Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

0

Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

Kozmetikler, hepimizin büyük tutkusu. Bazen bir parfümdür bizi kendine çeken, bazen de çocukluğumuzu hatırlatan basit bir sabun. Kim ne derse desin, kriz zamanlarında bile büyümeye devam eden bir sektör olan kozmetik, her daim bu özelliğini koruyacağa benziyor. Çünkü kozmetik, hem duyulara hem de güzellik ve sağlığa hizmet ediyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünü aşağıdaki şekilde tanımlar:

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleridir.

Bu yazımızda, doğal ve organik kozmetikler üzerinde duruyoruz.

Yeşil Kozmetik

Doğal ve organik kozmetikler, bilindiği üzere hem ülkemizde hem de dünyada son yıllarda çok talep görüyor. ABD’deki bir araştırmaya göre standart kozmetik ürünlerinde kullanılan ortalama 8 bileşenden 1’i endüstriyel kimyasal olma özelliğini gösteriyor. Doğal ve organik kozmetikler ise bu endüstriyel kimyasalları içermiyor.

Yeteri kadar küçük partikül boyutlu kozmetiklerin cilt üzerinden emilebildiği düşünülürse, cildimize sürdüklerimizin önemi daha iyi anlarız!

T.C. Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre,

a) Organik/ekolojik kozmetik ürün: Organik tarım faaliyetleri esaslarına uygunolarak üretilmiş ham maddeler kullanılarak, ham maddeden bitmiş ürüne kadar organik olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan bitmiş kozmetik ürünü,

b) Doğal kozmetik ürün: Bileşiminin en az yüzde 95’inin doğal içerikli olduğu, bununla birlikte bu içeriğin doğal olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan ancak organik olmasının gerekmediği kozmetik ürünü ifade eder.

Doğal ve organik kozmetikleri ayırt edebilmemiz için Dünya Kozmetik Uzman Komitesi’nin yönetmelikleri doğrultusunda formüle edilen ürünlere sertifikasyon denetim süreci uygulanır ve bu yönetmeliklere uyan ürünlere ilgili sertifika verilir.

Dünyada en çok bilinen sertifikalar şu şekildedir:

bdih 460 300x300 Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey logo icea 300x300 Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey SA logo 300x267 Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

Ecocert, Cosmebio, BDIH, Soil Association, Bioforum, NSF…

Bu sertifikaların gerektirdiği koşullara uyarak sadece kaliteli bir kozmetik yapmış olmakla kalınmaz, aynı zamanda çevreye ve insan bilincine de büyük katkılar sağlanmış olur.

Ecocert

ecocert 300x112 Doğal ve Organik Kozmetiklerle ilgili Bilmek İstediğiniz Herşey

Ecocert ilkbaşta tarım ürünlerinin sertifikasyonu için kurulmuş, ardından kapsamını kozmetikler için genişletmiştir. Doğal ve Organik olmak üzere iki tip sertifikası vardır.

Bu sertifikaya sahip bir ürün, genetiği değiştirilmiş maddeler, parabenler, nano-partiküller, silikonlar, sentetik parfüm ve boyaları içermez. Ambalajı geri dönüşümlü yollarla elde edilmiş malzemelerden oluşur.

Ecocert Doğal Ürün: En az %50 zirai maddelerden elde edilen hammaddeler içerir ve toplam içeriğin en az %5’i organik üretimdir.

Ecocert Doğal ve organik ürün: Tüm bileşenlerin en az %95’i doğal olarak üretilmiş hammadde içerir ve toplam bileşenlerin en az %10’u organik olarak üretilmiştir.

COSMOS Standartları

Bu standart, yukarıda ismi verilmiş olan diğer tüm standartları optimize etmek amaçlı belirlenmiştir. Bu standart sayesinde, üretim, çevresel etkileşimler ve çalışan sağlığı da dahil edilerek kapsam genişletilmiş ve böylece yeşil kimya’nın desteklenmesi de mümkün olmuştur.

Şöyle ki, bu standartlara uygun bir ürün yapabilmek için aşağıdaki noktalar göz önünde bulundurulmalıdır ve analiz sürecinde yer almalıdır:

-Kozmetik ürünün bileşenleri

-Kozmetik ürün bileşenlerinin (hammaddelerinin) kaynağı ve hammaddelerin nasıl üretildiği

-Kozmetik ürünün üretimi, depolanması ve paketlenmesi

-Etiketleme

Doğal/organik kozmetik ürünlerin ayırt edilmesi için verilen bu sertifikalara sahip olmak görüldüğü gibi ciddi bir iştir. Bu sertifikalardan herhangi birine sahip olan bir ürünün size iyi geleceğinin ya da size alerji yapmayacağının garantisi yoktur ancak böyle bir ürünün içerik, çevreyi ve insanı koruma, depolama şartları gibi özellikler açısından mükemmel olduğunu ve üzerinde yazan tüm iddiaların (biz buna claim deriz) kanıtlanmış olduğundan emin olabilirsiniz…

 Kozmetiğin hayatlarımızı daima güzelleştirmesi ve zenginleştirmesi dileğiyle!

PINAR TAŞKIN

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply