Emzirmenin Yanında Alternatif Besin Mama

0

Merhaba,

Geçen hafta emzirme sorunsalına giriş yapmış, çoğu yeni annenin çektiği acıları gidermenin pratik yollarından bahsetmiştim. Bu hafta konuyu biraz daha genişletip emzirmenin yanında alternatif besleme şekilleri ve mamadan bahsedeceğim.

Öncelikle emzirirken yaşanan acılardan dolayı bebeğini emzirmekten vazgeçen veya emzirme saatlerinin gelmesinden endişe duyduğu için -stres kaynaklı- sütü azalan ve hatta sütü kesilen kadınlar olduğu gibi daha en baştan “benim sütüm zaten az veya yok” diyen anneler de var. Unutmayın ki her kadın süt üretebilir, bir bebeği dünyaya getirebildiğimize göre ona yetecek sütü de üretebiliriz. Yeter ki bebeği beslemeyi takıntı haline getirmeyelim, akışa güvenelim.

emzirme 300x226 Emzirmenin Yanında Alternatif Besin Mama

Emzirmenin Yanında Alternatif Beslenme Mama

Geçen haftaki yazımın son bölümünde mastit oluşumunu engellemek için göğüsü boşaltmanın öneminden bahsetmiştim. Ben Lansinoh‘un çiftli pompasından kullanıyorum, çok memnunum. İkili olduğundan kısa zamanda işlem başarıyla sonuçlanıyor. Uygun şişelerle dolapta kolaylıkla saklanıyor.

Boşaltılan süt çoğunlukla biberonla veriliyor; biberonun alternatifi kaşıkla vermek, ki asla denemeyi bile düşünmedim. Ben Avent‘in yeni doğan akışlı biberon ucunu kullandım ve kızım biberonu aldığı zamanlarda memeyi reddetmedi. Bebekten bebeğe değişir ancak kullanılan biberon ucu da çok önemli. Avent’in 1 no.lu biberon başlığını denemenizi öneririm.

 Emzirmeyi kolaylaştırıcı bir başka ürün ise Avent’in silikon uçları. Ben yaralar oluştuktan sonra bir iki defa denedim ancak çok yandı, hiçbir faydasını görmedim. Emzirmeye silikonla başlayanlar veya yara olsa dahi iyileştirmek için kullananlar oldukça memnun kalıyor. Mutlaka denenmeli.

 “Kızıma ilk 1,5 ay mama takviyesi yaptım”

Yeni doğanlarda (ilk 6 hafta) mama kullanımı! Fikir ayrılıklarının en çok yaşandığı konuların başında geliyor. Ben kızıma ilk 1,5 ay mama takviyesi yaptım. Sütümün onu beslemediğini, onu doyurmadığını düşünüyordum. (oysa ki önceki yazılarımda belirtmiştim; kızımın ağlamaları açlıktan değil, koliktenmiş) Anlam veremediğim şekilde insanlar bunu ‘itiraf’ etmekten çok çekiniyor. Oysa ki emzirme zamanlarında ne lohusa anne acı içinde kıvranmalı ve ne de bebecik güçlenmek için bu takviyeden mahrum kalmalı. İnsanların formul mamaya bu kadar savaş açmalarını çok anlamlı bulmuyorum. Veya “kanaya kanaya bebeğimi emzirdim, mama vermedim” ifadesini de samimi bulmadığımı belirtmeliyim. Kahramanlık değil bence, kanayan meme ucundan çıkan sütü dünyaya yeni gelmiş bir bebeğe vermek!

 “Anneler, suçluluk psikolojisinden kurtulmalı”

Ben kızıma formul süt verdim, çok şükür artık 4 aylık ve gayet sağlıklı! Sütünün yetmediğini düşünen ancak mahalle baskısı sebebiyle mama vermekten kaçınan ve hatta gizli gizli bebeğini mamayla besleyen tazecik anneler lütfen suçluluk psikolojisinden sıyrılın! Önemli olan ruhsal açıdan sağlıklı ve dirayetli bir annenin varlığıdır. Mama zehir değil, takviyedir ve şayet gerekliyse bebeğe verilmelidir.

Süt üretimini durdurmamak için emzirmeyi tamamen kesip sadece mama vermek ise hiç akıllıca değil. Acıya katlanalım hanımlar ama mamanın tartışmasız faydasını da yok saymayalım. Bence mamayı, geçiş dönemindeki araç olarak düşünmek gerekiyor. Biz kızıma günde sadece bir öğün Aptamil Conformil 1 mama veriyorduk. Yani “canım yanıyor, emzirmeyeceğim” diyerek tüm öğünlerinde mama vermek de doğru değil. Bu durumda kısa zamanda süt üretimi duracaktır. Mama öğün hakkını şayet akşam uykudan önce kullanırsak ufaklık daha uzun süre uyuyacak, anne daha fazla dinlenecek, göğüsler rahatlayacak, yani süt üretimi tam gaz devam edecektir! Yaşadığım fiziksel ve ruhsal bezginlik beni mutlak çözüm arayışlarına yönlendirdi.

 “Tam profesyonel bir yardım almaya karar vermiştim ki…”

 Emzirme danışmanı arayışım kızım 1,5-2 aylıkken başladı. Araştırmalarım sonucunda 90 dakika için 250 TL+yol veya skype için 150 TL ücreti olan DOUM tanıştım. Öyle bitik bir haldeydim ki birkaç saat için bu parayı vermeye hazırdım! Ancak birtakım aksilikler sonucunda danışmanla bir araya gelemeden mucizevi bir şekilde bir sabah tüm dertler sona erdi! Kızım, o hep söylendiği gibi doğru emmeyi öğrendi ve ben o sabah emzirmenin gerçekte ne kadar güzel bir duygu olduğunu anladım.

 “La Leche League ile tanışmam benim için büyük şanstı”

Farkındalığımı arttıran bir başka oluşum da La Leche League ile tanışmam oldu. LLL, 1956 kurulan kar amacı gütmeyen bir oluşum. Türkiye temsilciliği ile temasa geçip aslında tüm bu yaşadığım sıkıntıları milyonlarca yeni annenin de yaşadığını öğrenmek oldukça iyi geldi ve beni motive etti. Gönüllü emzirme danışmanlarının hizmet ettiği ve anne sütünün arttırılmasına yönelik hiçbir yerde daha önce rastlamadığım yöntemleri anlatan oluşumu sosyal medyadan, web sitelerinden ve çıkardıkları yayınlardan takip etmek mümkün. Mutlaka benzer süreci yaşayan annelerin LLL ile temas halinde olmasını ve henüz hamileyken Emzirme Sanatı’nı başucu kitabı yapmalarını öneriyorum. Ben LLL ile tanıştıktan sonra bu kitaptan haberdar oldum ve keşke hamileyken okusaymışım dedim.

Canımdan can kattığım minik mucize’min gün geçtikçe güçlenmesi, büyümesi, gelişmesi çok güzel! Bu gelişimin benim sütümle olması ise tarifsiz güzellikte. Anne olmak kolay değil, hayat boyu bitmeyen bir mesai! Tüm sıkıntılarına rağmen bu mesainin bitmesini isteyen kim?

Haftaya emzirme teknikleri ve anne beslenmesi ile sütü arttırma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Bol sütlü, çok mutlu günler!

Anne Bebek Editörü

Cansu D. Şahin

cansudi@yahoo.com

 

Editörümüzün emzirme yazı dizisinin ilk yazısı olan  “Bir annenin emzirme dönemi tecrübeleri” adlı yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.endogalindan.com/bir-annenin-emzirme-donemi-tecrubeleri/

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply