Bu Hayati Soruları Kendinize Soruyor musunuz?

0

Hayat Farkındalığımızı Arttırmak İçin Kendimize Hangi Soruları Sormalıyız?

Ekolojik yaşam ve tarım alanının en önemli isimlerinden olan Victor Ananias, dünyadaki dönüşüm zincirinin liderlerinden. O farkındalığımızı artıracak ve dünyayı kurtaracak girişimciliği ile şu an hayatta olmasa da hepimize örnek oluşturacak özel bir kişilik… Hayatımıza dönük sorduğu sorularla beynimizde ampul yanmasını sağlayan ve farkındalığı yükselterek kendimizi sorgulamamıza neden olan devrimci biri… Sonsuz güzellikteki dünyamızı hak edebilmek için hepimize düşen görevler var.

Öyle ki Victor Ananias, yaşamın mekanizmasını sadece yaşamı okuyarak çözmüş, sürekli küçük yaşam denemeleri yapan bir bilim adamıydı. Zamanın nasıl genişletilebileceğini öğrenmişti. Uluslararası pek çok kuruluşta yönetsel görevler alarak ekolojik dönüşümün taşlarını oynatmakta etkili oldu. Ekolojik yaşam ve tarım alanında dünyada geleceğin beş liderinden biri seçildi.

Bitme derdi ile kendisini kaybetmedi, “olma”nın ve “verme” nin peşindeydi. Onun için yaşamın her anı değişime değişimle karşılık vererek her an yenilenerek, yenileyerek, teslim olarak, noktaya odaklanıp aynı zamanda evreni hissederek, bütün yaradılışa büyük sorumluluk duyularak oynanan bir oyundu.

Yaşamı boyunca attığı sayısız tohumlar, ekolojik yaşamı destekleyen köprülerin kurulmasına, insanlığın yaşamsal sıkıntılarına pratik çözümlerin ve umutlu yaklaşımların üretilmesine hizmet etti.

Yalıkavak’ın son değirmencisinden rüzgarı, köylülerden ekip biçmeyi, taş ustasından barınak yapmayı öğrendi. Var olanı koruyup, örnekler oluşturmak üzere çıktığı yolda attığı tohumlar uzun yıllar yaşayacak güçte…

Victor Diyor ki:

“…Özümüzde hepimiz doğada var olan bilimi anlayıp ilişki kurabilecek algı ve yetilere sahibiz. Bir küçük kuş, bir çiçek ya da bir bebeğe baktığımızda ihtiyacımız olan tüm sevgi, umut ve zenginliğin farkına varabiliriz”

İşte Victor’un Hayatımızı Değiştirecek Dönüşüm Soruları

Yaşamın Geneli Üzerine

 • Uyanık olduğum sürece bedenim dik mi? Batın nefesi alıyor muyum? Göğsüm önde mi?
 • Temiz havada soluma sürem uyanık olduğum sürenin yüzde kaçını oluşturuyor?
 • Bedenimin dolaşım, kas, sinir sistemini, iç organlarımın işleyişini destekleyecek bilinçli ve odaklı, kendime uygun egzersiz vakitlerimin toplamı haftada ortalama kaç saat?
 • Manyetik ışın yayan araçlarla temas ettiğim günlük süreyi bilinçli olarak sınırlıyor muyum?
 • Gürültü kirliliği yüksek ortamlarda bulunma sürem ne kadar? Bu süreyi düşürmek için neler yapıyorum?
 • Doğal gün ışığı ve ısısı ile yaşadığım süre günlük olarak ne kadar?
 • Tamamiyle yapay ortamdan uzak, doğanın hakim yerlerde geçirdiğim haftalık zaman kaç saat?
 • Bir yıl boyunca benim ihtiyaçlarımı karşılamaya yönelik tüketilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt miktarını biliyor muyum?
 • Aldığım ürün ve hizmetlerin doğa dostu, ayak izi düşük kaynaklardan geldiğine emin olmak için gerekli bedeli ödüyor muyum?
 • Günde ortalama kaç kere düşünsel veya sözel olarak bir durumdan şikayet ediyorum?
 • Şikayetlerimin kaçıyla ilgili çözüme yönelik bir çaba içindeyim?
 • Niyet ettiğim faydalı işlerin kaçını hayata geçirebiliyorum?

Bir sonraki yazı dizisinde; beslenme, ulaşım, kılık kıyafet, temizlik ve atıklar üzerine soruları paylaşacağız.

 

Kaynak: Tüketicinin El Rehberi- Buğday Derneği

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply