Bulgurun Glutensiz Alternatifi: Mucize Besin “Kinoa”

0

Kinoa’yı Duydunuz mu?

kinoa Bulgurun Glutensiz Alternatifi: Mucize Besin Kinoa

Gluten içermeyen “KİNOA” çölyaklıların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor. Bitkisel protein kaynağı olduğu için kolesterol içermeyen kinoa her yaş grubunun güvenle tüketebileceği sağlıklı bir olma özelliğine sahip. Kinoa yüksek demir oranı sayesinde kansızlık sorunun önüne geçiyor.

Bir süredir Kinoa adında bulgura benzeyen bir besin kaynağı duyuyorum. Benim gibi pirinç tüketmeyen birinin bulgur ile haşır neşir olması sonucu alternatif gıdalara da kayıtsız kalamıyorum. Bu sebeptendir ki keşfettiğim Kinoagluten içermemesi ve besin değerinin yüksek olması sebebi ile fazlasıyla ilgimi çekti. Hakikaten de tadı bulguru andırıyor ve çok da hafif. Elbette ki kinoa birçoğumuz için hala pek tanıdık bir madde olmasa da dünyanın çeşitli yerlerinde bolca tüketiliyor. Son dönemlerde Türkiye’de de raflarda yerini almaya başladı. Her markette bulmak öyle kolay değil henüz. Ancak Migros marketlerde organik raf bölümünden bulabildim kinoayı. Biraz da pahalıydı tabi.

2013 Kinoa Uluslararası Yılı

Besin değerinin yüksekliği, sağlığa sunduğu olumlu katkıları ve Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma hedeflerine ulaşılmasını sağlama potansiyeli açısından 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı olarak ilan edildi.

KİNOA NASIL BİR BESİNDİR?

Anavatanı Güney Amerika’nın Batı kıyısındaki And Dağları olan kinoa; Kolombiya, Arjantin, Peru, Bolivya, Şili ve Ekvator’da yetiştiriliyor. Her türlü iklim şartında yetiştirilebilme özelliğine sahip olmasının yanı sıra besin değeri oldukça yüksek. Inkaların mısır ve patates ile birlikte benimsedikleri önemli 3. Ana gıda maddesi olması keşfediliş tarihinin oldukça eskilere dayandığını gösteriyor.

Tatlı tuzlu fark etmeksizin her çeşit yemek yapımına uygunluk gösteriyor olması ve pişirme kolaylığı kinoanın tercih edilme nedenlerinin başında geliyor. Yüksek miktarda protein ve temel aminoasitlerden (protein yapıtaşı) tamamını içeren tek bitkisel gıda olma özelliği taşıyor. Buğdaydan ve pirinçten çok daha fazla tahıl içeriyor. Aynı zamanda demir, magnezyum, manganez, bakır ve fosfor açısından oldukça zengin olan kinoanın lif oranı da yüksek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ailesinden değil ama tahıl gibi tüketilebiliyor ve tahıl benzeri çekirdekleri için üretiliyor. Aslında ıspanak, pancar ailesinden geliyor. Tadı ve kıvamı bulgura benzemekle birlikte kendine özgü bir lezzet barındırıyor. Tohumları beyaz, sarı, kırmızı, mor, kahverengi ya da siyah olabiliyor.

KİNOA TÜKETMENİN FAYDALARI?

Oldukça düşük yağ oranına sahip olan kinoa; A,B,C,D,E vitaminleri içermesi bakımından da birçok hastalığın önüne geçiyor. Glutensiz diyet uygulaması gereken çölyaklılar ve glütene duyarlı bireyler için alternatif bir besin olma özelliği ile bu kişilerin protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor. Satın alınan kinoanın depolama yerlerinde çapraz bulaşmaya maruz kalmamış olmasına ise dikkat etmek gerekiyor.

Kinoanın dış kabuğunda bulunan saponin maddesi acımsı bir tat verse de kullanmadan önce tel bir süzgece alarak akan suyun altında elle ovularak yapılan yıkama işlemleri acımsı tadı ortadan kaldırıyor. Pişirmek için 1 ölçü kinoaya 2 ölçü su kullanmak yeterli geliyor. Su kaynar kaynamaz ateşin kısılıp suyun çekilmesini beklemek gerekiyor. Satın alındıktan sonra hava almayan bir kaba boşaltılarak buzdolabında muhafaza edilmesi raf ömrünün uzatılmasını sağlıyor.

Kısırı çok sevenler için bulgur yerine Kinoalı Kısır tarifi paylaşmak istiyorum bir de.

KİNOALI KISIR

kinoali tarif Bulgurun Glutensiz Alternatifi: Mucize Besin Kinoa

Malzemeler:

1 su bardağı kinoa

2 bardak su

1 adet kuru soğan

4-5 dal taze soğan (yeşil kısımları ile birlikte)

1 diş sarımsak

½ demet maydanoz

½ demet taze nane

1 yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı domates salçası

1 çay bardağı zeytinyağı

Tuz

Kimyon

Hazırlanışı:

Kinoayı 15 dakika kadar soğuk suda bekletin.

Daha sonra tel süzgece alın

Akan suyun altında iyice yıkayın. Tadına bakın. Eğer acı ise yıkama işlemini tekrarlayın.

Kuru soğanı küp küp, taze soğanları ince ince kesin.

Sarımsağı soyarak bıçak yardımıyla ezin.

Soğanları ve sarımsağı tencereye koyun.

½ çay bardağı zeytinyağı ilave ederek, soğanları ve sarımsağı yağda kızdırmadan çevirin.

Yıkayıp süzdüğünüz kinoayı tencereye ilave edin. 2 bardak su koyarak kaynatın. Kaynar kaynamaz ocağın altını kısın ve suyunun çekmesini bekleyin.

Suyunu çekince ocağı kapatın, ılımasını bekleyin.

Yıkayıp saplarından ayırdığınız nane ve maydanozu ince ince kıyarak bir kapta harmanlayın.

Kinoaya tuz, kimyon ve salçayı ilave edip karıştırın.

Harmanladığınız yeşillikleri, geriye kalan ½ çay bardağı zeytinyağını ve limon suyunu kinoaya ekleyip karıştırarak servis tabağın alın.

Dilerseniz marul yaprakları ile süsleyin.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply