Ekşi Mayalı Geleneksel Ekmek Tarifi

0

Ekşi Mayalı Geleneksel Ekmek Tarifi

eksi mayali geleneksel ekmek Ekşi Mayalı Geleneksel Ekmek Tarifi

Ekşi mayayı hazırlamak için sadece un, su ve birkaç gün beklemek gerek.

Bir cam kavanozun içinde tahta kaşıkla karıştırdığınız 75 ml su ve 100 gr unu ağzı açık şekilde 24 saat orta sıcaklıkta bir yerde bekletin. Ertesi gün kavanozdaki karışımın üzerinde kabuklaşma ve ufak kabarcıklar göreceksiniz. 30 ml su ve 55 gr un ilave edip karıştırın. Bu yumuşak hamurun ağzını streç filmle kapatıp bir gün daha bekletin. Üçüncü gün mayanız hacimsel olarak iki katına ulaşmış olacak ve yavaş yavaş ekşi kokusunu hissedeceksiniz. Üstündeki kabuksu yapı daha sertleşmiş olmalı. Üçüncü gün de mayaya daha önceki miktarda un ve su katarak karıştırın ve yine streç filmle ağzını kapatıp bekletin. Dördüncü gün hacmi iki katına mayanın ekşi kokusu etrafa yayılacak. Baloncuklu yapısı iyice arttıysa artık ekmeğiniz kullanılabilir duruma gelmiş demektir. Eğer mayanız ekşi kokulu ve gözenekli yapıya ulaşmadıysa aynı şekilde besleyerek bekletmeye devam edin.

eksi mayali ekmek 300x169 Ekşi Mayalı Geleneksel Ekmek Tarifi

¾ bardak ekşi mayanızı, 2 su bardağı ekolojik tam buğday unu, 1 su bardağı su, yarım çorba kaşığı deniz/kaya tuzu, yarım çorba kaşığı pekmez ile karıştırın. Karışımı dökeceğiniz pişirme kabını önceden tereyağ ile yağlayın. Yapışkan, hafif cıvık kıvamdaki karışımı 10 dk. Kadar yoğurduktan sonra hamuru pişirme kabının yarısını dolduracak şekilde dökün. Hafif ıslak bezle üzerini örtün ve ılık bir köşede 4 saat bekletin. Hamurunuz bu sürede 2 katına ulaşmadıysa biraz daha bekletebilirsiniz. Hamurunuz kabarınca önceden hafifçe su serperek nemlendireceğiniz 200 derece fırına yerleştirebilirsiniz. 15 dakika sonra fırın ısını 180 dereceye düşürün. 50 dakika pişirin. Üzerine vurduğunuzda tok bir ses geliyorsa ekmeğiniz pişmiş demektir. Kalıptan çıkarıp hava alabileceği bir yerde 45 dakika kadar dinlendirerek pişme sürecinin tamamlanmasını bekleyin.

 

 

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply