Her Derde Deva Hurmanın Faydaları…

0

hurma Her Derde Deva Hurmanın Faydaları...

Hurmanın Faydaları

Hurma Ramazan aylarında popülerleşen bir besin kaynağı gibi görünse de her daim, her mevsim sofralarımızda bulunması gereken önemli bir meyve. Hurma öyle bir meyve ki insanın hayatta kalabilmesi için gereken bütün besin değerlerini de taşıyor. Doğru ve kaliteli hurmayı tüketmek ise son derece önemli. Kimi hurmalara fruktoz şekeri aşılanabiliyor. Birazdan okuyacağınız hurmanın sayısız faydalarının bünyenizde şifaya dönüşmesi için doğal hurmalara ulaşmak gerektiğinin altını çizmeliyim.

Hurma palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacının pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir. Kardeşlenme eğilimi vardır. Hurma sıcağı ve güneşi sever. Soğuktan hoşlanmaz. Türkiye’de Akdeniz İkliminin olduğu yerlerde yetişir. Ağaç kuvvetli ve dengeli bir gübrelenmeye gereksinim duyar.

ŞİFA KAYNAĞI HURMA NELERE İYİ GELİYOR?

Baş (Zihin, Dimağ, Beyin)

Hurma baştan başlamak üzere vücudumuzun birçok organına elle tutulur gözle görülür tesir icra eder. Beynimizin fosfora ihtiyacı vardır. Bu da hurma da bol miktarda bulunmaktadır. Beyin ve fikir işçileri çoğu zaman yorgunluk hissederler. Kendilerini dinlendirmek isterler. İşte o zaman hurma yemeliler.

Sinir Sistemi

Hurmanın en etkili olduğu alan da sinir sistemimizdir. Etkili bir dinlendirici özelliği vardır. Hurma da B1 – B2 vitaminleri bulunmaktadır. Bunlar da zihin ve sinir sistemini dinlendirici özelliğe sahiptirler.

Gözler

Hurma gözleri kuvvetlendirir ve parlatır. Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zafiyetleri olmaz. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır. Aşırı yenilirse şayet zarar da verebilir.

Kulak

Hurma ihtiyarlıktan mütevellit kulak uğultusu, duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

Göğüs

En iyi göğüs ilacı hurmadır. Hurma balgama ve nefes borusuna, öksürüğe çok iyi gelmektedir.

Kan Damarları

Hurma kan damarlarını yumuşatır. Günümüzdeki damar sertliği denen şeyi engeller. Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu düzenler.

Kolesterol

Kahve ve yağ kandaki kolesterolün yükselmesinde etkendirler. Araplar bol miktarda kahve yağ yerler. Fakat laboratuar araştırmalarında görülmüştür ki Araplarda bu hastalıktan eser yok. Çünkü kahve ve diğer yiyeceklerin yanında mutlaka hurma vardır. Hurma kolesterole geçit vermiyor.

Bel Ağrıları

Hurma bel ağrılarına iyi gelir, bel ağrılarını hafifletir.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply