Şekersiz Tatlı Mevlevi Tatlısı

0

mevlevi tatlisi 2 Şekersiz Tatlı Mevlevi Tatlısı

Un Yok, Yağ Yok, Şeker Yok, Gluten Yok, Tatlandırıcı Yok!!!

Artık şekerli gıdalar yemekten de korkar olduk. Her geçen gün şekerin vücutta açtığı tahribatların bir yenisini daha oğreniyor, sevdiğimiz, vazgeçemediğimiz o tatlılara tedirginlikle bakıyoruz. Yapılan araştırmalar gosteriyor ki şeker bulunduğundan beri insanoğlunun başına gelen ciddi rahatsızlıklarda büyük oranda yükselme var. O halde tatlı ihtiyacımızı ve tatlı yeme alışkanlıklarımızı çok masum bir gıda ile yer değiştirme şansımız var. Son zamanlarda adından sıkça bahsedilen Mevlevi Tatlısından bahsediyorum. Evet! Şekersiz tatlı diyebiliyoruz bu küçük toplardan oluşan ve içinde birbirinden yararlı taze meyve ve yemişlerin bulunduğu sağlıklı tatlıya. Hayatımızdan rafine şeker kullanılmış her türlüyü gıdayı çıkarmamız gerekiyor. Canımızın tatlı çektiği o dayanılmaz anlarda ise birkaç tane yiyebileceğimiz Mevlevi tatlısı doğal yoldan şeker ihtiyacınızı karşılıyor hem de şekerimizi yükseltmeden, organlarımızı bozmadan…

“Mevlevihane’de iki mutfak bulunur, birinde aş pişer mide doyar, beyin güçlenir, diğerinde insan pişer, beyin doyar, yürek güçlenir.”

Mevlana Celaleddin Rumi’nin temellerini attığı Mevlevilik ve tasavvuf felsefesini yaygınlaştırmak üzere kendisinin olümünün ardından Anadolu’nındort bir yanında inşa edilmiş Mevlevihanelerin en büyüğü Çanakkale, Gelibolu’daki yapıdır. 2005 yılında turizme kazandırılan Gelibolu Mevlevihanesirestorasyonunda“Mevlevi Tatlısı” da yüzyıllar sonra tekrar gün ışığına çıkmış.

mevlevi tatlisi 3 Şekersiz Tatlı Mevlevi Tatlısı

Eski dönemlerde şifa amaçlı güç macunu olarak yapılan ve kullanılan Mevlevi Tatlısı sadece ve sadece doğal meyve, yemişler, baharat ve bitki karışımlarından yapılmaktaydı. Her yaş grubundan insanın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri barındırmaktaydı.

Un, yağ, şeker, gluten ihtiva etmeyen, yüzde yüz doğal meyve ve yemişlerden oluşan sağlıklı sağlıklı yapısıyla Mevlevi Tatlısı, “sevgi ve hoşgorünün tatlı lezzeti”…

Mevlevi Tatlısında;

Şeker yerine üzüm

Yağ yerine ceviz, badem

Un yerine hurma, kuruyemişler

Katkı yerine baharatlar, bitkiler kullanılıyor.

Peki bu mucize karşımın faydaları nelerdir?

mevlevi tatlisi 1 Şekersiz Tatlı Mevlevi Tatlısı

Mevlevi Tatlısının Faydaları

 • Kan yapıcıdır, kansızlığa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Sindirim sistemini çalıştırır, kabızlığa iyi gelir.
 • Kolesterol değerini düşürür.
 • Karaciğeri güçlendirir.
 • Günlük lif, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Kilo aldırmaz.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • İçerdiği A,B,C,E vitamin ile kalsiyum, demir, fosfor ve protein ve mineral sayesinde çocukların beden ve beyin gelişiminde katkıda bulunur.

Endogalindan.com’un Ürün Onerisi:

Eğer Mevlevi Tatlısı’nda hangi ürünü / markayı tüketmem gerekir diye bir soru aklınıza geliyorsa, geçenlerde Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda tanıştığım 2004 yılında kurulan “Atiye Laçin” markasını onerebilirim. Hakikaten de üretimi oldukça sağlıklı bir yontem uygulayarak gerçekleştiren marka; tatlı üretimi girişimi ile onemli kuruluşların verdiği pek çok odülün de sahibi olmuş. Firma ayrıca Helal ürünler sertifikasını da almış.

Fuar esnasında Atiye Laçin Mevlevi Tatlılarından tatma şansım da oldu. Açıkcası büyük fuar alanında bir stanttan diğerine koşturan ben için, sadece bir top tatlı çok iyi geldi ve enerji verdi. Mevlevi tatlısının tadı şeker bakımından hafif, ancak baharat ve yemişlerin lezzet açısından verdiği yoğunluk ve keskinlik hemen farkediliyor. Doğal bir tat. Herkesi bilmem ama pekçoğunuzun seveceğini düşünüyorum. Sonuçta işin ucunda sağlık var.

Atiye Laçin; nişasta bazlı şeker, katkı maddesi, kıvam arttırıcı, koruyucu, gluten, GDO içermeyen, insan sağlığına orta ve uzun vadede tahribat yapmayan naturel ürün AR-GE çalışmaları ile üretmeye devam edeceğini belirtiyor.

Satış noktaları ve ürün ile ilgili ulaşmak isterseniz; www.mevlevitatlisi.com adresini inceleyebilir, info@mevelivitatlisi.com; Mevlevitatlisi@gmail.com a mail bırakabilirsiniz.

Telefon: +90 286 566 12 19, Çanakkale, Türkiye…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply