Çocuklarınız Yazı Nasıl Verimli Geçirebilir

0

Çocuklar İçin Yaz Tatili Önerileri

Yaz geldi sonunda…

Çocuklar için yaz tatil demek olsa da ebeveynler için daha çok telaşlanacak günlerin artması anlamına geliyor…

Çocuklar nasıl kaliteli ve verimli zaman geçirecekler?

Çocuklar kışın okul dershane ev arasında yorularak oldukça yoğun bir dönem geçirdiler. Yaz mevsimi oldukça uzun.J Ayrıca doğru kullanılırsa çocukların fiziksel gelişiminde çok önemli bir süre. Hava şartları ve kapalı ortamlarda geçirilen yoğun aktivite nedeniyle yeteri kadar enerji harcayamadıkları kış nihayet geride kaldı.

Doğru değerlendirilmeyen mevsimsel etkiler nedeniyle şişmanlık, halsizlik, enerjisizlik, değişen ruh hali ve sosyalleşememe gibi problemleri beraberinde getirir.  Çocukların hem fizyolojik gelişimlerini hem de psikolojilerini desteklemek için neler yapabiliriz? Tabi ki çocukların yetenek ve ilgi alanına göre bir spor dalı ya da sanatla ilgilenmesini sağlayabiliriz.

Spor; çocukluk çağında yapılan spor bedensel ve zihinsel gelişime hatta beyin gelişimine destek sağlıyor. Çocukta farkındalık yaratıyor. Farklı bakış açıları ile problem çöze bilmelerini öğretiyor. O zaman hangi spor dalı çocuğu nasıl destekler inceleyelim.

cocuklara yaz tatili onerileri 2 Çocuklarınız Yazı Nasıl Verimli Geçirebilir

Basketbol- Voleybol-Futbol; bir grup içerisinde disiplinli bir şekilde çalışmayı, birlikte hareket etmeyi ve paylaşmayı kısaca takım çalışmasını öğrenebilecekleri psikolojik ve sosyal özelliklerini geliştirebilecekleri dallar.

Yüzme; doğru yüzme teknikleriyle öğrenildiğinde iskelet ve kas sistemine faydalı olan bir spor dalı. Yine sutopu da takım çalışmasını çocuğun sosyalleşmesini desteklemekte.

cocuklara yaz tatili onerileri 3 1024x682 Çocuklarınız Yazı Nasıl Verimli Geçirebilir

Bunlar dışında jimnastik, ata binme, tenis, kayak, güreş gibi imkânlar ölçüsünde listeyi uzatabiliriz. Sanat dallarına da göz atacak olursak;

Bale; çocuğunuzun dans, ritim, tiyatro gibi alanların hepsine ilgisi varsa bale yapabilir. Bale özgüveni, dengeyi, duruşu yani iskelet-kas sistemini destekler.

Tiyatro ise çocuğun zihinsel duygusal ve toplumsal gelişimine katkı sağlar

Animasyon-Drama; çocukların çevrelerini keşfetmelerini, problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bu spor dallarının yanı sıra İngilizce, bilgisayar gibi derslerle desteklenen yaz okullarına gönderilebilir çocuklar. Bu kurslarda uzman eğitmenlerle beraber yetenekli olduğu alanlar kadar kendini eksik hissettiği alanlarla da ilgilenmesi özgüvenine destek olacaktır. Yine geldik ekonomik imkânsızlıklara o zaman belediyelerin açtığı kursları takip edebiliriz. Eğer maddi ve çevresel hiçbir alan uygun olmuyorsa haydi doğal hayata. Etrafınızdaki parkları bahçeleri kullanın. Çocuklarınıza vakit ayırın onlarla oynayın çevredeki çocuklarla oynamalarına izin verin sosyalleşmelerini sağlayın. Çünkü çocuklara bir şey öğretmenin en kolay yolu oyun oynatmaktır. Düzenli yaptığınız aktiviteler çocuklara hem eğlenceli vakit geçirtecek hem de kendilerine güvenlerini arttıracaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Sevgiler

Esra Arlı Akşit

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply