Doğal Taşlardan Hazırlanan “Crysellas” Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

0

“Doğal Taşların Büyülü Zerafetini Üzerinize Taşıyın”

Doğal taşların gücünü ve enerjisini kullanarak takı tasarımları yapan Yeşim Arslanbek, takı dünyası içinde kaybolmanın kendisi için bir terapi olduğunu söylüyor ve ekliyor “Bana en çok huzur ve zevk veren aktivite takı tasarımı” … İlk tutkusunun çocukluğunda renkler olduğunu keşfeden Yeşim Hanım, daha sonraları renkli iplerden bilezikler yapmaya başlayarak takı merakını daha da büyütüyor. Üniversite dönemlerinde seyahat ettiği ülkelerden topladığı taşları birleştirip takılar meydana getirmesiyle de kendi markasını yaratma hayali canlanıyor Yeşim Hanım’ın ve ortaya doğal taş ve malzemelerden oluşan Afrika dilinde “Kara Güzellik” anlamına gelen “Crysellas” markası doğuyor… Her bir ürünü ayrı bir hikaye ile işliyor, el emeği ile üretiyor Yeşim Arslanbek… O takılarını tasarlarken ruhunu da katıyor ürünlerine şüphesiz…

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 5 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

Evet! Doğal taşlara ve takılara merakı olan, hatta bunu tutku haline getirenler için Yeşim Hanım ile Crysellasmarkasının hikayesini dinleyeceğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“Doğal taşlarlardan hazırlanan el yapımı takıların gücünü ve zerafetini üzerinizde taşıyacaksınız”

İŞTE RÖPORTAJ…

- Yeşim Hanım merhaba, Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, tabii ki. 1981 İstanbul doğumluyum. Liseyi İstanbul’da okuduktan sonra üniversiteyi Amerika’nın başkenti Washington DC’de okudum. Spor, sanat ve müziğin her dalına önem veriyorum. En büyük tutkularımdan biri de Kitap okumak. Bu alışkanlığımı ortaokulda “Zeliş ve Zlata’nın Günlüğü” adlı kitapları öğretmenimin tavsiyesi üzerine okumakla kazandım diyebilirim. O günden beri gurur duyduğum kitap koleksiyonumu okuyarak genişletiyorum.

- Takı merakınız nasıl başladı, hikayenizi dinleyelim.

Bu tarz meraklar insanın içinden geliyor, kişi merakı olduğu şeyle ilk karşılaştığı anda kendini ona kaptırıveriyor ve hayatı bir şekilde değişmiş oluyor. Benim takılara olan merakım tam olarak ne zaman başladı bilmiyorum, ama ilk tutkum renklerdi. Çok küçük yaşta renkli kalem ve kağıt koleksiyonlarım vardı. Daha sonra renkli iplere düğümler atarak bilezik yapmayı öğrenmiş, akşamları evde ipten ve deniz kabuklarından bilezikler yapıp, hafta sonlarında yazlık evimizin yakınında yere tezgah açıp yaptıklarımı satıp dağıtmaya başlamıştım.

Taşlarla ilk tanışmam Üniversite öğrencisiyken yurt dışından ziyarete gelen arkadaşlarımı gezdirdiğim sırada oldu. O zamandan beri yaşadığım ülkelerde de farklı yerlerden taş satın alır, birleştirip takarım. Sanırım kendi markamı yaratma hayalim de o dönemde filizlendi.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 6 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

- Yeşim Hanım yanlış bilmiyorsam çok farklı iş alanlarında var olan kurumsal iş hayatınızı sonlandırıp taşlara ve takıya olan merakınızın peşinden gitmişsiniz…

Evet doğru. İş hayatına üniversite döneminde yaz aylarında yaptığım stajyerlik pozisyonlarında başladım. Üniversite’de öğrenimimi bitirdikten sonra Washington DC’de bir yıl çalışıp daha sonra iş hayatıma önce İstanbul daha sonra Dubai ve Abu Dhabi Emirliklerinde devam ettim. İki yıla yakın bir süre önce hayalim olan takı markasını kurmak için ülkeme döndüm.

- Takı tasarımı sizin için bir tutku sanırım?

Hem tutku hem terapi. İnsanların yaptıkları iş ve ev ortamındaki sorumlulukları dışında kendini yaparken iyi hissettiği aktiviteler bulması gerektiğine inanıyorum. Bende birçok sanat, müzik, spor dallarını denedim. Yeni eserler yaratmayı seviyorum. Bana en çok huzur ve zevk veren aktivite de takı üretmek.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 7 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 8 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

- Peki kendi yarattığınız Crysellas markası nasıl doğdu?

Crysellas markası çocukluğumdan beri hayal ettiğim bir projeydi. Kendi markamı kurmadan önce kurumsal dünyada kendimi geliştirmem gerektiğini düşündüğüm için şimdiye kadar beklemesi gerekti. Strateji analistliği yaparken genç bir şirketin iç düzenini kurma aşamasını birebir yaşadım. Finans analistliği dönemimde de şirketin performansını okumayı öğrendim.

Takı ile ilgisi olmadığı düşünülebilir, fakat çoğu sanatçının en büyük zaafı eserini pazarlayıp satışları ve çalışanları yönetememesidir. Profesyonel geçmişim ile sanatsal becerilerimi birleştirerek Crysellas markasını yaratmaya hazır olduğuma karar verdim.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 9 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

- Crysellas ne anlama geliyor?

Crysellas bir Afrika dilinde Kara Güzellik anlamına geliyor. Ayrıca okunurken ‘kristal’ kelimesini çağırıştırması ve İspanyolca bir kelime gibi telâffuz edildiği için de hoşuma giden bir kelime.

- Tasarladığınız takıların her birinin ayrı hikayesi var, öyle değil mi? Sonuçta el yapımı hepsi…

Koleksiyonumuzda şu anda iki çeşit ürün var.

İlki bahsettiğiniz gibi hikayesi olan, doğal ve yarı kıymetli taşlardan yapılan ürünler. Taşların ve renklerin insan psikolojisi üzerinde olan etkilerine inanıyor, tarih içindeki hikayelerini araştırıp okumayı seviyorum.

Doğal taşlardan yapılmayan diğer ürün çeşidimiz ise tasarımını benim yaptığım, işçiliğini uzun zamandır birlikte çalıştığım ustalarla tamamladığım metal ürünler.

- Özellikle doğal malzeme ve doğal taşları kullanarak tasarladığınız takılarınızdan bahseder misiniz, ürün özelliklerinden, çeşitlerinden?

Doğal malzeme ve doğal taşları kullanarak tasarladığım ürünler kolye ve bileziklerden oluşuyor. Piyasada doğal taşlı ürünlerde çeşit azlığı ve fiyatların yüksekliği dikkatimi çekmişti. Bu nedenle ilk iş olarak uygun fiyatlı ürünleri ilgilenenlerle buluşturmaya karar verdim ve ürünlerimde pirinç üzerine altın kaplama metaller kullandım. Önümüzdeki sezonda ‘CrysellasPremiere’ adı altında daha kıymetli metaller kullanılarak yapılan ürünleri de satışa sunacağız.

- Takı tasarımlarında en çok tercih ettiğiniz taşlar hangileri?

Sonbahar ve kış aylarında Hematit, Oniks, LapisLazuli ve Akik, yaz aylarında ise Mercan, Turkuaz, Ay taşı ve Sedef tercih ediyorum.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 10 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 11 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

- Bu noktada farklı bir soru sormak istiyorum. Doğal taşların gücünü ve şifa verici özelliklerini biliyoruz. Ametist, kuvars, akik gibi taşları yanımızda taşıdığımızda ya da evlerimizde, işyerlerimizde bulundurduğumuzda olumlu enerjilerini hissedebiliyoruz. Kendi tasarımlarınız içinde takan kişiye çeşitli faydalar sunan bu felsefede ürünleriniz var mı?

Tabii ki. Özellikle doğal taşlar ilgi alanıma girdiğinden dolayı konu ile ilgili çok araştırma yaptım. Araştırmalarımın sonucu taşların iki türlü enerjisi olduğunu düşünüyorum. Biri taşın cinsi ile ilgili diğeri de rengi ile ilgili.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 1 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

Mesela Azurit taşının satır aralarını okumak gibi kişiye çevresinde olanları daha iyi anlama kabiliyeti verdiği düşünülür. Çevremizde ve sözlerin arkasında saklanan gerçekleri görmemizde yardımcı olduğundan kişisel ya da kurumsal sözleşme imzalayacağımız zaman Azurit bir kolye takmanın bize yardımcı olacağını düşünüyorum.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 2 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

Aynı zamanda renklerin psikolojisi de çok önemli. Crysellas’ın kurumsal rengi olan toz pembeyi sofistikeliğin yanı sıra içtenlik ve samimiyeti simgelediği için seçmiştim. Bu sayede Crysellas poşetinde verilen bir hediye daha kutunun içine bakmadan bile insanda ince bir davranış yapılmış olduğu hissini uyandırıyor, poşetin içinden zarif ve şık bir hediye çıkacağı izlenimini veriyor.

- Tasarımını en beğendiğiniz ürünleriniz hangisi?

Hazırladığım takıların hepsini beğenerek yaptığım için tümü benim tarzımı yansıtıyor. Fakat içlerinden seçmem gerekirse pembe mercan merakım yüzünden Full Moon on Corals bilezik ve Hematit sevdiğim için PositivityBringer kolye diyebilirim.

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 3 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

- Peki en popüler ve en çok tercih edilen ve beğenilen takı tasarımlarınız?

yesim arslanbek dogal taslarla taki ureticisi 4 Doğal Taşlardan Hazırlanan Crysellas Takılarının Tutkunu Olabilirsiniz

WaterLily bilezik

BabyPowder kolye

Heart Full of Flowers Küpe

BurstingHeart Kolye

TheGreen Mile Bilezik

- Doğal takı tasarımlarınız kapsamında kıymetli taşları da kullanıyor musunuz?

Henüz değil, ama gelecek koleksiyonlarımızda kullanmayı planlıyoruz.

- Varsa yeni koleksiyonlarınızın tarzını da dinlemek isterim?

Önümüzdeki sezon daha değerli metal ve taşlarla hazırladığımız bir koleksiyonu da ürün yelpazemize ekliyor olacağız. Bunun dışında kültürümüzü temsil eden nazar boncuğu ile de çalışmalarımız olacak.

- Bu arada takılarınızı satın almak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Ürünlerimiz şu anda www.crysellas.com adresinde online alışveriş sitemizde satılıyor. Sık sık kermes ve özel günlere de katılıyoruz.

Sitemiz üzerinden e-bültenimize üye olanlar ya da sosyal medya üzerinden bizi takip edenler ayrıyetten kermes günlerimizi ve yeni koleksiyonlar hakkındaki haberleri de öğrenebilirler.

- Ürünlerinizi yakından görebileceğimiz Bir showroom mağazanız var mı?

Henüz mağazamız olmamasına rağmen özel sipariş ürünler için Nişantaşı’ndaki atölye/showroom’umuz da randevu ile müşterilerimizi ağıralabiliyoruz.

Fiyatlarımız piyasadaki diğer benzer ürünlere nazaran daha uygun fiyatlı. 68TL’den başlayan ürünlerimizi görmek için www.crysellas.com ’u ziyaret edebilirsiniz.

Yeşim Hanımbu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply