Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

0

Kabızlık Birçok Hastalığa Zemin Hazırlar

Günümüzde gerek dünyada, gerekse ülkemizde hastalıklar ve hastalıkların öncü belirtileri olan şikâyetler önemli ölçüde artmış durumdadır. Bunu dünya genelinde ve ülkemizde yapılan istatistik verilerinden görmek mümkündür.  Artan bu sağlık problemlerinin en önemlilerinden biri, toplumumuzda kadın, erkek, çocuk, yaşlı her yaştan insanda görülen kabızlık problemidir.

Kabızlık, bir hastalık değildir. Ancak alerjiden diyabete, enerji düşüklüğünden fibromiyaljiye, safra kesesi hastalıklarına, uyku bozukluklarından depresyona ve hatta migrene kadar uzanan birçok ciddi hastalığa ve hastalık belirtilerine zemin hazırlayan bir şikâyettir. Yapılan birçok bilimsel çalışmada, bu hastalıklar ile kabızlık arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Kişiler, kabızlık şikâyeti yaşam kalitelerini çok etkilemedikçe, bunu normal kabul ederek yaşamlarına devam eder, herhangi bir çözüm arayışına girmez. İşte tam da bu nokta, kabızlık şikâyetinin, bir buzdağının görünmeyen kısmı gibi kişinin sağlığını tehdit etmeye başladığı noktadır.

İnsan vücudunda sindirim sistemi, kapsadığı organlar ve bu organların yaptığı çok detaylı ve hayati derecede önemli işlevler bakımından eşsizdir. Besinleri sindiren, bunların hücresel düzeyde ihtiyacı karşılayacak maddelere ve enerjiye dönüşmesini sağlayan muhteşem bir sistemdir. Sindirim sistemi hem yaptığı fonksiyon hem de içerdiği mikroorganizmalarla ( bağırsak florası) birlikte, aslında vücudun tam bir ‘’ dönüşüm ‘’ merkezidir.

kabizlik sorunu 1 Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

Bu sistemde ince ve kalın bağırsakların farklı ve özel görevleri vardır. Kabızlık, kalın bağırsakla ilgili bir şikâyet olarak karşımıza çıkar. Genel anlamda bağırsakların boşalmasında ( defekasyon ) bir zorlanma ve ıkınma hissi, zor ve seyrek defekasyon (haftada 2 defa veya daha az), yetersiz boşalma gibi tanımlamalarla bir tablo çizilebilir. Kabızlık çeken bazı kişiler, 6-10 gün hatta 15 gün boyunca hiç defekasyon olmadığını bildirmektedirler.

Günümüzün yaşam şartlarında kabızlığa zemin hazırlayan, kabızlığı kolaylaştıran ve hatta kalıcı bir şikâyet haline gelmesine yol açan birçok faktör vardır. Ve bunların başında elbette beslenme şekli gelmektedir.

kabizlik sorunu 2 Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

Besinlerin ağızdan sindirim sistemine girişi ile bağırsaktan çıkışı arasında geçen süre ‘’ Besin geçiş süresi ‘’ olarak tanımlanır. Bu süre değişken olmakla birlikte batı toplumlarında 16- 48 saat arası normal kabul edilir. Bu süre lifli besinler bakımından yetersiz, sağlıksız yağlar içeren,  rafine gıdalardan zengin olan, su miktarı yetersiz ve kalitesiz bir beslenme tarzında daha da uzar. Bu süre uzadıkça besin posaları bağırsak içinde daha fazla bekler, bu arada mikroorganizmaların etkisiyle mayalanma ve kokuşma süreçleri yoğunlaşır, gaz oluşumu artar.

kabizlik sorunu 3 1024x575 Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

Bu süreçte bağırsaklarda normalde sınırlı miktarda olması gereken zararlı bakteriler ve mayalar için oldukça uygun bir ortam oluşur ve bunların sayısı artar. Besin posasının suyu bekledikçe daha da emilir ve bağırsak içeriği gittikçe sertleşir. Bütün bunlar olurken bir yandan da bu değişimlere bağlı olarak bağırsak iç yüzeyinde de birtakım olumsuz değişimler başlar. Mayaların (özellikle Candida cinsi)  bağırsak iç yüzeyini tahrip etmesiyle bağırsaktaki dönüşmüş besin artıklarının dolaşıma geçmesi ( Leaky Gut Sendromu, yani sızıntılı bağırsak sendromu) vücutta bağışıklık sistemini alarma geçirir ve alerjik reaksiyonlar oluşmaya başlar. Bu alerjik reaksiyonlar bazen kana geçen bu maddelere, bazen de zararlı bakteri ve mayaların oluşturduğu kimyasal maddelere karşı oluşur. Bağırsaklarda besinlerin beklemesi bir anlamda vücudun kendi kendini zehirlemesidir. Bu ‘’ototoksikasyon ‘’  olarak adlandırılır.

hamilelikte uzun sureli kabizlik Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

Beslenmedeki dengesizlik, özellikle hamilelik döneminde çok önemlidir. Hamilelikte uzun süreli kabızlık, annenin hem bağırsak florasını hem de bağırsak iç yüzeyini olumsuz yönde etkiler. Bütün bunlar anne karnındaki bebeği de etkileyebilmekte ve yaşamının daha ilk yıllarında alerjik bir bünye ile ( cilt alerjileri, solunum yolu alerjileri vb. ) mücadele etmek zorunda kalan çocuklar doğabilmektedir. ( bkz. ‘’ALKALİ VÜCUDUN SIRLARI’’ kitabı).

Bu konuda yapılan birçok bilimsel çalışma, hamilelik ve süt verme döneminde annenin beslenmesinin sağlıksız olmasıyla yeni doğan ve daha ileri aylardaki bebeklerde alerjik problemlerin ( özelikle egzama) çok ciddi düzeyde görülebildiğini ortaya koymaktadır. Burada yapılması gereken, kişiye özel uygulamalarla anne adayının veya süt veren annenin beslenme ve yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesidir.

Aksi takdirde, doğacak bebeklerde birtakım alerjik reaksiyonların görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

bebeklerde alerjik reaksiyonlar 1 Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık bebeklerde alerjik reaksiyonlar 2 Buzdağının Görünen Ucu: Kabızlık

 Kabızlığa yol açan diğer faktörler, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, uyku düzeni bozukluğu, düzensiz yaşam alışkanlıkları, bazı ilaçlar ( ağrı kesiciler, antidepresanlar, tansiyon ilaçları, antiasitler, demir içeren ilaçlar vb.), tuvalette oturuş pozisyonu sayılabilir. Çocuklarda, özellikle bebeklerde anne sütünden katı beslenmeye geçiş sürecinde oldukça sık kabızlık görülür. Tuvalette çömelme tarzında bağırsak içeriğinin boşalması gereken miktarın tamamı rahatça boşalırken,  oturuş tarzında bağırsak sonunda sıkışma olduğundan bağırsak tam olarak boşalamaz. Oturma tarzı tuvalet kullanımının yaygınlaşması, toplumda kabızlık ve buna bağlı şikâyetlerin ciddi derecede artmasına sebep olmaktadır.

Emine AKIN ÇAKIR, PD

Klinik Biyokimya Uzmanı,

Araştırmacı, Eğitimci, Yazar

www.alkalilifecenter.com

facebook.com/Alkali-Life-Center

twitter.com/CenterLfe

linkedin.com/pub/alkalı-lıfe-center

0216 410 30 80

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply