Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

0

Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Gıda takviyeleri alanında ciddi bir firma olan ve 17 farklı kalite ve sistem belgesiyle alanında ilk ve tek konumunda bulanan Zade Vital, yoğun ar-ge çalışmaları ile sektörün içinde. Doğal beslenmenin giderek azalması ve kimyasal içerikli pek çok gıdaya mağruz kalmamız sebebi ile vücudumuzda meydana gelen pek çok rahatsızlık ve vitamin-mineral eksikliği doğru tespit edilip, yerine konulmalı. Yaşamlarımız artık çok hızlı akıyor ve hayat koşturması içinde beslenmemize özen gösteremeyebiliyoruz. Bu durumda kronik durumlar çoğalıyor. Doğal besin kaynaklarından vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerektiğine inansam da bazen doğru üretilmiş doğal takviyelere ihtiyaç duyuluyor. İşte tam bu noktada bir süredir takip ettiğim ve ürünlerini deneyimlediğim Zade Vital firmasının Kurumsal ve Pazarlama İletişimi Müdürü Hanzade Tulan ile merak ettiğimiz sorular üzerine bir röportaj gerçekleştirdim.

1 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

İŞTE RÖPORTAJIMIZ

Hanzade Hanım merhaba,

 • Sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle doğal ve sağlıklı yaşama ilginin arttığı bir dönemde hazırladığınız web siteniz için sizi tebrik ediyor ve için şirketim ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunuyum. İletişim ve reklam ajanslarında sürdürdüğüm kariyerimde, McCann-Erickson gibi uluslararası ajansların bünyesinde çalışma ve rekabetin yoğun olduğu sektörlerde pek çok ulusal ve uluslararası markanın iletişim yönetimini gerçekleştirdim.  2000’li yıllardan itibaren sağlık iletişimi alanına odaklandım ve pek çok terapötik alanda çalışma şansına sahip oldum. 2012 yılından itibaren de Helvacızade Grubu’nda çalışıyorum. Grubumuzun sağlık alanındaki yatırımı olan Türkiye’nin ilk besin destekleri markası Zade Vital markasının lansman takımında yer aldım. Şu anda da Zade Vital’in Kurumsal İletişim & Pazarlama İletişimi Müdürü olarak görev yapıyorum.

 • Zade Vital firması kaç yılında kuruldu?

Zade Vital Grubumuzun sağlık alanındaki markası ve bugün 10 yıla ulaşan Ar-Ge çalışmasının ardından 2012 yılında pazara sunuldu. 1888 yılında temelleri atılan ana şirketimiz olan Helvacızade Grubu 130 yıllık geçmişiyle Zade Vital’e çok güçlü bir temel sağlamakta. Türkiye’nin en büyük 500 kurumu arasında yer alan Helvacızade bugün  “gıda”, “sağlık” ve “distribütörlük ürünleri” olmak üzere üç ana iş kolunda faaliyet gösteriyor.

2 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Doğal gıda desteği sunan firmalar arasında kaliteniz ve güvenilirliğinizle sıyrıldığınızı düşünüyorum. Ürünlerinizi deneyimlediğim için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. Peki Zate Vital’in üretim politikası, kalite standartı nedir, sertifikalarınızdan bahseder misiniz?

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Helvacızade Grubu’nun bugünlere güçlenerek gelebilmesinde ve Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital’i geliştirebilmesinin özünde kaliteye adanmışlık bulunuyor. 1991 yılında faaliyete giren Zade Tesislerimiz sahip olduğu 17 farklı kalite ve sistem belgesiyle alanında ilk ve tek konumunda bulunuyor. 1994 yılından itibaren yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız dünyada ve Türkiye’de pek çok ürünü ilk kez geliştirmemize olanak verdi. Bu çalışmalarımızın çoğu uluslararası yayınlara dönüştü. 2000’li yıllardan itibaren ülkemizin bitki zenginliğine odaklanarak yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarında tek amacımız vardı, sağlık profesyonelleri tarafından reçete edilebilecek, eczacılarımız tarafından önerilecek ve toplumumuz tarafından güvenle kullanılabilecek besin destekleri geliştirebilmekti. Zade Vital ile bunu başardığımız için ülkemiz adına gurur duyuyoruz. Zade Vital ürünlerimizde tarladan itibaren kontrol prensibi ile ilerliyoruz. “İyi Tarım Uygulamaları” standartlarındaki hammaddeleri kullanıyor, 400 farklı analizden geçiriyoruz. Zade Vital İlaç Üretim Tesislerimizde tüm ürünlerimizi uluslararası GMP (Good Manufacturing Practices/İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretiyoruz. Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR ile yürütmekte olduğumuz Ar-Ge işbirliği çerçevesinde tüm ürünlerimizin kalitesi ARGEFAR tarafından test ediliyor.

Yüksek standartlarda yeni ürün Ar-Ge çalışmalarımızı iki Ar-Ge merkezimizde yürütüyoruz. Zade & Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezimiz Türkiye’nin doğal sağlık ürünleri alanındaki ilk Ar-Ge Merkezi konumunda. İkinci Ar-Ge Merkezimiz olan Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi DÜAMER bünyesinde ise Selçuk Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ile birlikte tüm dünyaya örnek olacak bir Ar-Ge işbirliği gerçekleştiriyoruz.

 • Oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahipsiniz. Bitki, meyve ve çeşitli tohumların yağını çıkarıyorsunuz. Ürünleri hangi formlarda tüketiciye sunuyorsunuz?

Zade Vital olarak bugün 72 farklı çeşit ve 419 farklı formumuz ile 7’den 70’e herkesin ihtiyacına yönelik ürün sunuyoruz. Ürün formlarımızı geliştirirken tamamen kullanıcılarımızı odağımıza alıyor ve günün her saati kolay kullanım ilkesi ile hareket ediyoruz. Bu doğrultuda bir ürümüzü 9 farklı formda sunuyoruz. Bu formlar arasında sıvı, yumuşak kapsül, patlatılabilen yumuşak kapsül, haftalık kullanım paket, dört farklı ürünün bir arada bulunduğu formlar gibi alternatiflerimiz mevcut. Ürünlerimizi isteyen sıvı formda isteyen yumuşak kapsül formunda kullanabiliyor. Ürünlerimizi ayrıca cam şişe, hpde şişe gibi farklı yaşam tempolarına yönelik farklı ambalaj seçeneklerimiz de mevcut. Bu kadar farklı ürün çeşidine sahip olmak, özgün ve inovatif çalışmalar yapmak için yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Tasarım çalışmalarımız ile 2016 yılında iki ambalajımız ile Ambalaj Ay Yıldızları Ödülü kazanmış olmaktan dolayı mutluyuz.

-          Peki vücutta faydaya dönüşme hızı açısından cam şişelerde sıvı olarak bulunanlar ile yumuşak kapsül halinde olanlar arasında bir fark var mı? Bildiğiniz üzere kapsül desteklerde yağın dışındaki jelatinin ne ile yapıldığına dair pek çok söylem var. Kimi ürünlerde domuz ürünü dahi bulunduğu söyleniyor. Siz yağı saran tabakada ne kullanıyorsunuz? Besin desteklerini üretirken doğallığını bozmamaya titizlikle yaklaşıyorsunuz. Kullanılan jelatin gibi maddeler ya da varsa diğer katkı maddeleri bedende toksik etki yaratır mı?

Hem sıvı hem de yumuşak kapsül ürünlerimiz %100 doğal ürünlerdir ve Ege Üniversitesi ARGEFAR tarafından tüm ürünlerimizin dozlaması yapılmaktadır. Kullanıcılarımız hem sıvı hem yumuşak kapsül formlarımızı rahatlıkla kullanabilirler. Yumuşak kapsül ürünlerimizde Helal ve Kışer sertifikalı sığır jelatini kullanılmaktadır. Ayrıca çok kısa bir zaman sonra bitkisel kapsüllerimizi de pazara sunacağımızın müjdesini vermek isterim.

 • Yağı elde ederken üretim koşulları çok mühim. Soğuk press (soğuk sıkım)  yönetimi kullandığınızı biliyorum. Aksisi düşünülemezdi. Ancak okuyucularımızı daha da aydınlatalım. Yağ ya da bitki özü gibi maddeleri elde etmede soğuk sıkım neden önemlidir? Nasıl yapılır?

4 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Vücudumuzun üretemediği ve dışardan almamız gereken maddeler esansiyel (elzem) olarak adlandırılıyor. Tohumlarda bulunan yağların Cold Press yöntemi ile alınması sonucu elde edilen ürünlerde herhangi bir ısıl işlem ve kimyasal madde uygulaması olmadığı için esansiyel yağ asitleri olan Omega 3 ve Omega 9 doğal olarak yağa geçiyor. Bu yağ asitleri ise bedenimizin tüm sistemlerinin normal ve sağlıklı olarak fonksiyonlarını yerine getirebilmesine destek oluyor. Cold Press yöntemi ile üretim dünyada ilk kez Zade Vital Tesisleri’nde GMP standartlarında gerçekleştiriliyor.

Hammaddelerimiz için öncelikle kaynağımız ülkemiz toprakları ve ülkemizin bitki zenginliği. Zengin bir floraya sahip olan ülkemiz, Türkiye’den 15 kat daha büyük Avrupa kıtasının tamamından daha fazla tıbbi bitki potansiyeline sahip. Ege Üniversitesi’nin Menemen’deki arazilerinde “Organik Tarım Esasları” ve “İyi Tarım Uygulamaları” standartlarında üretilmiş tohumlarımızı da kullanıyoruz. Hammaddeden itibaren yüksek kaliteyi sağlayarak bitki, meyve ve tohumlarımızı katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüyoruz.

