Deniz Aleminin Kral Balığı: Somon

0

Somon 25 Dakikada  Sofranızda Hazır

Derin ve soğuk deniz balığı olan somon çok güçlü bir besin. Özellikle barındırdığı Omega 3 yağ asitleri; beyin, kalp ve kemik sağlığının korunması açısından da çok önemli.

Somon, yağlı ve ağır bir balık olduğu için ben fırında yapmayı tercih ediyorum. Pişirmesi de o kadar kolay ve zahmetsiz ki. Ani bir misafiriniz geldiğinde dahi pratik bir şekilde hazırlayabilir ve güçlü sunumuyla dostlarınızı ağırlayabilirsiniz.

Gelelim somon pişirmede tercih ettiğim yönteme. Öncelikle aldığınız somon parçalarını güzelce yıkadıktan sonra, fırın tepsisine altında yağlı kağıt (fırın kağıdı) olmak suretiyle muntazam şekilde sıralıyoruz. Somonların üzerine çok az zeytinyağı gezdirmek yeterli. Bir miktar kekik serpiyoruz. Kekik, keskin kokusu ve tadı ile somonun ağır gelebilecek tadını çok güzel dengeliyor. Tabi somonun olmazsa olmaz parçası limon dilimlerini de balığın üzerine dizmeyi unutmuyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 180 C lik fırında sadece 25 dakika pişirmemiz yeterli.

Ayrıca ben pilav, makarna gibi karbonhidratlar tüketmediğim için somon pişirirken patates de dilim halinde koyuyorum. Ayrıca biber ve soğan da çok yakışıyor.

Somon balığının da Norveç somonu denilen pembe renkte olmasına dikkat edelim. Ülkemizde de somon var ancak o beyaz renkte oluyor. Vitamin değerleri açısından Norveç somonu kuzey ve derin deniz balığı olduğu için omega 3 değerleri daha yüksek oluyor.

Herkese afiyet olsun

Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply