Psikolojik kokenli kalp rahatsızlıklarında kişiyi rahatlatıcı olarak yararlanılır.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

NANE ÇAYI:

nane Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Nane yapraklarının bakterilere karşı, spazm giderici ve safra salgısını uyarıcı etkileri vardır. Ozellikle mide-bağırsak sistemi spazmlarını gidermede faydalanılır. Nane, en etkili gaz soktürücülerden biridir. Gaz oluşumuyla ilgili problemlerde, mide bulantısına karşı ve diğer mide şikayetlerinde aynı zamanda akut ve kronik gastritte faydaları gorülmüştür.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Mentol alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

REZENE ÇAYI:

Bilinen en eski spazm çozücülerden biridir. Hazım sistemi rahatsızlarında kullanılır. İştah açıcıdır. Bebeklerin gaz sancılarını alır. Anne sütünü arttırdığı soylenir. Oksürüklere balgam sokturucudur. İltihap giderici etkisi de olan rezene solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılır.

Günde 3-4 çay fincanı içilebilir.

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

SİNAMEKİ ÇAYI:

Kalın bağırsağa etkili bir müshildir. Genel anlamda kabızlığa karşı kullanılır. Sıcak suda 15-20 dakika bekletilir. Akşamları yatmadan once 1-2 fincan içilebilir.

Kullanım süresi en fazla dort haftadır. 4 hafta sonra kullanıma ara verilmelidir. 10 yaşından kucuk çocuklar kullanmamalıdır. Hamileler ise doktor gozetiminde uygun dozlarda kullanabilir.

YAKIOTU ÇAYI:

Prostattan dolayı oluşan şikayetlerin giderilmesine yardımcı olduğu bilinmekte ve halk arasında kullanılmaktadır.

Günde 2-3 defa içilebilir.

Belirtilen dozlar aşılmadıkça bir yan etkisi yoktur.

YEŞİL ÇAY:

Fermente olmadığından siyah çaya gore daha fazla kateşin ve vitamin içerir. Antioksidan ozelliğe sahip olan kateşinbir çok rahatsızlığa (kanser, kalp rahatsızlıkları v.b) zemin hazırlayabilen serbest radikallerin olumsuz etkilerini gidermede yararlı etki gosterir. Yeşil çay, yağ hücrelerinin metablolik hareketlerini arttırarak depolanmış yağın yakılmasını hızlandırır. Boylece kilo vermede rejim ve egzersiz yanında yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca taşıdığı antioksidanların kolesterol seviyesini düşürdüğü düşünülmektedir.

yesil cay Bitki Çaylarının Faydaları ve Kullanım Alanları

Sağlığınıza…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply