Gıda Alışverişlerinizde Etiket Okumanın Püf Noktaları

0

Alacağınız Ürünlerin Etiketlerine Dikkat Edin!!!

Alışverişlerimizde doğru seçimi yapmanın en temel yöntemlerinden biri de etiketleri okuyabilmekten geçiyor. Soframıza koyacağımız gıdayı seçerken markası ve fiyatından önce etiketinde yazılanları sorgulamak gerekiyor.

  • Gıdanın nerede üretildiği en az nasıl üretildiği kadar önemlidir. Ne kadar uzaktan geliyorsa o kadar fosil yakıt harcanmasına, dolayısıyla iklim değişikliğine katkıda bulunursunuz. Yerelde üretilmiş gıdaları seçerek hem yerel ekonomiye destek olabilir, hem de daha fazla fosil yakıt harcanmasını engelleyerek atmosfere daha fazla karbondioksit salınmasını önlersiniz.
  • Etikette yazan katkı maddelerinin ne kadarını anlayabiliyorsunuz? İçeriğinde anlamadığınız maddeler arttıkça o gıdadan uzak durma nedenleriniz de artar.
  • Tuz, şeker, emilgatör, soya lesitini, glikoz, aspartam…Etikette yazanları evde kullanıp kullanmadığınızı sorgulayın. İçeriğinde evde kullanmadığınız ürünler varsa satın almayın.
  • İçerikte kullanılan maddeler konusunda yeterince açıklama yoksa şüphelenmekte haklı olabilirsiniz. Ürünler içerik konusunda sizleri bilgilendirmek zorundadır. Bitkisel ya da hayvansal yağın ne olduğunu bilmek sizin hakkınız.
  • Seçimlerimiz geleceğimizi belirler. Satın almaya karar verdiğimiz her bir ürün, onu üreteni ve üretim sistemini destekler. Örneğin ekolojik, organik ürünler alarak doğa dostu üreticiyi ve doğa dostu üretim sistemini desteklersiniz.
  • Bir ürünün üzerinde %100 doğal, natürel, hormonsuz, köy ürünü, saf ürün, katkısız gibi tabirlerin yer alması onun doğal olduğu anlamına gelmez. Çünkü herkesin doğal tanımı farklı olabilir. Kimi sadece zirai ilaç verilmeyenleri, kimi katkı maddesi kullanılmayanları, kimiyse tam gıdaları “doğal” kabul edebilir. Üstelik o ürünün doğal olduğundan nasıl üretildiğine tanık olmadan emin olamayız. O nedenle bu ifadeler bir pazarlama yönteminden öteye gitmez.

 

 

Kaynak: Tüketicinin El Rehberi, syf:39 – Buğday Derneği Yayını

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply