Çalışan Bir Annenin Alerjik Küçük Kızı İle Mücadelesi

2

Merhaba endogalindan.com okurları,

Sizlere yeni öğrendiğim bir blogtan ve bu bloğun açılma amacından bahsetmek istiyorum. Bu blogta geçenler, eminim aynı kaderi paylaşan birçok anneye ve çocuğa faydalı olacak, onlara bir yol haritası sunacak.

kizi alerjik olan annenin mucadelesi Çalışan Bir Annenin Alerjik Küçük Kızı İle Mücadelesi

Çoklu gıda alerjisi olan 4 yaşında kız çocuğuna sahip bir annenin açtığı www.bahareli.blogspot.com.tr  adındaki blogtan bahsediyorum. 3 yaşında alerji teşhisi koyulan minik Asya’nın meğer doğuştan itibaren alerjik olduğu ancak alerji eşiği yüksek olduğu için kendini pek belli etmediği alerji hastalığının nasıl ortaya çıktığını, hastalığının nasıl seyrettiğini ve alerjiyi belirli bir noktaya kadar nasıl aştığını anlatan genç ve çalışan bir anne Bahar Özen Elkovan… Bu sabırlı anne, kendini adeta kızının iyileşmesine adamış ve bu uğurda büyük mücadele vermiş, başarılı da olmuş. Kendisini de bizzat yakından tanımaya başladım. İş arkadaşım oldu Bahar.

Doktorların yanlış teşhisi nedeniyle 3 ay boyunca antibiyotik alan ve iyileşme göstermeyen Asya’nın bir gün bütün vücudunun şiştiğini ve kızardığını gören annesi, hastane arayışına giriyor. İstanbul Bakırköy İncili Caddesinde Ahmet Hasanzade adında bir çocuk alerjisi ve çocuk hastalıkları uzmanı buluyor ve orada Asya’ya test yaptırıyorlar. Sonuçta kızın inek sütü, yumurta sarısı, toz, nem, tropikal meyve, tavuk, kedi, köpek, at epiteline, kaju, yer fıstığı ve soyaya şiddetli alerjisi olduğu ortaya çıkıyor.

alerji hastaligi 1 1024x768 Çalışan Bir Annenin Alerjik Küçük Kızı İle Mücadelesi

Hastalandığında da anlamsız yere verilen antibiyotikler Asya’nın alerjik bağışıklığını öldürmüş ve bir anda vücudu tepki vermiş. Zamanında doktorlar önemsemiş olsaydı belki de bunların çoğu yaşanmamış olabilirdi. Üstüne üstlük küçük kızın annesi Bahar’ın görüştüğü tüm doktorlara kızımda alerji var olabilir demesine karşın doktorların bu ikaza kayıtsız kalarak test yaptırmamış olmaları da ilginç gerçekten ta ki Ahmet Doktor’la karşılaşmalarına kadar.

alerji hastaligi 2 768x1024 Çalışan Bir Annenin Alerjik Küçük Kızı İle Mücadelesi

Asya, Nelere Alerjik Tepki Gösteriyor?

Peki minik Asya’nın kapsamlı bir şekilde belirtecek olursak nelere alerjisi var onu paylaşmak istiyorum. Bu süreci yaşayan kişilere de ışık tutması bakımından.

İnek sütü ve ürünleri - alternatifi keçi sütü.Bu durumda içinde yoğurt, süt ya da tereyağ olan poğaça, kek, ekmek ya da böreği de yiyemeyecek. Bu yüzden her şeyi evde yapmaya başlıyorlar.

Annenin bu konudaki en büyük şansı da çoğu çocuk süt proteini alerjisi varken, Asya’nın çoklu gıda alerjisi yanında süt grubu içinde sadece inek sütü proteini alerjisi varmış, dolayısıyla keçi sütü çok sağlıklı bir alternatif olmuş. Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor!

Yumurta sarısıalternatifi haftada bir öğün karaciğer.

  1. Market bisküvisi ya da çikolata gibi gıdaları artık tüketmiyorlar. Çikolata yerine tahin pekmez yiyor. Bisküvi ya da kekini evde sürekli yapılıyor.

Tavuk - Bol kırımızı et tüketmesi gerek.

Kaju - Kuruyemişten yana bir sıkıntı yok ama kaju ve yer fıstığı alerjik

Küf mantarı ve ev tozu - Aslında anneler sürekli çocuklarını steril ortamda olsun hasta olmasın diye uğraşırken bir yandan yanlış yapıyorlar. Çocuğun her türlü toza ve mikroba küçük yaşta bağışıklık kazanması önemli.

Alerjik Çocukların Yaşam Ortamı Nasıl Olmalı?

Uzmanların dediğine göre çocuklarını çok steril yetiştirmeye çalışan anneler yüzünden alerjik hastalıklar artıyor ve ilerleyen zamanlarda çocuk alerjisi iyice yaygınlaşacak. Küf mantarı ise koltuklarımızın içindeki süngerlerde bile var. Bu nedenle koltuklar kumaş değil tozu alınabilen bir malzemeden olmalı (deri vb.) Bu yüzden Asya’nın odası tamamen bunlardan arındırılmış. Evde halı ve perdeler kaldırılmış. Oyuncaklarından ahşap ve büyük silinebilir olanlar kalmış. Peluş oyuncakta ev tozu ve küf mantarını barındırdığı için yasak. Yemek pişerken mutfağa girmesi yasak. Evde çamaşır serip kurutmak yasak. Kurutma makinası en akıllı çözüm. Hem tozdan arındırıyor hem de kurutuyor. Ancak makinanın işi bittikten 2 saat sonra o ortama sokabiliyorlar Asya’yı.

Tropikal meyveler – Çilek, Avokado, Ananas gibi meyveler yasak. Muzu az tüketiyoruz ve elmaya karşıda biraz alerjisi olduğundan tamamen esirgenmiyor ama kontrollü bir şekilde veriliyor.

Kedi, köpek ve at epiteli – Kedi köpek ve at kılına alerji çok fazla ama bunların yanı sıra evde hiç bir hayvanı beslemek ya da temas etmesi yasak.

Sonraki süreçlerde annenin kızı için evde yaptığı doğal hazırlıklardan ve alerjiyi hafifletmek için tercih ettiği ev yapımı yöntemlerinden bahsedeceğim.

Takipte olun

Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

2 Yorum

  1. merhaba,
    Benim kızımda da çoklu besin alerjisi var ve gerçekten yönetmek çok zor. Benim kızımın alerjisi 5,5 aylıkken ortaya çıktı şimdi kızım 4 yaşında.Ben de özel sektörde çalışan bir anneydim ama bu durumu yönetmek çok zor olduğu için özel sektörü bırakıp zamanını kendim ayarlayabileceğim bir iş kurdum. Bakıcıya bırakmak yada alerjik bir çocuğa bakacak bilinçte bir insan bulmak oldukça zor. Hatta okul süreci başlayınca daha da zor. Alerjik çocuğu olan ve çalışan annelere kolaylıklar diliyorum

  2. Pingback: En Doğalını Bulduk :) | Bahareli

Leave A Reply