Çocuklarda TİP 1 Diyabete Dikkat!

2

Herkesi büyük bir enerji ile selamlıyorum…

Sevgili endogalindan.com okurları, www.endogalindan.com olarak yazar ailemizi giderek genişletiyoruz.  Yeni editörümüz Esra Arlı Akşit, anne-bebek-çocuk konuları kapsamında araştırma ve deneyimlerini bizlerle bu platformda paylaşacak. İlk yazısı çocuklarımız için çok hassas bir konu “Tip 1 Diyabet”…

Farkında olalım, farkındalık oluşturalım, ne dersiniz?

Buyurun yazıya…

Çocuklarda TİP 1 Diyabete Dikkat!

Merhaba

Endoğalından.com’dan sevgi ile selamlıyorum.

Bu sayfada sizinle anne-bebek-çocuk başlıkları altında doğal bakım yöntemleriyle ilgili yazılarımı paylaşacağım.

İlkyazım; doğal bakım yöntemleriyle ilgili değil ama en değerlilerimiz çocuklarımızla ilgili. Bunun içindir ki atlamak istemedim. Hazır Tip 1 diyabet kamu spotları yayınlanırken bende bizim ailemizin de arkadaşı olan Tip 1 diyabet hakkında ufak bir farkındalık yaratmak istedim.

Tip 1 diyabet; vücudumuzdaki pankreas salgı bezinde bulunan ve insülin hormonu üreten beta hücrelerinin yine vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından tanınamaması sonucunda oluşan zedelenme ile ortaya çıkan durumdur. Şu andaki tek tedavi yöntemi insülin hormonunu dışarıdan almaktır. Tip 1 diyabet çoğunlukla çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıkmaktadır. İşte bu sebeple biz annelerin hatta çocuklar ile ilgilenen herkesin şu belirtilerde temkinli olması gerekir.

-Yorgunluk hali

-Çok susama

-Sık idrara çıkma, özellikle geceleri

-Sıvı kaybı sonucu çok susama

-Karın ağrısı, bulantı, kusma

-Ağızda duyabileceğiniz aseton kokusu

-Dalgınlık hali, baygınlık hissi

Bu belirtiler varsa teşhisi siz koymayın önce çocuk doktorunuza başvurun. Çocuğunuzdaki farklılıkları anlatın. Onun teşhisi sonucunda hatta yönlendirmesi ile de çocuk endokrin doktoruna gidin. Ülkemizde yetişmiş çok değerli doktorlarımız var. Yeri gelmişken Çocuk Hastalıkları doktorumuz Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nden Dr. Ayşin Nalbantoğlu’na ve Çocuk Endokrin doktorumuz Amerikan Hastanesi’nden Dr. Nihal Memioğlu’na hayatımız da oldukları için çok teşekkür ediyorum. Onlar alanlarında çok iyi olmaları dışında çok iyi ve kıymetli insanlar. İyi ki varlar.

Diyabetten çok korkmuştuk ama sonra gördük ki diyabet sadece düzenli yaşam ile üstesinden gelinen bir durummuş. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve doktorunuzun kontrolünde ilaç ve insülinlerinizi düzenli bir şekilde kullandığınızda, kan ölçümlerinizi düzenli yaptığınızda kontrol altına alınabilecek bir durum. Üç ayda bir endokrin doktorunuzla görüşmelisiniz.

Diyabetli çocuk diğer çocukların yaptığı her şeyi yapabilir. Anaokulundan başlayarak okula gidebilir. Her konuda olduğu gibi öğretmenlerimizin yardımı ile bu durumda okulda düzene sokulabiliyor. Sağlık Bakanlığımızda okullarda diyabet farkındalığı hakkında çalışmalar yapmaktadır. Umarım en azından şimdilik belirli okullarda bu konuda eğitimli hemşirelerde çalışır.

Çocuğun bu yaşanan durumun sadece kendi başına gelen bir şey olmadığını fark etmesi, iyi örnekleri görmesi onu daha güçlendirecektir. Bunun için yakınınızda bulunan ilgili derneklere üye olunabilir.

Bu derneklerin düzenlediği kamplar var. Sosyal medyada da son zamanlarda birçok grup kuruldu. Bu platformlarda sorularınıza yanıt verebilecek tecrübeli aileler, diyetisyenler ve doktorlar var.

Tabi her şeyden önce biz anneler varız. Her soruna çözüm üreten, yetebilen kadınlar. Önce uzmanından bilgileri alıp uygulayan gene onlara danışarak doğal yöntemleri de bunlara ekleyen güçlü bireyler.

Ne demişler her şeyin başı sağlık. O zaman sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere…

Esra Arlı Akşit

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

2 Yorum

  • Tıp1 de ne yazıkki tedavi yok. Tip1li nin yasamı artık yeni bir duzene gecmeli… Tip1 diyabetli normalde pankreasda uretilen insülini üretemez . Ne yerse yesin bu besini ozumsemesının tek aracı olan ınsulın olmadıgından ınsulın hormonu enjeksyon ıle alınmak zorunda.

   Beslenme tum ınsanlar ıcın aynı sartları tasıyor. tabı tıp1 dıyabetoldugundan sunı gıdaların basında gelen seker(cok ınsulın tuketır) kullanımı cok ozel sartlara baglanır. karbonhıdrat gelısme ve enerjı ıcın gereken ozel bır besın tabıkı alınmalı, ancak karbonhıdratlarda hızlı ınsulın tuketen besınlerdır.

   Ozetle eksik yada fazla beslenme onerısı asla yapılamaz.
   Dengelı ve saglıklı beslenme kuralları dıyabetlıler ıcınde gecerlıdır.
   Alınan besınlerın faydalı olması ıcın duzgun egzersız ıle yakılmalılar.
   yakılırken ıhtıyacı olan ınsulını yedıgını karsılayacak oranda alması gerekır.
   Insulını Az alırsa yuksek seker yavas yavas organları yakar.
   Cok alırsa ınsulın kalıcı ani hasar vererek hayatı tehlıkeye yol acabılır.

Leave A Reply