Diş Sızlamaları Neyin Habercisi

0

Merhaba,

Mevsimlerin değişmesi ile birlikte vücudumuzun ihtiyaçları da değişir, farklı istekleri olur. Bunun bilincinde olan bizler de vücudumuzun isteklerine  cevap verebilecek ürünleri alıp, tüketiriz.

Mesela kışın ısınmak için sıcak içecekler, gıdalar tüketirken; yazın serinlemek için soğuk olarak tüketilen gıda ve içeceklere yöneliriz. İsteği yerine gelen vücudumuzda rahatlama meydana gelir. Bu rahatlama sonucu mutluluk hormonlarımız  bile harekete geçebilir. Tabi bu cümlede ki rahatlama kelimesine engel olabilecek durumlarla karşılaşma ihtimalimiz de olabilir. En sık yaşanan  engelleyici durumlardan birisi de diş sızlamasıdır. Peki bu diş sızlaması nedir, neden olur ve neyin habercisidir?

Bu soruların cevabını kısa bir süre önce bizzat yaşayarak öğrendim ve bir faydası olur umuduyla sizlerle paylaşmak istiyorum. İnanıyorum ki bu bilgilerden sonra, diş bakımınıza daha bir önem vereceksiniz, hatta bu yazıyı okuduktan sonra ki ilk işiniz dişlerinizi fırçalamak bile olabilir.

Bu bilgileri her defasında korku içinde oturduğum diş koltuğunda değil, kendi evimde, samimi bir ortamda kahve içerken arkadaşımdan öğrendim. Samimi ortamımız sayesinde daha bir can kulağı ile arkadaşımı dinleyerek daha iyi bilgilendim. Konu diş olunca ortamın rahatlatıcı olması benim için önemliydi.

Bu bilgileri ve tavsiyeleri için diş doktorumun sağ kolu, asistanı, benim de arkadaşım olan Melek Fidancan ‘a ayrıca teşekkür ederim.

dis sizlamalari neyin habercisi 1 768x1024 Diş Sızlamaları Neyin Habercisi

Soğuk gıdalar tükettiğim bu son günler diş sızlamalarım dayanılmayacak boyutlara ulaşınca diş doktorumdan geciktirdiğim randevuyu mecburen aldım ve muayanesine gittim. Mecburen diyorum, çünkü diş doktoru kelimesi çoğu kişide olduğu gibi bende ki korku hissini uyandırıyor. Bu arada Diş doktoru tercihi yaparken en son teknolojiyi takip edip kullanan, dişe müdahale ederken estetik görünüme de önem veren bir klinik olması benim için önemliydi ve en önemlisi diş doktoru korkusu yüzünden nazımı çekebilecek bir yer olmalıydı. Almaya’daki Praxiszahnklinik Günzburg Kliniği, bu yüzden tercih ettiğim bir klinik oldu. Yaptığı her işlem sırasında doktorum Bay Eurich’in verdiği bilgiler de bu yazımı hazırlamam da faydalı oldu tabi ki.

“Kanal Tedavisi Uygulanmış Diş Ölü Bir Diştir”

Diş doktorunda yapılan diş soğukluk testiyle, doktorum tam olarak problem  yaratan dişi buldu. Diş soğukluk testi sırasında dayanılmayacak şiddette bir acı hissettim. Bu dişteki problemin ilerlediğinin bir belirtisiydi. Röntgen kontrolleri de yapıldı. Doktoruma göre dişimdeki problem hala tedavi edilebilir boyuttaydı ve dişim kurtarılabilirdi. Kanal tedavisi sonrası yapılacak dolgu ile bu problemimden kurtulacaktım. Kanal tedavisinin nasıl yapıldığını en kolay şekilde açıklamak gerekirse; dişte kanallara doğru uygun bir yerden delik açılır. Dişin sinirleri çıkartılır. Sinirler çıkartıldıktan sonra kalan boşluklar bir kaç seanslık işlem ile temizlenir. En son olarak dolgu ile işlem için açılan delik kapatılır. Kanal tedavisi bir kaç seanslık işlem olduğu için; seans aralarında geçici dolgu malzemesi kullanılır. Kalıcı dolgu en son seansta uygulanılır. Seans sayısına doktorun kendisi dişin durumuna göre karar verir. Kalıcı dolgu için; en son çıkan diş rengindeki, siyah dolgu malzemesine oranla daha sağlıklı ve görünümü daha güzel olan beyaz dolgu malzemesini tavsiye ederim. Kanal tedavisi uygulanmış diş ölü bir diştir. Zamanla dişin rengi değişir ve dayanıklılığı azalır. Dayanıklılığı azalan dişin kırılma ihtimali artar. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için kanal tedavisinden bir süre sonra diş kaplanmalıdır. Kaplama işlemi küçültülen dişin üstüne porselenden yapılmış takma bir diş geçirilerek yapılır.

“Diş Plakların Oluşmasına Engel Olunmalı”

Dişimdeki problemleri hissettiğim ilk zamanlar diş doktorumu ziyaret etmiş olsaydım; kanal tedavisine gerek kalmadan daha kısa süreli, daha az masraflı bir tedavi ile bu süreci atlatacaktım. Ayrıca hala canlı bir dişe sahip olacaktım. Diş bakımımı aksatmamın, önemsememin sonucu ölü bir dişim olmuştu. Dişlerimi yemek saatleri sonrası fırçalasaydım, diş etlerim de plaklar oluşmayacaktı. Oluşan bu plaklar dişteki mineralleri azaltıp, dişimi koruyan diş minesini zayıflamayacaktı. Diş minesi zayıfladığı için de mikroplar diş sinirlerime kadar ulaşıp, iltihaplanma yapmayacaktı. Tüm bu döngüyü başlatan yetersiz diş temizliğim sonucu oluşan bu plaklar içindeki mikroplardır. Mikroplar diş çevresinde, diş aralarında  kalan artıklarla beslenerek atıklar ortaya çıkarır. Bu atıklar asit bazlıdır. İşte dişimize zarar veren bu asittir. Olabildiğince diş plaklarının oluşmasına engel olmalıyız. Bol karbonhidratlı ve şekerli gıdalar tüketen kişilerde plak oluşumu daha fazladır. Oluşmuş diş plaklarını yok etmek ve engel olmak için sadece kendi evimizde yaptığımız diş temizliği yeterli değildir. Senede iki sefer diş doktorumuza profesyonel diş  temizliği ve gerektiğinde diş eti temizliği yaptırmalıyız. Diş beyazlatmak için evde yabancı maddeler ile dişe müdahalede bulunmamalıyız. Dişimize ve diş etlerimize faydadan çok zararımız olabilir. Dişimizde bir problem hissettiğimizde süreci uzatmadan doktor kontrolüne gitmeliyiz. Problem sadece dişin görünen kısmında değil, kök kısmında da olabilir. Röntgenli takip de bu açıdan önemlidir.

dis sizlamalari neyin habercisi 5 1024x768 Diş Sızlamaları Neyin Habercisi

Kanayan Diş Etine Dikkat!

Diş doktorlarının yaptığı uyarılara göre dişlerimizi günde en az iki sefer fırçalamalıyız. Her günün sonunda diş ipi ile dişlerimizin aralarını temizlemeliyiz. Diş araları geniş olanlar için özel diş arası fırçaları vardır. Bir gün içerisinde ki iki seferlik fırçalama işlemini daha kaliteli hale getirebilmek için kesinlikle diş yapımıza, dişlerimize, diş etlerimizdeki problemlere uygun diş fırçası ve diş macunu kullanmalıyız. Dişlerimizin bakımı kadar diş etlerinin bakımı da önemlidir. Fırçalama işlemi sırasında kanayan diş eti,  problemli diş etlerinin ve diş etlerinde ki aşırı plak birikiminin habercisidir. Bu sözü diş macunu reklamlarında bolca duymuşuzdur. Aşırı plak biriken ve iltihaplanan diş eti, vücudumuzun savunma mekanizmasını harekete geçirir. Bu savunma sırasında vücut, diş etlerini ve kemiği geri çeker. Çekilen kısımlarda da plak birikmesi olmaya başlar. Çekilme olmaya başladıktan sonra bunun geri dönüşü yoktur. Yapılan bakım veya tedavi sonrası çekilen diş eti veya kemik eski haline gelmez. Sadece diş eti ve kemik çekilmesinin ilerlemesi engellenebilir. Diş eti ve diş kemiği çekilmesi sonucu dişlerimizi dönüşü olmayacak şekilde kaydedebiliriz. Bu durum aynaya bile bakmamızı engelleyecek estetik olmayan görünüme ve gülüşe sahip olmamıza neden olabilir. Şekil olarak düzgün olmayan dişlerimize diş teli ile veya diş yapısına uygun dişlikler ile müdahalede bulunulabilir. Ama tedavi için gerekli olan diş eti ve kemiği olmazsa müdahalede bulunulamaz. Dişlerin bakımı ve temizliği estetik kaygılarımız açısından da çok önemlidir. Kimileri için ışıl ışıl parlayan, temiz, bembeyaz dişler estetik bir görünüme sahip olmak için yeterlidir.

Bebekler İçin Kaşıntıyı Azaltan Bebek Diş Fırçası Önemli

bebek dis fircasi Diş Sızlamaları Neyin Habercisi

Diş temizliğine gereken önemin verilmemesinin sonuçlarını öğrendiğim bilgiler ve tecrübelerime dayanarak en basit şekilde anlatmaya çalıştım. Bu bilgiler çocuk yaşta verilmeye başlanılırsa; zamanla diş ve ağız sağlığı konusuna hakim önem veren bir toplum haline gelebiliriz. Bebeklik çağında ki ilk dişi çıkmış bir bebeğin eline ağrısını ve kaşıntısını azaltan bebek diş fırçası vermek atılacak ilk adımdır. Diş fırçası ile tanışmak için çok güzel bir zaman dilimidir. Diş ve ağız sağlığı konusunda çocuklar için daha faydalı yayınlar yapılmalı ve özendirici ürünler çıkartılmalıdır. Ağız ile temas eden kişisel eşyaların ortak kullanılmaması gerektiği, kullanılırsa mikrop kapabilecekleri öğretilmelidir .Üç ayda bir ve grip gibi bulaşıcı hastalıklar sonrası diş fırçası kesinlikle değiştirilmelidir. Beslenmeye önem verilip, gerekli vitaminlerin alınması sağlanmalıdır. Dişler için bol kalsiyum ve florür önemlidir. Kalsiyumu süt ve süt ürünlerinden karşılayabiliriz. Florür için florürlü su tüketilmelidir.

Almanya ‘da sıklıkla alışveriş yaptığım kozmetik mağazasında diş ve ağız sağlığı için geniş bir bölüm ayrılmış durumda. Tüm marketlerde bu şekildedir. Ayrılan bu bölüm, bana göre buradaki insanların diş ve ağız sağlığına verdiği önemi göstermektedir. Ayrıca devlet ücretsiz olarak gittiniz diş doktorundaki diş ve ağız bakımının nasıl yapıldığı konusunda ki bilgilendirici eğitimi ödemektedir. Hamilelere özel mektup gönderip  hamilelikleri sırasında diş doktoru kontrolüne yönlendirmektedirler. Hamilelik sırasında ki dişlerde yaşanan problemler bebekte sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden hamilelikte diş ve ağız sağlığı da çok önemlidir, kesinlikle dikkat edilmelidir. Aynı şekilde ebeveynlere  çocuklarını diş kontrolüne götürmeleri konusunda yönlendirici mektup göndermektedirler.

dis sizlamalari neyin habercisi Diş Sızlamaları Neyin Habercisi

Güzel, parlayan dişler sağlıktır. Sağlık bir insan için mutluluktur. Mutluluk bir gülümseme ile paylaşılır. O gülümseme neden daha ışıl ışıl, sağlıklı ve beyaz olmasın. Böyle bir gülümsemenin etkisi ile bu Dünya’ da mutluluk yayılabilir..

Kendinize iyi bakın…Görüşmek üzere…

Almanya Editörü

Havva Koçaslan Mutlu

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply