El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

0

El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Her Birinin Ayrı Bir Ruhu Var

organik tahta oyuncaklar 9 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

Kim oyuncakların büyülü dünyasına kendini kaptırmaz ki, ha küçük ha büyük olmuşsunuz fark etmez… Onlar çocukluğumuzun en iyi arkadaşları, can yoldaşlarımız…

Önceleri ev hanımı olan şimdilerde ise Samsunlu bir üretici olan Arzu Hanım, keyifli mi keyifli bir alanda varlık gösteriyor. Bundan tam 3 yıl önce eşiyle birlikte oyuncakların dünyasına giriyor. Öyle sıradan oyuncaklar değil yalnız. Çocukların ve çevrenin sağlığını düşünen ekolojik diğer deyişle organik oyuncaklar üretiyorlar. Ünlü filozof Gazali’nin “Oynamayan çocuk yalan söyler” sözünü hatırlatan Arzu Büyükkartal, “Oynamayı öğrenemeyen bir nesil ileride saldırgan ve başarısız olur” diyor. En önemlisi ise Afacan Ekolojik Oyuncakları, çocuklara oyuncaklarını kendilerinin boyayabilecekleri, anne babaları ile birlikte tasarlayabilecekleri bir fırsat sunuyor. Çocuk oyuncak yapmayı deniyor ve oyuncak ile karşılıklı bir iletişime geçmeye başlıyor.

Tüm bunları ve daha birçok konuyu ele aldığımız Ekolojik oyuncak üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdim Arzu Hanım ile…

İşte Röportaj…

-Arzu Hanım merhaba. Kısaca sizi tanıyalım. Ardından ekolojik oyuncak işine nasıl başladığınızın hikayesini dinleyebilir miyiz?

Samsun’da ikametgah ediyorum ve evliyim. Bundan 3 yıl öncesine kadar ev hanımı olarak hayatımı sürdürmekteydim. Son zamanlarda yerel yönetimler ve ülke bazında TV’lerde organik – ekolojik ürünlerin fazlası ile gündemde olduğunu fark ettim. Bu bilinçlenme ile pazarları gezerken ve çeşitli sergilerde gördüğüm ahşap oyuncaklar ilgimi çekmeye başladı. Bir engelliler derneğinin açtığı sergide bu konularla alakalı akrabam olan Salih Tok’dan bilgiler almaya ve işin sürecini dinlemeye başladım. Yeni yeni gelişen ekolojik oyuncak sektörü ile tanışmamız böyle oldu diyebilirim. Akabinde işin gerekliliğini ve önemini kavrayınca bu işe girmeye karar verdik. Zaten girişimci olmayı hep istemişimdir. Ev bütçesine ve eşime katkı sağlamak amacıyla harekete geçtim. Dolayısıyla eşimle bir anda ekolojik ahşap oyuncakçılığın içinde bulduk kendimizi… Afacan Oyuncak olarak…

organik tahta oyuncaklar 10 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Oyuncak bir tutku. Çoğu zaman çocukların, kimi zaman da yetişkinlerin hayal dünyalarına eşlik eden en iyi arkadaşlar onlar… Nedir sizce oyuncakların bu büyüsü?

Oyuncakların çocukların tanıştıkları ilk ciddi materyaller olduğunu düşünüyorum. Kucakta gezdirirken olsun, onlar ile oyun oynarken, yemek yedirirken olsun her daim kendilerinden destek aldığımız şey oyuncaklardır. Aslında bir nevi iletişim aracı ve daima hafızalarda kalan bir malzeme… Çocukların oyun dünyası bambaşkadır. Bazı zamanlar çocuklarına zaman ayıramayan büyüklerden bağımsız olmalarına yol açan oyuncaklar, çocuk gülerken de ağlarken de hep onunladır. Bir bakarsınız oyuncaklar onların en iyi arkadaşı olmuş, yatarken oyuncağıyla uyurlar, kreşe birlikte giderler… İşte bunu keşfeden çocuk oyuncağı bazen koz olarak kullanır, örneğin topu olan çocuk hemen oyunu kurar, hayal dünyasını kullanır.

Oyuncakların çeşitliği çocuklar arasında ilginin ona odaklanmasını sağlar. Dışarda oynarken elinde farklı bir oyuncak olan çocuk, kendinde bir özelik olduğunu düşünüyor ve bunu arkadaşları ile iletişim kurmak için kullanıyor çoğu zaman.

organik tahta oyuncaklar 11 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Oyuncaklarınıza bir ruh, bir karakter katma amacınız oluyor mu? Çocuklar oyuncaklar ile oynarken onlarla nasıl bir özdeşlik ve bir bağ kuruyorlar sizce?

Oyuncaklarımız tam otomatik makinelerde yapılmadığı için ruhu olanlar kategorisinde daima diyebilirim. Her boya, her yüz farklılık arz ediyor. El yapımı oyuncaklar bunlar. Bu durum aynı zamanda çalışanların da o günkü ruh hallerinin işe yansıması oluyor.

Oyun çocukların doğasında olan ve keşfetme arzularının tetiklendiği yer. Bir iletişim, bir paylaşım aracı. Kendi dünyalarını dışa vurdukları eğlenceli ve bir o kadar da psikolojilerini destekleyen, onarı rahatlatan bir süreç… Bakınız bazı çocuklar bir bebek veya araç ile konuşarak oynayabilir, bu onun gelişiminde ilerleme kaydettiğini ne hoş bir şekilde gösteriyor.

-Son zamanlarda organik ve ekolojik kavramlarını çok sık duymaya başladık. Organik tarım ve gıda ürünlerinden tutan da organik kozmetiğe, kişisel bakım ürünlerine ve organik tekstile kadar yeni bir Pazar doğdu diyebiliriz. Sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak bilincini yakalayan tüketiciler artık seçeneklerini organik, doğal, katkı maddesiz ürünlerden yana kullanmaya başladı. Bunun yanında “organik oyuncaklar” da dikkatimizi çekiyor artık. Farkındalığı yüksek anne babalar çocuklarının sağlıklarını düşünerek ekolojik oyuncakları tercih etmeye başladılar yavaştan. Peki bu doğrultuda organik oyuncakları diğer oyuncaklardan ayıran en önemli fark nedir? Ekolojik diğer deyimiyle organik oyuncaklar neden tercih edilmeli? Sizden dinleyelim…

Bu tercih noktası gelecekte daha temiz ve çevreci bir miras bırakma anlamında olmalı, kendi branşımız olan ekolojik ahşap oyuncakların en önemli tarafı yok oluşları için özel tesislere gerek yok. Kendini yok eden doğadan gelen ürünler geldiği yere gider. Bu anlamda bizden sonra da yaşayacaklar var. Bugün çocuklarımız yarın onların çocukları hayat devam edececek; ancak sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak ise bizim görevimiz.

organik tahta oyuncaklar 12 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Genel olarak baktığımızda oyuncakların tahta malzemesinden meydana geldiğini görüyoruz. Yani gayet doğal… Organik oyuncak denilince sanırım akla hammadde olarak ağaç türleri geliyor. Dolayısıyla Organik oyuncak üretiminde kullandığınız ham madde, diğer malzemeler ve bunların içeriklerini öğrenebilir miyiz?

Ülkemizde bulunan kayın, gürgen, çam, ladin ve ıhlamurları tercih ediyoruz. Şu anda % 95 kayın kullanıyoruz. Şöyle bir algı oluşabilir. Ağaçlar kesilince azalır, bu ekolojik oyuncaklar kesilmemesi gereken orman ürünlerinden asla elde edilmiyor. Değerlendirmeler sonucu çürümeye yüz tutmuş, katma değeri düşük ağaçlar belirlenerek, doğal yoldan oyuncak üretimine gönderiliyor. Elbette ki talep oldukça da üretim artıyor.

-Organik oyuncaklar ürettiğinizi belgeleyen sertifikalarınız bulunuyor mu? Tüketicilere karşı güvenilirliği nasıl sağlıyorsunuz?

Ürünlerin sertifikası yok; ancak tüketiciler için yaptığımız çalışmaları belirli standartizasyondahilinde üretiyoruz. Bunun için imalat standartları mevcut. Uyarı yazıları var. Ekolojik- organik oyuncakların üretiminde kullandığımız boyanın EN 71.3 standartları var, yani sertifikalı boya kullanıyoruz. Bizim ürünlerimiz % 90’ını kimyasal madde içermeyen ürünler. Kullandığımız yapıştırıcı da bile uluslararası standartlar 8 ağır madde olmaması yönünde. Biz de bu ilkeye gerekli önemi veriyoruz. Önceden bulunması zordu bu malzemelerin fakat şimdi ustalarımız piyasadan bol miktarda ulaşabiliyor.

organik tahta oyuncaklar 13 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Biraz da ürünleriniz/oyuncaklarınız hakkında bilgi alalım. Bildiğimiz kadarıyla ürünlerinizi çeşitli konulara göre kategorilendiriyorsunuz. Nedir bunlar?

Oyuncaklarımızı müşterilerin taleplerine göre yapmaktayız. Bizim kuruluşumuz % 60 fason imalat oluşturmakta. genel bir çeşitlilik dersek iç mekan, dış mekan ve hediyelikler olarak 3 kategoride, yaşlara göre ise 2-3 yaş, 3-4 yaş 4-6 yaş ve üst grupları için oyuncaklarımız var. Çocuk ruhunu kaybetmeyen 60 yaşa bile oyuncak var, unutmayalım oyuncak sizinle yaşamaya hep devam eder.

organik tahta oyuncaklar 14 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Ana sınıfı, okul öncesi eğitim, kreş, rehabilitasyon merkezleri, teknoloji ve tasarım derslerine özel oyuncak üretimleri yaparak farklı hedef kitlelerinizin oyuncak ihtiyaçlarını sipariş üzerine karşılıyorsunuz. Oyuncak dünyanızın bir hayli çeşitli ve konulu olduğunu görebiliyorum. Bu ayrımları neye göre yaptığınızdan bahsedebilir misiniz?

Evet biz oyuncak gruplarımızı çeşitli ihtiyaçlara göre üretiyoruz. Elbette ki kreş sınıflarına ya da anaokuluna verdiğimiz oyuncaklar ile rehabilitasyon merkezlerine verilen oyuncaklar arasında içerik, oynama şekli, öğrenme yetilerini desteklemesi bakımından ayrımlar ve farklar oluyor. Bu hedef kitlenin özelliklerine ve ihtiyaçları olan şeyin ne olduğunun tespiti ile alakalı. En iyi tüketiciler, bu konuda işini ciddiye alan eğitimciler, çocuk gelişimi ve anaokulu özel eğitmenleri, sınıf öğretmenleri, psikologlar, fizyoterapistler ve çocuğunun gelişimine ciddi katkı sağlamak aileler.

organik tahta oyuncaklar 15 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Ekolojik oyuncaklar hangi yaş grubundaki çocuklara hitap ediyor?

Oynayan ve oynamak isteyen her yaş grubuna hitap etmekte, çocuklara yeter ki oynayacak zaman özelikle de yer verelim.

organik tahta oyuncaklar 1 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

- En çok beğenilen, eğlenceli, öğretici ve tercih edilen oyuncak gruplarınız hangileri, öğrenebilir miyiz ve bu oyuncakların miniklerin gelişimlerine olan katkıları nelerdir?

Her çocuk ayrı kişilik ve karakter. Bu anlamda tercihi anne baba yapıyor. Bize göre yanlış, tercihleri çocuklar da yapabilmeli. Biz ailelere çocuklarınızın öğrenmelerini sağlayın, doğrudan dayatmayın diyoruz.

-Organik olarak ürettiğiniz oyuncakların yaratıcılığı beslediğini, çocuğun duygusal zeka, el ve düşünme becerilerini geliştirebilen yönde oyuncaklar olduğunu görüyorum. Bu konuyu biraz açabilir miyiz ?

Bu konu ile ilgili firmamız, konusunda uzman kişilerden destek alıyor ve bilgiler doğrultusunda oyuncaklarımızın % 60’ını yarı mamül olarak satışını yapmaktayız. Burada alıcılar kendi ürününün montajını kendileri yapabiliyorlar. Çocuklar, böylece öz güven, el becerisi, karar verme ve dikkat etme yeteneklerini geliştirebiliyorlar ve kullanabliyorlar. Öne çıkmakta ve gelişmekte olan organik oyuncak dünyasında her zaman nereden alırsanız alın yarı mamül ürünleri tercih edin diyoruz biz.

organik tahta oyuncaklar 2 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

- Sosyal açıdan da değerlendirdiğimizde günümüz bazı piyasa oyuncaklarının çocukları bireyselleştirdiğini, yaratılan oyuncak kahramanlarının şiddet ve savaş duygularını kabarttığını, çocuklar arasında paylaşma alışkanlıklarını pekiştirmediğini görebiliyoruz. Bu konu hakikaten de çocukların büyüme, gelişme ve karakter oluşum aşamalarında sorun teşkil edebiliyor. Organik oyuncakların üretilme amacında ise bu sorunu tamamiyle ortadan kaldıran bir felsefe yatıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz bir üretici olarak?

Maalesef öyle. Günümüz çocukları paylaşım ve iletişim becerilerini kaybederek, yetişebiliyorlar. İmam-ı Gazali şunu der: “Oynamayan çocuk yalan söyler”. İşte koskoca insanların sporda işledikleri vahşete bakın. Oyun oynamayı doyasıya yaşaydılar ve oyun oynamayı öğrenseydiler, kaybetmeyi de öğrenecekleri, sporda da hayatta da yenilgiyi kabullenebilecekler. Ama çocuklukta oyun felsefesi eksik kalınca böylesine dehşet görüntülere tanık olabiliyoruz. Görüyoruz taraftarlar spor uğruna hayatlarını kaybedebiliyorlar. Lütfen çocuklarınıza zaman ayırın ve onlarla oynayın, oyun oynamayı öğrensin, eğitici, doğru oyuncaklarla tanışsın çocuklarımız…

organik tahta oyuncaklar 3 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-“Oyuncaklarınızı kendiniz yapabilirsiniz ve oyuncaklarınızı birlikte tasarlayalım” diyorsunuz. Bu harika bir şey. Sunulan böylesine bir hizmet ile tüketici ve üretici arasında çok yaratıcı bir ilişki de doğmuş oluyor sanırım. Çocuklar bizzat gelip hayal dünyalarını uygulamaya mı döküyorlar, Nasıl oluyor bu süreç?

Yukarda bahsettiğimiz gibi yarı mamül ürünlerimiz mevcut. Özelikle çocuklar kendi oyuncaklarını tasarlarken göz, kaş, burun, bıyık gibi organları kendileri yerleştirebiliyorlar ve çok eğleniyorlar. Örneğin çocuklar kuklaları yaparken aynı zamanda konu da işlemiş oluyoruz. Çocuklar çok derin bir iletişime geçiyorlar oyuncaklarla. Bunu uçak montajı yaparken de görüyoruz. Onların dünyasına karışmayalım, özgür olsunlar, kendilerini ifade edebilsinler istiyoruz. İleride meslekte de böyle olsunlar. Mesela polisten korkmasınlar sorunlarını kolaylıkla izah edebilsinler…

organik tahta oyuncaklar 4 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

- Atölye çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Çalışma koşullarınız ve üretim süreciniz. Yani Bir oyuncak nasıl meydana geliyor, Üreten oyuncak ustasının bir günü nasıl geçiyor?

Atölyede 5 kişi ortaklık olarak çalışmaktayız. Maaş yok, paylaşım esaslıyız. Bu konuda şu anda örnek bir grubuz. Oyuncak tasarımı talepler ile başlıyor. Bazen 1 gün bazen de 1hafta sürdüğü oluyor .Usta atölyedeki en büyük çocuk, diğerleri de ona uyuyor. Ustamız cebinde topaç ile gezer. Her sanatkar gibi biraz aksidir. Usta Salih abimiz mutlak kendinden bir şey katar oyuncağa, eşim Ömer Bey söylenen işleri yapar. Her iki ustaya uyar. Muhammet usta ise tornacıdır, ne söylersen onu yapar. O da tasarıma katkı sağlar tabi ki. Sonuçta ortak ürün çıkıyor. Bununla birlikte tüketicinin önerilerini mutlak değerlendiriyoruz, istedikleri doğrultuda oyuncak tasarımları yapabiliyoruz.

organik tahta oyuncaklar 5 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası organik tahta oyuncaklar 6 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası
organik tahta oyuncaklar 7 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

- Bildiğiniz üzere İstanbul’da ve bazı illerde organik pazarlar çoğalmaya başladı. Geçen İstanbul-Zeytinburnu Organik Halk Pazarı’nda organik oyuncaklar standına rastladım. Bu oyuncaklar sizin ürettiğiniz oyuncaklar… Başka hangi pazarlarda ve hangi illerde varsınız? Buradan meraklılarına duyuralım.

Hemen hemen her organik pazarda varız diyebilirim. Aktivite yapan hocalar da bizim oyuncaklarımızı tercih edebiliyor. İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Samsun da bize ulaşılan her yerde…

Özelikle ahşap oyuncağın eğitime ve çocuk gelişimine sağladığı katkının bilincinde olan Şule Şenol arkadaşımız da “Gel oyna” ile şu anda İstanbul Caddebostan da. Bize yer veren Buğday Derneği ile Promosyoncular Derneği her fuarda yer ayırır oyuncaklarımıza. Sayın Ahmet Özdem Bey de Boyut Grubu olarak bizi destekliyor. Hepsine ekibim adına teşekkür ederim.

-Fiyatlar hakkında da bilgi alabilirsem memnun olurum. Organik olan pahalı olur algısı gayet yaygın. Organik oyuncak sektöründe de bu durum böyle midir? Örneğin en çok tercih edilen oyuncaklarınızın fiyatları ekonomik mi, biraz merak ediyorum.

Bizim rakamlarımız tüketicin alacakları rakamlarda. Ağırlıklı olarak toptan satış yapmaktayız. Satıcıların yerlerine ve giderlerine de göre farklılık arz edebilir. En çok tercih edilen ürünlerimiz ise topaç, montajsız uçak ,cambaz , boyasız yap-bozlar ve figürler….

organik tahta oyuncaklar 8 El Yapımı Ekolojik Oyuncakların Sağlıklı Dünyası

-Peki ürün siparişleri alıyor musunuz, internet ya da telefon kanalıyla?

Gerektiği kadar sipariş geliyor internetten ve bizimle devamlı çalışanlardan.

-Oyuncak almak isteyen vatandaş sizlere nasıl ulaşabilir? Bayiliklerimiz var mı, satış noktalarınız?

Bize internetten www.afacanoyuncak.com ulaşabilirler. Ayrıca İstanbul’daki organik pazarlardan, Caddebostan ve Ümraniye’deki Real’de Gel –Oyna’da da bulunuyoruz.

Arzu Büyükkartal’a bu keyifli röportaj için teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyor, çocukların dünyalarını sağlıklı bir şekilde şenledirmeyi sürdürmelerini temenni ediyorum.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply