Çünkü Mutfak İyi İnsan Olmanı İster

1

Merhaba, ben Tuba Yılmaz. Evet evet Türkiye’de çok fazla Tuğba ismiyle karşılaşmanız  mümkün. Biliyorum ama isminin içinde  “ğ” si olmayan nadir Tuba’lardan biri olmalıyım. Bu ufak eksiklik çokluğun içinde, ufacık da olsa biraz farka sebep olmuş. Gereksiz mutluyum icon smile Çünkü Mutfak İyi İnsan Olmanı İster cunku mutfak iyi olmani ister 3 576x1024 Çünkü Mutfak İyi İnsan Olmanı İster

Sitenin kurucusu ve yöneticisi olan,  aynı zamanda lisede beraberce eğitimimizi tamamladığımız, Hülya Çayoğlu Kurtkal’ın da desteğiyle ve beni iki dakika da ikna etmesiyle, tanışmamızın vakti gelmiştir diye düşündüm. Ve geldim. 31 yaşındayım ve yıllarca çeşitli çalışma alanlarında yer alarak çok çeşitli insanlarla tanıştım, konuştum, yaptığım işleri sevdim ya da sevmedim. Aslında geçmişte ne iş yaptığımın bana göre çok önemi yok, geçmişten bugüne neyi tutkuyla yaptığımın daha çok önemi var bence. Bundan yaklaşık 7-8 ay önce ana yönelimi ‘mutfakta mutluluk’ olan bir kitabı elime aldığımda, kitabın 3. veya 4. sayfasında,  3 ay önce başladığım ve   su an halen eğitimine devam ettiğim profesyonel pastacılık ve ekmekçilik okuluna başlamama vesile olan bir sözle karşılaştım.

“Tutkum İçin 6 Yıllık İş Hayatımı Bıraktım”

cunku mutfak iyi olmani ister 2 1024x1024 Çünkü Mutfak İyi İnsan Olmanı İster Belki beni bu yaşta  cesaretlendiren, tutkumu hayatımın merkezine yerleştirip, 6 yıllık iş hayatımı unutturan, beni mutfağın tam ortasına atan anlardan bir tanesiydi o sözü okuduğum an. Belki de geçmişte hatırlamadığım başka bir an. Kim bilir? Ama o sözü okuduğum anın aşırı etkisi olduğuna sizi temin edebilirim. Ne mi o söz? Kime mi ait? Ünlü ABD’li şef, yazar ve televizyon programcısı Julia Child’ın “Yemek pişirmeye başladığımda otuz iki yaşındaydım. O zamana kadar sadece yiyordum.” diyerek mutfakla bağlantısını kısaca anlatan, basit ama bana göre otuz yaş üstü insanları, asıl yapmak istediklerine uzaktan bakmayıp, yakınlaştıracak ve  geç olmadığını hatırlatacak büyük ve her insanı kamçılayan sevimli sözüydü. Mutfakla alakalı her ne ile ilgilendiysem hep gülümsedim ben. Ve mutfakla ilgilenen kimle tanışıp konuştuysam hep gülümsediklerine şahit oldum ve en önemlisi gülümseyerek yaşayıp, tutkusuna gülümseyerek adım atanların çoğunlukla başardığını gördüm. Ben daha çok başındayım  ama bildiğim tek bir şey var o da bugüne kadar yasadığım en sahici mutluluklarımdan bir tanesi su anda bulunduğum okulun profesyonel mutfağına girdiğim andaki yasadığım mutluluktu.

“Mutfak; Gülümse, Gülümset İster”

cunku mutfak iyi olmani ister 1 1024x1024 Çünkü Mutfak İyi İnsan Olmanı İster O an dilimden sadece şu sözler döküldü; “bazen üzüntülerim olacak, beni tüketmeyecek kısa süreli minik mutsuzluklara izin vereceğim belki ama beni harabe edecek mutsuzluklara iznim olmayacak! Çünkü mutfak iyi olmanı, iyi insan olmanı ister. Tertemiz ruh tertemiz beden ister. Gülümse ister, gülümset ister.”

“Ünlü Şeflerin Tüyolarını Paylaşacağım”       

3 ayı geride bıraktım ve halen kendime o an sıraladığım öğütler geçerliliğini katlayarak koruyor. Daha onlarca cümlem var aslında buraya yazıp sizinle paylaşmak istediğim fakat bundan böyle yazılarımın devamı geleceği için  bir sonraki yazılarda buluşturacağım o cümlelerle sizi. Bu yazıyı takip eden yazılarda, ünlü şefler hakkında gerekli bilgilerden, kolay reçetelerden ve o reçetelerin keyifli hikayelerinden bahsediyor olacağım sizlere. Sevgiler Tuba Yılmaz

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

1 Yorum

Leave A Reply