Bodrum’un Plajları

0

Havalar artık ısındığına göre plaja gitme zamanı geldi!

Önceden otellerden bahsetmiştim, bu hafta ise Bodrum’un masmavi denizine eşlik eden plajları ele alacağım.

Ben Bodrum’da pek denize girmiyorum, çünkü suyu bana bayağı bir soğuk geliyor, Gelibolu veya Kaş gibi sıcak denize sahip olan yerler her zaman favorim ama bazen “Yeter artık, serinlemem lazım!” dediğimde genelde tercih ettiğim yerler var.

Mesela siz de benim gibi kum seviyorsanız Bodrum’da bunu bulmanız maalesef çok zor.

Burada en fazla verdiğim kavga bu. Kum dediğimiz sarı veya beyaz renkte olur, kahverengi kum mu olurmuş? Kahverengi toprak rengidir. Bodrum’daki plajların çoğu da taşlıdır. Hatta Bodrum’da kumsal olarak geçen çoğu kumlar taşlıdır; Ortakent Yahşi tarafında bulunan Camel Beach dışında.

bodrum camel plaj 300x224 Bodrum’un Plajları

Gittim, gördüm, onaylıyorum. Kumsal niteliği taşıyor. Ancak yer bulmak için savaşmak zorunda kalır mısınız bilemem, lakin bir sürü turistin favori plajı çünkü. Su derecesi Ortakent tarafında zaman zaman buz gibi olabiliyor.

Ben ayaklarımın o yumuşacık ve pürüzsüz kızgın kumlara değmesine bayılıyorum, bu nedenle de taşlarla dolu deniz kenarlarını sevmiyorum. Eminim çocuklar da öyledir, nitekim kumdan kale yapılamayan plaja plaj demek zor!

Gelelim her zaman bahsettiğim Akyarlar tarafına. Burada en ünlü plaj Meteor Beach.

Muhtemelen duyanlar vardır, Akyarlar boydan boya plajlarla kaplı diyebilirim ve daha önce de belirtmiş olduğum gibi ailelere de gençlere de uygun.

Yan yana bulunan farklı restoran ve otellerde yemek yiyebilir, şezlonglarından faydalanabilirsiniz. Daha önce de söylemiştim, yine söylüyorum, çiğ börekleri pek bir lezzetlidir. Akyarlar’ın plajları genelde Karaincir tarafındadır, daha da devam ederseniz Aspat tarafına gidersiniz.

Suyu yine Ortakent ile yarışır derecede serin olabiliyor.

Bizim buralarda, yani Gümüşlük’te pek plaj reklamı göremezsiniz ama denize girmek için iki farklı adres verebilirim size.

gumusluk 5 300x197 Bodrum’un Plajları

İlk olarak Gümüşlük’e  indiğinizde sağ tarafa doğru yürürseniz yolun sonunda Filibit adlı plaja ulaşırsınız. Çok büyük sayılmasa da bayağı bir kişi tercih ediyor bu plajı, ancak şezlong falan yok. Olduğunda da yetersiz sayıda oluyor ve genelde kapılıyor.

Tek bir uyarım olacak. Genelde yakınına tekneler demir atıyor ve dolayısıyla suyun temizliği konusunda pek geçerli not alamayabilir.

Diyelim ki Gümüşlük’te sola saptınız, o zaman boydan boya Club Gümüşlük’ten Zemda Otel’e kadar farklı müesseselere ait olan plajlar sizleri bekler. Buna halk plajı dahil.

Yer yer kum-taş, yer yer ise tamamen taşlı olan kumsal herkese uygun.

Ayrıca bahsetmiş olduğum restoran veya otellerden de yararlanabilirsiniz.

Biraz açıkta olması güneşin altında kalmanıza neden oluyor, bu nedenle gölge arıyorsanız Zemda Beach’i tavsiye ederim. Gölge altında hamakta uyumak inanılmaz keyifli.

Ayrıca burada sörf de yapabilirsiniz.

Acıkırsanız yazın saatlerce sıra beklemeniz gereken, çay bahçesinin içinde bulunan Kardeşler Köfte’nin köftesini tavsiye ederim ama belirtmiş olduğum gibi erkenden sipariş vermek iyi olabilir.

Türkbükü tarafında daha önceden de belirtmiş olduğum gibi genelde iskele üzerinde bulunan şezlonglar bulunuyor, diğer tarafta ise yer alan plajlarda yoğunluğa göre her an dibinizde tanımadığınız biriyle burun buruna gelmeniz mümkün o nedenle pek bana göre değil.

Tabii renkler ve zevkler tartışılmaz.

Bitez’de ailelere de uygun olan plajlar var. Boydan boya kumsal olan Bitez Yalı bir sürü kişinin favorisi. Aynı zamanda hemen dibinde bulunan restoranlar ve kahvaltılarıyla ün yapmış mekanlar da genelde dolu oluyor.

gumusluk otel 1 300x199 Bodrum’un Plajları

Torba ve Bodrum için söyleyebileceğim tek şey dar alanda denize girilecek yerlerin bulunduğu. Torba’da hem plaj, hem de iskeleler mevcut yine.

Bodrum’daki plajlar restoran ve kafelerle fazlasıyla iç içe olduğu için de mahremiyet kavramı hiç yok diyebilirim.

Gümbet her zaman gençlerin tercihi olmuştur. Koca kumsalları ve all inc. otelleriyle bu tarafı gençlere tavsiye ediyorum.

Bunların dışında harika bir denize girme seçeneğiniz daha var elbette.

Tekne turları!

Neredeyse çoğu beldeden kalkan tekne turları mevcut. Havanın durumuna göre bazen rotaları değişebiliyor. İsterseniz 50 kişilik turlara katılın, isterseniz belli bir ücret karşılığında kendinize özel teknenizi kiralayın.

Mutlaka Akvaryum koyuna gidin ve eğer çamur banyosu seviyorsanız kaptana söyleyin sizi (yerin adını hatırlayamadım şimdi) çamur banyosu yapabileceğiniz o yere götürsün.

Bir aralar mehtap turları da vardı ama sanırım artık o turlar yasaklandı. Diğer bir alternatif ise Xuma Beach gibi biraz daha sosyetik plajlar. Genelde ünlülerin akın ettiği bu plajların giriş ücretleri biraz pahalı oluyor.

Yeni Bodrum tavsiyelerim için takipte kalın!

Bodrum Editörü Melis Büyükplevne

 

Yazarın  diğer Bodrum öneri yazıları için tıklayın

http://www.endogalindan.com/bodrum-asigi-bodrumu-anlatti/

http://www.endogalindan.com/bodrumda-bir-turuncu-restaurant/

http://www.endogalindan.com/bodrumda-nerede-ne-yemeli/

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply