Diyetisyen Büyükbaş: Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz

0

“Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz”

Danışanlarını sıkıcı diyet listelerine mahrum etmeyen ve “her şeyi yiyerek de kilo verebilirsiniz” diyen Uzman Diyetisyen Cansu Büyükbaş genç bir uzman olmasına rağmen kurduğu danışmanlık merkezi ile içinde uzman psikolog ve spor eğitmenleri eşliğinde bir takım halinde hareket ederek bütüncül bir hizmet veriyor. Kilo vermenin ve diyet listelerinin sıkıcı ve bıktırıcı yönlerini bertaraf ederek, yenilikçi yaklaşımı sayesinde danışanlarına kolaylıkla kilo verdirebildiklerini söylüyor.  Kilo fazlalığı ya da sağlıksız bir beden formunun altında sadece dengesiz bir beslenme alışkanlığının yatmadığını belirten Diyetisyen Büyükbaş, çoğu sonucun nedenini psikolojik faktörlere bağlıyor ve “Psikolojik destek alınmadan kilo verilemeyebilir.” diyor.

İŞTE RÖPORTAJ
- Sizi tanıyabilir miyiz? 
Diyetisyen Cansu Büyükbaş Diyetisyen Büyükbaş: Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz
Ben Uzman Diyetisyen Cansu Büyükbaş. Mesleğimin ilk 3.5 yılını özel bir klinikte doktorla beraber, son 2 yılını da kendi kliniğimde kurucu diyetisyen olarak icra etmekteyim.
Tek yönlü beslenmeleri savunanların aksine biz kliniğimizde ekipçe diyet yapmanın yasaklarla boğuşmak değil herşeyi yiyerek de gerçekleşebileceğini , sağlıklı ve kalıcı kilo kaybının ancak sağlıklı beslenme ile mümkün olduğunu öğretmeyi hedefliyoruz.
- Ben, herkesin bir hayat amacıyla Dünya’ya geldiğini ve o amacı keşfedebildiğimizde mutlu olabileceğimizi düşünürüm. Bu anlamda yaptığınız mesleğinizin hayat gayenize olan desteği nedir?
Kilolu bir çocukluk ve ergenlik geçirdim. Diyet yapmak en büyük kabusum, diyetisyenler korkulu rüyamdı. Başaramamaktan nefret ederim bu yüzden başaramadıklarımı sevmem. O dönemde insülin direnci ve talasemi taşıyıcısı olduğum için hep başarısızlıklarla sonuçlanan deneyimlerim oldu. Sonra dedim ki; önce kendim için sonra da bu sıkıntıları yaşayanlar için başarmalıyım. Onlara yol gösterici olmak , başarabileceklerine inandırmak ve başardıklarına şahit olmak istedim. Şimdi diyorum ki hem kendim hem de 6 yıldır hayatlarına dokunduğum danışanlarım için iyi ki bu mesleği seçmişim.
- Beslenme ve diyet başlığı en popüler konulardan günümüzde. Artan kilo ve obezite problemleri Dünya sağlığını tehdit ediyor. Grafiklerdeki bu sağlıksız yükselişin çok önemli nedenleri var. Sizce bu gidişatı durdurmak için beslenme ve spor açısından (genel geçer) en basit formül ne olabilir?
Sürdürülebilir ve uygulanabilir bir yöntemle yola çıkmak…Tek yönlü beslenmeler ve şok diyetler sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığı için verilen kilolar da kalıcı olmamaktadır.
- Merkezinizde bir de psikolojik danışmanlık biriminiz var. Bu çok mühim. İnsanların psikolojik engelleri aşamadığı için de kilo kontrolü sağlayamayabiliyor. 
Psikolojik tatmin için aşırı yemeye yöneliyoruz. Sizin o boşluğu doldurmak için gerek beslenme gerek hayat alışkanlıkları olarak önerileriniz nelerdir?
Psikolojik boşluğu doldurmak için yapılan tüketimler sadece anlık mutluluk sağlamaktadır. Çözüm odaklı ilerlemek ve uzun vadeli haz elde etmek için yemek dışında başka eylemlere yönelmelerini önermekteyiz. Yine de bu sürecin üstesinden gelemiyorsak yemekte daha masum alternatifleri, porsiyon kontrolü yaparak tercih etmek en sağlıklı yöntemdir.
- Beden-zihin-ruh dengesi sağlanmadıkça verilen kilolar da sanırım geri alınıyor ya da sağlıklı kiloya erişebilme süreci zorlaşıyor, değil mi? İşte tam bu noktada psikolojik danışmanlık servisiniz ne gibi hizmetler veriyor?
Beslenme programımızda hedeflediğimiz kişinin kilo vermesinden ziyade bu süreci kalıcı hale getirmesi ve diyet motivasyonunu korumasıdır. Bu noktada psikologumuz danışanlarla, beslenmeye yönelik davranış değişiklikleri üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda kilo probleminin altında yatan psikolojik nedenlerin çözümlenmesi konusunda da destek sağlıyoruz.
- Size son dönem popüler hale gelen beslenme trendleri hakkında sormak istiyorum. Chia tohumu ve kinoa form tutmak için öneriliyor. Sizce sağlıklı beslenmek için mutfaklarımızda abartıldığı kadar yer vermeli miyiz? Nedir bu gıdaların sırrı?
Biz toplum olarak mucizevi besinleri seviyoruz icon smile Diyetisyen Büyükbaş: Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz Ne yiyelim de zayıflayalım algısından kurtulup ne yemeyelim de zayıflayalım algısına erişmemiz lazım.
Şu an chia tohumu ve kinoa moda. Bundan önce gojiberry , altın çilek, yeşil kahve vs.. idi. Dolayısıyla her yeni çıkan besini tüketmek ve mutfağımıza dahil etmek mümkün olmayabilir. Burada önemli olan ne yediğimizden çok ne kadar yediğimiz ve nasıl dengelediğimiz olmalıdır.
- Hayati bir konu: İnsülin direnci. Çoğu kişinin başı bu direnç ile dertte. Doğru beslenme ve spor ile insülin direncini kırmak mümkün. İnsülin direncinin düşürülmesi noktasında bize beslenme önerileriniz neler olacaktır, nasıl beslenmeliyiz, rutin spor alışkanlıklarımız neler olmalı?
Dengeli ve düzenli beslenme. Kan şekeri dengesi önemli bu yüzden her öğüne çiğ sebze , salata ilave edilmesi ve beyaz undan yapılmış her türlü yiyeceğin sınırlandırılması, basit şekerin tüketilmemesi, tam tahılların ve baklagillerin tüketimine ağırlık verilmesi önemlidir. Öğünlerin arasında min. 2-3 saat, max. 4-5 saat olması ve yatmadan 2-3 saat önce yemeği kesmek de insülin direncini kırmada yardımcıdır.
Yürüyün!.. Spor yapmaktan daha çok , fiziksel aktivitenin arttırılması yani günlük hayatımızda daha hareketli olmaya özen gösterilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi önemlidir.
- Göbek ve bel çevresinin kalınlaşmasını bir alarm gibi algılayabiliriz değil mi?
Karın – bel çevresindeki yağlanma vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir. Çünkü bu bölgedeki yağlanma kalp hastalıkları, Tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır. Yağ dağılımının hangi bölgede olacağı genetik faktörlere bağlıdır fakat doğru beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı ile kontrolü sağlamak elimizdedir.
- Bazı kronik hastalıkların beslenme olan ilişkisine değinelim. Örneğin kadınlarda sık görülen Haşimato tiroidi ne göre beslenme nasıl olmalıdır, bu tip hastaları destekleyici bir beslenme planı nasıl olabilir?
Nasıl ki her kronik hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar birbirinden farklıysa beslenme programına da farklıdır. Bu nedenle işin uzmanına danışarak size ve hastalığınıza özgü beslenme şeklini öğrenin.
- Tuzun da beslenmedeki yeri çok tartışılıyor. Rafine öğütülmüş tuz önerilmiyor. Doğru tuz kullanımı vücut için gerekli. Örneğin himalaya ve kaya gibi tuzların mineral açıdan zenginliği biliniyor. Bilimsel açıdan da doğru tuz hangileridir? Kilo kontrolündeki etkisi nasıldır?
Yüksek mineral içeriği ve yaşamsal faaliyetlere yardımcı olmaları açısından himalaya tuzu, kaya tuzu ve deniz tuzu kullanımını öneriyorum. Fakat her şeyden önce bir besini sağlıklı yapan tüketim miktarıdır. Tuz tüketimini genel olarak minimum seviyede tutmakta fayda var.
- Yazın doldurduğumuz D vitaminleri depoları da kışın azalıyor. Tam bu noktada D vitamini eksikliği sanırım kilo artışını hızlandırıyor, nasıl hareket etmeli?
D vitamininin başlıca görevi gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için son derece önemli minerallerdir. Uzun süreli D vitamini eksikliği sadece kemik sağlığımızı etkilemiyor aynı zamanda pek çok ciddi hastalığı da tetiklediği biliniyor. Metabolizmanın yavaşlamasına ve bu yüzden de kilo artışına sebep olabiliyor. Düzenli tahlil yapılarak D vitamini seviyesi kontrol edilmeli, eksikliğinde D vitamini takviyesi yapılmalıdır.
- Tabi şimdi soracağım soru her kişiye özel planlanmalıdır ama genel geçer durumlar için vücutta hangi vitamin ve mineraller düşmeye başlarsa kilo kontrolü zorlaşmaya başlar? Bu konunun olmazsa olmazı en başta söyleyebileceğimiz hangileridir?
Aslında bütün vitaminler ve mineraller etkili. Eksikliklerinde sadece kilo kontrolü zorlaşmıyor aynı zamanda yaşam kalitemiz de düşüyor.
Danışanlarımızda en sık rastladığımız Demir, B12 vitamini ve D vitamini eksikliği.
- Kadınlar için soralım. Kadınlık hormonlarının sağlıklı işleyişi ve hormon dengesi için bayanlar beslenmelerinde hangi gıdaları mutlaka almalılar ve nasıl bir beslenme planı tavsiye edersiniz?
Kadınlarda hormon düzenleyici besinleri saymak doğru olmaz, asıl önemli olan dengeli beslenmektir. Sigara içmek hormon sistemini olumsuz yönde etkileyeceği için sigarayı bırakmak ve orta seviyede egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, hormon sisteminin dengeli şekilde işlemesine olanak sağlamaktadır.
- Kas ve yağ dengesi de atlanamaz bir konu. Yeterli bir kas alt yapısına sahip olmamız bizi kilo alımından da koruyacaktır diye biliyorum. Kas ve metabolizma hızı arasındaki ilişki nedir?
Herkesin metabolizma hızı farklıdır. Bu hızı en çok etkileyen faktörlerin başında kas dokusu gelmektedir. Kas kütlesi arttıkça metabolizma hızı artar. Kilo verme sürecinde hedef yağ kütlesini azaltırken, kas kütlesini de arttırmak olmalıdır.
-  Sağlıklı yaşam noktasında bir beslenme uzmanı olarak sizin önerileriniz neler olacaktır ve danışanlarınıza iletmek istediğiz mesajları alalım…
Kilolu olmak kaderiniz değildir. Kendinizi diyet listelerine mahkum etmeyin. Diyet yapmak az yiyip , aç kalmak demek değildir. Sevdiğimiz besinlerden mahrum kalıp , yasaklarla boğuşmakta değildir. Sağlıklı beslenin , sağlıklı yaşayın. Kaliteli bir yaşamı hepimiz hak ediyoruz…
Diyetisyen Cansu Büyükbaş’tan keyifli bir ara öğün tarifi:

KAKAOLU YULAF LAPASI
YULAF LAPASI Diyetisyen Büyükbaş: Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz
Hem tok tutan hem de tatlı krizlerine iyi gelen bir tarif olan kakaolu yulaf lapasının yapımı çok kolay ve oldukça pratik.
şimdiden afiyet olsun icon smile Diyetisyen Büyükbaş: Her Şeyi Yiyerek de Kilo Verebilirsiniz
Malzemeler:
1 bardaktan biraz az süt (150ml)
3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 çay kaşığı kakao
1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu
Tatlandırmak için :
1 orta boy olgun muz veya 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez
Yapılışı:
Süt, yulaf ve kakao , keçiboynuzu tozu pişirilir. Muhallebi kıvamına geldiğinde ocak kapatılır ve sonrasında muz ezilerek tatlandırılır.
Teşekkürler
Sevgiler
Cansu Büyükbaş
Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal
Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply