Doğadaki Hazine…

0

Bodrum Gümüşlük’te yaşayan biri olarak sürekli değişen hava koşullarına karşı dirençli kalmak adına her gün spor yapıyorum. Köpeğim Roxy ile günde 2 km civarı yürüyoruz, geçen gün eşim de dahil oldu ve 5.50 km yürüdük. Kondisyon olunca yürüyüş git gide kolaylaşıyor ve kendinizi çok daha sağlıklı hissediyorsunuz. Üstelik bana kattığı başka şeyler de oldu. Mesela doğa yürüyüşünde tepelere tırmanırken dağ kekiği toplamak ve o kokuyu içinize çekmek gibisi yok.

dogadaki hazine 6 Doğadaki Hazine…

Dışarıdan aldığınız kekiklerden daha lezzetli olduğu da bir gerçek.

En güzel tarafı da sağlıklı olması. Mesela diş eti problemi yaşıyorsanız, işte size en güzel ilaç. Dağ kekiğini kaynatıp için. Antiseptik özelliği olmasından ötürü oldukça etkili ve iyileştirici bir bitki. Eğer böyle bir sorununuz yoksa, yemeklerinize lezzet vermesi için zaten mükemmel bir baharat, özellikle de et yemeklerinin vazgeçilmezi.

Kimileri özellikle de yağmur sonrasını bekleyip mantar toplamaya çıkıyorlar.

dogadaki hazine 2 Doğadaki Hazine…

Yürürken ben de görüyorum çeşit çeşit mantarları ama bu çok riskli bir iş, gerçekten de bilmek gerekiyor, yoksa kısa sürede üçüncü sayfa haberi olabilirsiniz.

Bizim buralarda yaban domuzu da çok, onlar da mantarcı. Her yürüyüşte izlerini buluyoruz ve yemiş oldukları mantarların artıklarını. Kimbilir bir gün belki trüf mantarı bulurum.

dogadaki hazine Doğadaki Hazine…

Geçen gün yine Roxy ile yürüyüşe çıktığımda farklı bir yerden geçelim dedik ve bu yolda giderken Roxy’nin yerden bir şeyler bulup yediğini fark ettim. Ne olduğunu göremedim ve ilk önce mantar olmasından korktum ama yakından bakınca yerde ufak meyvelerin olduğunu gördüm.

dogadaki hazine 5 Doğadaki Hazine…

Ne olduğunu ilk bakışta anlayamadım. Araştırınca bunun yaban armudu olduğunu öğrendim, üstelik çok da faydalı bir şeymiş. Yaban armudu, Ahlat da diyorlar, özellikle de ishale karşı kullanılan güçlü bir ilaçmış. Aynı zamanda zehirli hayvan ısırmalarında da kullanılıyormuş. Bunun dışında böbrekler için de çok iyiymiş, sivilceleri geçiriyormuş ve sayamadığım daha bir sürü faydası varmış. Önemli olan bu meyveyi hamken tüketmemekmiş. O zaman zararlıymış.

dogadaki hazine 3 Doğadaki Hazine…

Roxy’ nin nasıl iştahla yediğini anlatamam. Ben de bir daha ki sefere deneyeceğim.

Gördüğünüz gibi doğa sadece sağlığa değil genel kültürümüze de iyi geliyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek gibisi yok. Bakalım diğer yürüyüşlerimde daha neler keşfedeceğim.

 

Melis Büyükplevne

Bodrum Editörü

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply