Bodrum Kalesi’nin Fısıldadıkları

0

Bodrum’a gelip de nerelere gidilir merak edenlerden misiniz?

O zaman size en büyük önerim Bodrum kalesi. Her yaz konserlerin düzenlendiği ve Bodrum’un simgesi haline gelmiş Bodrum Kalesi’nin önünden mutlaka geçmişsinizdir.

Bodrum Kale 6 225x300 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları Bodrum Kale 7 225x300 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları

Ben önceden konsere gitmiş ama hiç içini gezmemiştim. Geçen sene eşimle gezmeye karar verdik ve neleri kaçırmış olduğumuzu gördük. Öncelikle kale kocaman ve beklediğimden daha farklıydı.

Gözetleme kalesinden, tarihi eserlerin sergilendiği odalara, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi’ nden zindana kadar bir sürü bölümü var. İçerisini gezerken özellikle ilgi çeken yerlerden bir tanesi dünyanın en eski batığı olarak bilinen “Uluburun Batığı” nın sergilendiği bölüm.

Bodrum Kale 4 225x300 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları

Su altından nelerin çıkartılmış olduğuna inanamayacaksınız.Kalenin kule bölümünü gezerken göreceğiniz bazı odalarda camlara ve içerideki eski mobilyalara dikkat edin, ben hayran kaldım. Eskiye karşı duyduğum ilgi ve aşk nedeniyle mimariye ve eşyalara bayılmıştım.

Eserlerin sergileniş şekli de görülmeye değer ama daha fazla tüyo vermeyeceğim.Eğer camı seviyorsanız camlardan yapılmış olan tarihi eserlerin sergilendiği bölümler de tam size göre.

Kalenin en güzel tarafı da manzarası. Tepeden tüm Bodrum ayaklarınızın altında. Ege’ nin o güzel mavisini bir de kaleden gördüğünüzde eminim ki siz de benim gibi heyecanlanacaksınız.

Bodrum Kale 3 300x162 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları

Yalnız ufak bir önerim sıcağın bağrında gitmemeniz, çünkü kalenin merdivenlerini inip çıkmak o sıcakta biraz zor olabilir. Serinlemek için zindana inebilirsiniz ama.

Kalenin içinde ufak ve sevimli bir kafe bulunmakta, yorulursanız dinlenebileceğiniz bir nokta da düşünülmüş. Olmazsa olmaz bir hatıra eşyaları satan dükkan ve içinde saray kostümleri giyip fotoğraf çektirebileceğiniz bir nokta da mevcut.

Bodrum Kale 1 300x225 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları Bodrum Kale 2 300x225 Bodrum Kalesinin Fısıldadıkları

Kale hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://www.bodrum-museum.com/museumtr/hakkinda.htm sayfasına bakabilirsiniz.

Bu arada bizim gibi tarihi yerleri bol bol gezenlerdenseniz her gittiğiniz yerde para ödemek yerine müzekart çıkartmanızı öneririm.

Pazartesi hariç hafta içi her gün açık olan kaleye gittiğinizde bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Yeni Bodrum tavsiyeleri için de takipte kalın.

Bodrum Editörü Melis Büyükplevne

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply