En Tatlı Karışım MERENG Kurabiyesi Tarifi

0

Merengi Biliyor musunuz?

Yalnızca yumurta beyazı, şeker, bir tutam tuz veya bir iki damla limon suyunu çırparak kabarttığımız ve düşük ısıda bir fırına koyup 2 veya 3 saat unutmaya mecbur kaldığımız bu tatlı şey, sizi temin ederim içine girdiği her şeyin lezzetini kat be kat arttıran bir sihir gibi. Öyle ki pay, kek ve bir çok pastanın reçetesine dahil olup şahane lezzetler açığa çıkaran bir sihir bu.

Mereng’in, yani bizlerin bildiği ismiyle beze’nin aynı zamanda esrarengiz bir tarihçesi var. Bugüne dek kimse menşei hakkında net bir fikir birliğine varamamış. Bazı mutfak tarihçilerine göre mereng, 18. yy’da İsviçreli pastacı Gasparini tarafından keşfedilip geliştirilmiş.

Diğer bir iddiaya göre ise İngiltere’nin Oxfordshire bölgesinde, 1604 yıllarında Lady Elinor Fettiplace tarafından yazılan tarif kitabında orjinal ismi ‘white biskit bread’ olup merengin yapımına benzeyen bir reçete yer alıyor.

Tarihçilerin fikir birliği içinde oldukları gerçek ise şu, 19. yy’a kadar kaşıkla şekil verilip fırında pişen mereng, şeflerin kralı Fransız pastacı Antoine Careme tarafından pasta kreması torbasıyla şekiller verilerek kullanılmış.

Aslına bakarsanız bence lezzeti tarihinin önüne geçen bu tatlı, pastacılık sektöründe üretilen en değerli tatlı karışımı.

İlk etapta sizlere mereng kurabiye reçetesi vereceğim. Sonraki verdiğim birçok reçetede de muhtemelen bu yoğun karışımlı kremayla çokça karşılaşacaksınız.

Mereng Kurabiye Tarifi:

- 4 adet oda sıcaklığında yumurta beyazı ( içine yumurta sarısı veya başka bir sıvı girmemesine özen gösterin)
- 240 gram şeker
- bir tutam tuz veya iki üç damla limon

Hazırlanışı:

Yumurta beyazını derin bir kaseye koyun, bir tutam tuz ekleyerek el mikseriyle köpürene kadar çırpın. Köpürdüğünü gördüğünüz noktada çırpmaya devam ederken yavaş yavaş şekeri ilave edin. Eğer elektrikli mikser kazanınız (kitchenaid) varsa yoğunlaşması çok zaman almayacaktır ama elektrikli el mikseriyle istenilen kıvama gelmesi için biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Mereng Kurabiyesi Tarifi 3 En Tatlı Karışım MERENG Kurabiyesi Tarifi

Bu durumda sabır önemli icon smile En Tatlı Karışım MERENG Kurabiyesi Tarifi kasenizi ters çevirdiğinizde karışım düşmüyorsa mereng olmuş demektir. Eğer dilerseniz, istenilen kıvama geldikten sonra benmaride 40 gr çikolata eritin veya 2 kaşık hindistan cevizi ile 7 gr vanilyayı ekleyerek, alttan yukarıya doğru bir spatula yardımıyla merengi söndürmeden yavaşça karıştırın.

Mereng Kurabiyesi Tarifi 1 En Tatlı Karışım MERENG Kurabiyesi Tarifi

En son bir sıkma torbası veya kaşık yardımıyla ufak şekiller verip önceden ısıttığınız 90 derece fırında iki saat boyunca ara ara kapağını açıp kapatarak pişirin. Fırınınızın ısısını kapatın ve pişen mereng kurabiyelerinizi bir gün boyunca fırınınızda bekletin.

Mereng Kurabiyesi Tarifi 2 En Tatlı Karışım MERENG Kurabiyesi Tarifi

Afiyet olsun…
Tuba Yılmaz

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply