Bitkisel Saç Boyalarının Faydaları ve Sağlık İçin Önemi…

2

Tehlike Saçan Kimyasal Saç Boyalarından Uzak Durun! Bitkisel Saç Boyalarını Sağlığınız İçin Tercih Edin

bitkisel sac boyalari Bitkisel Saç Boyalarının Faydaları ve Sağlık İçin Önemi...

Artık sıklıkla karşılaşılan kanser tehlikelerine karşı yeme-içmemizden tutun da, yaşam koşullarımıza, kullandığımız kozmetiğe kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Gelin gorün ki bayanlarda da erkeklerde de taşınan estetik ve güzel olma kaygısı, bizleri türlü türlü uygulamalara itiyor. Bunların en başında saç boyama alışkanlığı geliyor. Değişiklik, güzel gorunme, beyaz kapatma gibi sebeplerden başvurduğumuz sayısız renk skalasınasakip saç boyaları endüstrisi sandığımız gibi masum değil aslında. Birçok kimyasal bileşenden oluşan saç boyaları bedenimizi hasta ederek, kanser problemlerine yola açabiliyor. Ancak bilinçli haraket ederek, en doğal yoldan, zarar verici kimyasal maddeler kullanılmadan üretilmiş bitkisel saç boyalarını tercih etmeliyiz. Boylelikle kafa derimiziden organizmamıza geçen tehlikeli maddelerin de onune geçmiş oluruz.

Tehlikeyi, Bitkisel Saç Boyaları İle Uzaklaştırın!

Kuaforlerde ve belirli satış noktalarında sunulan organik ya da bitkisel saç boyalarının market ve kozmetik dükkanlarında satılan birçok piyasa markaya gore daha pahalı olduğu malum; fakat sağlık elden gittiğinde maddiyatın da bir anlamı kalmıyor, çoğu zaman para bizi kurtaramıyor. Dolayısıyla eğer saçımızı boyayacaksak, bu alışkanlık ekonomik olarak kısacağımız bir durum olmamalı.

Peki nedir bu bitkisel boya markaları diye soracak olursanız, piyasada satışı bulunan ve benim de markalarını kullandığım ve beğendiğim firmaların ürettiği bitkisel-organik saç boyalarını sizlerle hemen paylaşayım. Logona ve Sante markaları bitkisel saç boyaları üretiyor ve Almanya markaları olarak on plana çıkıyor. Hepsi de organik sertifikalı. Aşağıda paylaştığım linkten boyalarla ilgili fikir sahibi de olabilirsiniz. Dileyen sipariş de verebilir.

http://www.ekoorganik.com/kategori/bakim_kozmetik/sac_boyasi/

Evet! Konu boylesine ciddi olunca saç boyama ve kimyasal boyaların saçtığı tehlikeler için bir araştırma yaptım ve bitkisel saç boyalarının üstünlüklerini anlatan bir yazı hazırladım.

Anti Aging Açısından Saç Boyası,

Neden Organik ve Bitkisel Saç Boyası Kullanmalıyız?

Avrupa’da 18 yaş üzeri her üç kadından biri 40 yaş üzeri her 10 erkekten biri saçını boyamaktadır. Saç boyamada oksidasyonla boya maddesi saçın içine kadar sokulur. Boyanın saçtan çıkarılması olanaksızdır. Saçın eski rengine donebilmesi, saç uzadıkça kesilmesiyle mümkündür. Saçın iç yapısına müdahale ederek, rengini değiştiren tüm kimyasal maddelerin sağlık için sakıncaları vardır. Orneğin saç boyalarındaki phenilendiamin (PDA), o-toluylendiamin, resorcin, alphanaphthol maddeleri bobrek, karaciğer ve kalbe zarar vermektedir. Kurşunasetat, kansorejen ve aşırı toksiktir.

Danimarka’da yapılan bir araştırma, bu maddelerle sürekli temasta olduklarından kuaforlerde kanserin iki kat daha sık gorüldüğünü ortaya koymuştur. Bu bulguyu, Amerika ve Almanya’da yapılan çeşitli araştırmalar da doğrulamıştır.

Bir donemonce de kimi kadınların ameliyatla alınmış rahimlerinin iç dokusunda boya maddesi birikimi saptandığı basına manşet olmuştur. Boya maddeleri idrarda da bulunmuştur.

Koyu Renkli Boyalara Dikkat! Kanser Tehlikesi Saçıyor…

Seçilen saç boyasının rengi ne kadar koyuysa kanser riski de o derece büyüktür. Amerika’da California Southern Üniversitesi’nde yapılan yeni donem araştırmalarında, ayda bir kez saçını boyatan kadınlarda, bir yıl sonra mesane kanseri riskinin 2,1 kere arttığı saptanmıştır. 15 yıl süreli uygulamadan sonra ise bu artış oranının, saçı boyatmayanlara gore yüzde 330 olduğu gorülmüştür. Boya ürünleriyle çok sık temasta olan kuaforlerde de bir sene sonra mesane kanseri riski artmaktadır.

Kimyasal Saç Boyaları Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

Amerikalı bilim adamları saç boyası ile meme kanseri arasında da ilişkiyi ortaya koymuşlardır. Sürekli saç boyatanlarda meme kanseri riski 5 kat artmaktadır. Yalnızca boya maddesi değil, ürünlerdeki oksidasyon maddesi de hastalıklara neden olmaktadır.

Orneğin amonyum persulfat ya da amonyum peroksodisulfat, toz ve buharı ile kuafor astımı olarak tanımlanan rahatsızlığa yol açmaktadır. Hidrojenperoksit, hücrelerimize zarar veren serbest radikalleri oluşturmaktadır. Bu nedenle saç boyası ürünlerin baş derisiyle temasının elden geldiğince azaltılması ve uygulayıcının eldiven kullanılması onerilmektedir.

Sakıncasız Bitkisel Boyaları Kullanın!

İnsanlarda güzelleşme istediği daima vardır. Eski Mısırlılarda MO 3000 yıllarında bitkisel boyalarla saç boyandığına dair kanıtlar vardır. Eğer saç boyama gereksinimi varsa bitkisel boyalar sakıncasız alternatiftir.

Peygamber çiçeği (mavi kantaron), yaban mersini, çay, soğan kabuğu, çivit, kına, hatmi çiçeği ve diğer birkaç bitki karışımı bitkisel boya olarak uygulanmaktadır. Saf bitkisel boyalar Avrupa’da “Reformhaus” marketlerinde satılmaktadır. Ulaşmak isteyenler ise www.logona.com ve www.sante.de adreslerini inceleyebilirler.

Kına Yaprakları Genç ise Kırmızı Tonlarında Boyar

Kına yaprakları bitki 5 yaşından genç ise kırmızı-oranj tonda boyar. Bitki yaşlandıkça boyamaları bakırdan altın rengine kadar açılır. 10 yıldan sonra artık yapraklar boyayıcı değildir. Bundan sonra saç bakım ürünlerinde kullanılır.

bitkisel boya Bitkisel Saç Boyalarının Faydaları ve Sağlık İçin Önemi...

BİTKİSEL BOYALARIN ÜSTÜNLÜKLERİ

  • Bitkisel boyalar beyaz saçı yüzde 100 kapatmasa da yüz rengi ile uyumlu bir saç rengi oluşturur. Gri saçlar değişik nüanslarda sarı bir renk alır. Boylece kırlaşmış saçlardaki renk farklılıkları doğal biçimde korunur.
  • Bitkisel boya yavaş yavaş açıldığından sonradan çıkan boyasız saçları tekrar boyama zorunluluğu olmaz.
  • Bitkisel boyalar çok koyu ve çok açık boyamaz.
  • Saçın ana rengini tümden değiştirmez. Saç tonları kalır. Mat saç parlaklık kazanır.
  • Bitkisel boyalar onarıcı etki yapabilir.
  • Bitkisel boyalarla doğada saç rengi olarak mevcut olmayan tonlarda renk sağlanmaz. Renk seçimi kimyasal saç boyalarına gore daha azdır.
  • Bitkisel boyalara her saç farklı reaksiyon verdiğinden, boyama sonucu tam olarak onceden kestirilemeyebilir. Kuafor deneyimli olmalıdır. İstenen saç rengi yakalanıncaya kadar birçok kez boyam işleminin tekrarı gerekebilir.
  • Saç boyama ürünleri arasında “saf bitkisel maddeler baz alınmıştır” ya da “doğal maddelerle” gibi ifadelerle pazarlanan ürünler saf bitkisel boya değildir.

Son donemlerde bayanların ozellikle bitkisel ve organik boyalara karşı merakları artmaya başladı. Denemeden once bitkisel boyaya karşı kuşku duyan kadınlar, saçlarını boyadıktan sonra memnuniyet kazanıyorlar. Bilhassa renklerin doğallığı ve saçların kalitesindeki güzellik tüm uygulatanları mutlu edebiliyor. Bitkisel boyalar ve organik koşullarda hazırlanmış boyalar aynı zamanda saçları kuvvetlendiriyor, canlı ve parlak gorünüm kazandırıyor.

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

2 Yorum

  1. Kesinlikle Zigavus’un bitkisel saç boyası diyorum. Yıllarca saçlarıma diğer kimyasal içerikli boyaları nasıl sürmüşüm hala inanamıyorum. Zigavus eczanelerde satılan bir ürün herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Leave A Reply