Bodrum Aşığı Bodrum’u Anlattı

0

Yaz mevsiminin yaklaştığı bu aralar tatil planları yapmak için son derece ideal bir zaman. Eğer bu yaz nereye gideceğim diye kara kara düşünüyor ve gönlünüz bir Muğla klasiği Bodrum’a akıyorsa ve de Bodrum’a ilk kez gidecekseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız diyorum. Bodrum Editörümüz Melis Büyükplevne’nin bir tatil rehberi niteliğindeki yazısı bizlerle…

Bodrum’a Nerelere Gidilir, Nerelerde Kalınır?

Her sene mutlaka ya bir telefon ya da bir mail alıyorum. Herkesin sorusu aynı. Bodrum’da nerede kalabilirim? Eee malum yaz da geliyor, rezervasyonlar yapılıyor. O zaman en doğru yeri bulma zamanı. Aslında Bodrum’ da bir çok seçenek var ama nereleri kimlere daha uygun buradan kısaca yazmak istiyorum.

Bodrum Yarımadası’ nda gidebileceğiniz yerler bellidir ama doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Örneğin evli bir çift ile bekar arkadaşların istekleri farklı oluyor genelde. Doğal olanı da bu zaten.

Eğlenmek isteyenler bekarlar için tavsiyem Gümbet.

gumbet 300x225 Bodrum Aşığı Bodrumu Anlattı

Gümbet tarafında all inclusive oteller bulmak çok kolay. Genellikle bekar erkeklerin veya yabancı gençlerin tercih ettiği bir nokta burası. Barlar sokağı ve plajlarıyla ucuz tatilin en doğru adresi ama dediğim gibi pek evlilerin seçeceği bir nokta değil. Bodrum’un dibinde olması büyük avantaj.

Eğer para harcamayı seviyorsanız, lükse düşkünseniz ve plaj yerine iskelede güneşlenmeyi severseniz doğru adres Türkbükü. Peki bu tarafta hiç mi plaj yok? Elbette var, ancak bu plajlar genelde otellere veya restoranlara bağlı olduğu için halk plajı gibi kalabalık olabiliyor.

Eskiden Gölköy ile Türkbükü ayrıydı artık birleşip Göltürkbükü oldu ama halen daha eski isimleriyle anılıyor. Gölköy’de biraz daha uyguna yerler bulmak mümkün. Türkbükü’ nde bu biraz zor. Gece hayatı var ama genelde bar- disko tarzında değil, daha çok deniz kenarında sakin barlar mevcut. Ünlülerin uğrak yeri.

yalikavak 300x225 Bodrum Aşığı Bodrumu Anlattı

Gelelim ailelere. Aileler içini mantıklı seçenekler var. Bitez, Yalıkavak ve Ortakent.

Biz yıllarca Yalıkavak’ta Club Flipper’da kalmıştık. Çocukken tatil köyleri çok cazip oluyor ancak yaş ilerleyince bu durum değişti ve biraz araştırma sonrasında ailecek Ortakent Yahşi’ye geçiş yaptık.

Ortakent’te genelde pansiyonlara rastlamak mümkün. Bu pansiyonlar denize sıfır oldukları için çok cazip gelse de genelde yaş oranı yüksek kişiler burayı tercih ediyor. Elbette çekirdek aileler de bu noktayı seviyor. Biz Açelya Motel diye bir pansiyonda kalıyorduk. Her sene aynı ekip orada olurdu. Yemekler ev yemeğiydi ve dolmuş hemen dibinden kalktığı için ulaşım çok rahattı. Barlar da var ama çok küçük ve genelde pek kalabalık değil.

Yalakavak’ ta gezecek yerler Ortakent’e nazaran daha çok. Perşembe günleri pazar kuruluyor. Bu da turistleri çekiyor. Ayrıca geçen seneden beri yeni marinası ile gözde haline geldi diyebilirim. Palmarina Yalıkavak’ta yok yok. Tabii şehirden geldiyseniz zaten çoğu mağaza ve restorana aşinasınızdır ama yine de uğramaya değer.

Bitez tarafında otellerin yanı sıra apartlar çok revaçta. Genelde yaz boyunca apart kiralayıp tatil yapanlar bu tarafı tercih ediyor. Sahil tarafında plajları var ve kahvaltısı ile ünlenmiş bir sürü yer bulmak mümkün.

Gelelim salaşlığı sevenlere. Sakin olsun, rahat olayın, hiç kasmadan tatilimi yapayım diyorsanız doğru adres Gümüşlük.

bodrum gumusluk 2 300x225 Bodrum Aşığı Bodrumu Anlattı

Son dönemlerde adını sıkça duyuyorsunuzdur. Benim şuanda yaşadığım yer ve herkesin yavaş yavaş gözdesi haline gelen nokta. Nejat İşler gibi bazı ünlülerin tercih ettiği yer.

Sahil tarafında kalıyorsanız işiniz çok kolay. Hemen önünüzde deniz, yakınınızda kahve ve restoranlar var. Tek bir kötü tarafı balıkçıların inanılmaz yüksek fiyatlar çekmesi. Buna hazırlıklı olmanız gerek. Gece hayatı olarak burayla özdeşmiş Club Gümüşlük var. Hem pansiyon, hem de restoran-bar gibi. Yazları birçok ünlüyle karşılaşmak mümkün. Tabii sit alanı olduğu için gece on iki sonrasında müzik yasak. Sakinliğin ve doğallığın yeri Gümüşlük. Kahvede kahvenizi içerken yanınızdan inek geçebilir.

Konacık ve Turgutreis gibi yerlerde genelde apart ve otel sistemi mevcut. Konacık daha çok iş ve yerleşim yeri olduğu için pek tatil yeri yoktur. Alışveriş ve diğer işleriniz için doğru noktadır.

Turgutreis küçük bir şehir diyebiliriz. Marina’da bir şeyler içip, cumartesileri kurulan pazardan bir şeyler alabilirsiniz. Yazları Marina’da konserler düzenleniyor.

Deniz için genelde Turgutreis değil de ilerisinde bulunan Akyarlar tercih edilir. Akyarlar’ın plajları en çok tercih edilen plajlardır. Karaincir ve Meteor beach derseniz plaj için doğru taraftasınız demektir. Burada da yine pansiyonlar ve oteller çok fazla bulunmakta. Aileler ve gençler için ideal. Çiğ börek yapan yerlere uğramadan geçmeyin.

Yalıçiftlik tarafını eminim duymuşsunuzdur ancak genelde bu tarafa bilenler gider. Otellerin ve evlerin bulunduğu bu yeri genelde aileler tercih ediyor.

yaliciftlik 300x225 Bodrum Aşığı Bodrumu Anlattı

Son olarak esas yere geliyoruz. Bodrum.

Eğer gürültüyü seviyorsanız ve gece hayatı size göreyse Bodrum’un içi size göre, ancak aşırı sıcağı da göz önünde bulundurmalısınız. Başka noktalarda kalıyorsanız Bodrum’a gece inmenin ve gezmenin keyfi bir başka güzel oluyor. Kale’yi mutlaka gezin derim. (Başka bir yazımda buradan bahsedeceğim)

bodrum 2 225x300 Bodrum Aşığı Bodrumu Anlattı

Deniz kenarında oturup bir şeyler için, daracık sokaklarında gezip bol bol fotoğraf çekinin.

İster Bodrum’un içinde, ister Bardakçı koyu tarafındaki otellerde kalın. Zeki Müren Müzesi’ni gezmeyi unutmayın, lokma yemeden dönmeyin!

Barlarını sanırım anlatmaya gerek yok.

Son bir önerim, eğer bir şeyler alacaksanız pazarlığınızı iyi yapın.

Tüm bu yerlerin dışında tavsiye edebileceğim şeyler:

1- Gece alkol alacaksanız dolmuşu tercih edin

2-Ailecek gelecekseniz araba kiralamak mantıklı olabilir

3-Sıcağı ve kalabalığı seviyorsanız yaz doğru seçim ama Bodrum esas baharlarda güzel.

Sakin bir tatil istiyorsanız Eylül sonu, Ekim gibi burası daha güzel oluyor.

4-Bodrum hakkında daha fazlasını öğrenmek için takipte kalın!

 

Sevgilerimle,

Bodrum Editörü Melis Büyükplevne

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply