British Museum’da Bir Gün…

1

British Museum’da Bir Gün…

“Dünyanın ihtiyacı oldugu bir dünya müzesi” sloganıyla dünyanın her yerinden her dönemine ait pek çok tarihi eseri barındıran The British Museum’da bir gün geçirmek, müze severler için unutulmaz bir anı.

IMG 0067 300x300 British Museum’da Bir Gün… IMG 0090 225x300 British Museum’da Bir Gün…

Londra’ya gelip de bu müzeyi ziyaret etmemek imkansız gibi bir şey. Genelde ilk durak burası oluyor turistler için. Benim gibi tarihe ve arkeolojiye bu kadar meraklı birinin de ilk müze ziyareti British Museum’dan başladı tabi ki. Londra’nın tarihi eser gibi şekilli güzel binalarına hayranlıkla bakarak anca ulaşabildiğim müze kapısından içeri girmek benim için pek heyecan vericiydi. Ben de bir Türk olarak hemen müzeyi gezip bitirme hevesindeydim. Mümkün olmadığını anladığımda saygı duyarak bir daha geleceğimden emin olarak ayrılmıştım müzeden. Nitekim de öyle oldu. Hala ara sıra canım sıkıldıkça müzenin bir başka bölümüne ya da o anda varsa özel sergiler ve müzenin sağladığı bedava turlara katılıyorum rehber eşliğinde.

IMG 0176 300x225 British Museum’da Bir Gün…IMG 0239 300x225 British Museum’da Bir Gün…

Sevgili arkadaşım www.endogalindan.com un kurucusu Hülya Çayoğlu Kurtkal Londra ile ilgili sen de yazmak ister misin deyince aklımda birçok yer belirdi. Londra zengin bir şehir ve zengin bir kültür olarak anlatılacak çok yer, çok konu var ama ben istedim ki bende önemli bir yere sahip olan British Müzesini anlatayım.

IMG 0076 300x300 British Museum’da Bir Gün… IMG 0087 225x300 British Museum’da Bir Gün…

Güneşli bir bahar gününün verdiği mutlulukla kendimi dışarı attığım bir başka müze günüme yine metroya binerek başladım. Russle Square Station’da indim ve beş dakika içinde ulaştığım müzenin bahçesi yine çok yoğundu resim çektirenler bahçe kafesinde oturup güneşin tadını çıkaran turistlerle doluydu. Ben de onlara katıldım ve kahve aldım ‘take away’ bardakta.

IMG 0081 300x300 British Museum’da Bir Gün…IMG 0083 300x300 British Museum’da Bir Gün…

Beni güzel bir sürpriz de bekliyordu. Aldığımız kahvelerin kap dizaynı meşhur İznik Çinilerinin çizimleriyle süslenmişti. Ne hoş bir duygu bu. Keyifle yudumladığım ilk günümün ilk özel kahvesini bitirip danışmadan müze haritasını almak için yöneldiğimde dikkatimi haritanın kapağındaki şekil çekti;  meğer bu da bir Osmanlı eseri Ibn Ilyas’in Mekke yönünü gösteren bir güneş saatiymiş. Böylelikle bugünkü kısa turumu Türkiye’den buraya getirilen eserlerle anlamlandırmayı düşündüm.  Çok yazdım değil mi? Biraz da çektiğim fotoğraflarla sizleri British Museum’da Turkiye eserleriyle buluşturayım.

IMG 0197 300x225 British Museum’da Bir Gün… IMG 0205 300x225 British Museum’da Bir Gün…

İznik Çinileri, Urartular-Toprakkale, Alacahoyuk, Asurlular, Hititliler, Efes, Halikarnas, Bakır Çağı, Anadolu, Antik Likyalılar ve daha pek çok Türkiye’den gelen tarihi eserler:

IMG 0246 300x300 British Museum’da Bir Gün…

The British Museum İlk 1753 yılında kuruldu ve 1759 yılından itibaren İngiltere’deki birçok yerdeki gibi halka ücretsiz ziyaret hizmeti sunuyor. Günümüze kadar gelen müzenin ortalama altı milyon yerli ve yabancı turist ziyaretçisi oluyor.  British Museum’un çok önemli bir özelliği İngiltere’deki diğer müzelerin oluşmasında temel rolü oynamasıdır. Buna örnek olarak Londra’nın bir diğer meşhur müzesi National History Museum’u  ve  barındırdığı tarihi dokuman ve kitaplarıyla İngiltere’nin en büyük, en kıymetli kütüphanesi olarak görülen British Library’yi göstermek yeterli olur sanırım.

IMG 0034 300x225 British Museum’da Bir Gün…

Edindiğim diğer bilgilere göre zaten British Museum’u oluşturan ilk eserler de el yazmaları ve kitaplardan oluşmuş. British müzesi o dönemde önemli bir fizikçi olan Sir Hans Sloane’nin 71 bin parçadan oluşan koleksiyonunu İngiltere Kralı King George II’ye hediye etmesiyle kurulmuş ve ilk yeri şimdiki görkemli binanın hemen yanındaki 17. Yüzyıl’a ait Montagu House imiş. On dokuzuncu yuzyılda müzenin koleksiyonu Orta Doğu, Anadolu, Yunan Mitalojisi, Mısır piramitleri ve diğer Afrika uygarlıkları, diğer Avrupa kültürleri, Amerika, Çin, Özel İslam Dünyası bölümleriyle çeşitlendirilmiş.

IMG 0092 225x300 British Museum’da Bir Gün…

Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile…

 

Sevgiler Londra’dan

Neriman Bekir Besiroglu

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

1 Yorum

Leave A Reply