 • Bizim için hangi yağ gruplarında hangi vitaminler var özetleyebilir misiniz?

Bitkisel Cold Press ürünlerimiz farklı vitaminleri, tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini bünyesinde barındırıyor. Cold Press yöntemiyle elde edilen yağların yapısında yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Cold Press yönteminde herhangi bir kimyasal ve ısıl işlem uygulanmadığından, bu yöntemle elde edilen yağların içeriğindeki E vitamini ve diğer antioksidan maddeler özelliklerini kaybetmiyor.

Ürünlerimizden bazı örneklere bakacak olursak;

-          Cold Press Aspir Yağı CLA (Conjugated Linoleic Acid / Konjuge Linoleik Asit) içeriği ile vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı oluyor.

-          Cold Press Ceviz Yağı Omega 3 esansiyel yağ asidi içeriyor. Omega 3 yağ asitleri beyin için önemli besin maddeleri arasında yer alıyor.

-          Cold Press Kabak Çekirdeği Yağında özel steroller ve E vitamini bulunuyor.

-          Cold Press Keten Tohumu Yağı Omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengin bir kaynak. Keten tohumu yağı içerdiği Omega 3 yağ asidine bağlı olarak kalp sağlığını korumaya destek oluyor.

-          Cold Press Nar Çekirdeği Yağı, nar çekirdeğine özel Punisik Asit (Omega 5) kaynağı. Güçlü antioksidan özelliklere sehap punisik asit, yurtdışında süper besin olarak adlandırılıyor.

-          Cold Press Rüşeym Yağı yapısında A ve D vitaminlerini doğal olarak bulundurmasının yanı sıra rüşeym yağının E vitamini oranı da oldukça yüksek. Bu sayede yaşlanma etkilerini geciktirmeye destek oluyor.

-          Cold Press Üzüm Çekirdeği Yağı yapısında doğal olarak E vitamini ve yağa geçen fenolik bileşiklerin antioksidan etkilerine sahip.

-          Maserasyon yöntemi ile elde ettiğimiz Zeytinyağlı Kudret Narı içeriğinde birçok fitobileşik yer alıyor. Kudret narındaki Polipeptid k (PPK) gibi bileşikler oldukça önemli. Araştırmalar PPK’nın kan şekerinin düşürülmesinde yardımcı olabileceğini gösteriyor.

-          Cold Press Deve Dikeni tohumu yağı diğer bilindik adıyla Milk Thistle Seed Oil Dünya Sağlık Örgütü ve Almanya E Komisyonu gibi önemli kurumlar tarafından tanımlanmış, doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşikler açısından zengin bir ürün.

-          Cold Press Isırgan Tohumu Yağı Avrupa’da Jugendöl (gençlik yağı) olarak biliniyor ve içeriğindeki AHA (Alfa Hidroksi Asit) cildin mezoderm tabakasında yer alan epitel hücrelere etki ediyor.

-          Cold Press Susam Yağı E vitamini, sesamol ve sesamolin adı verilen antioksidan bileşikler açısından zengin.

-          Cold Press Hindistan Cevizi Yağının yapısında bulunan MCT (orta zincirli trigliserid) karaciğerde keon cisimciklerine dönüşüyor ve bunlar da beyinde enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Hindistan Cevizi Yağı ayrıca yapısında bulunan laurik asit sayesinde saç gövdesine kadar penetre olabiliyor ve yıpranmış saç uçlarına kadar ulaşıyor.

 • Sağlık profesyonelleri ile işbirliği içindesiniz. Onlarla nasıl bir çalışma içerisindesiniz?  Katkıları ne yönde oluyor? 

Helvacızade Grubu olarak üniversite-sanayi işbirliklerinde Türkiye’nin lider kurumları arasında yer alıyoruz.  60 kişilik bir bilim grubu ile birlikte çalışıyoruz. Ürünlerin araştırma ve geliştirme kısmından, pazara çıkışına kadar beraber ilerliyoruz. Kurumumuzda çalışan doktorlarımız, diyetisyenlerimiz, eczacılarımız ve biyologlarımız ile medikal açıdan çok güçlü bir yapımız var.

 • Masa başında uzun saatler geçirenler, beslenmesine dikkat edemeyenler, yüksek kalorili beslenenler ve yoğun stres altında olanlar “metabolik sendrom”a daha yakınlar. Nedir bu sendrom açar mısınız? Bu durum için önerdiğiniz ürünleriniz nelerdir? Ne kullanılmalı?

5 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Metropol insanının tüm özelliğini taşıyorsanız yani masa başında uzun saatler geçiriyorsanız, beslenmenize dikkat edemiyor, yüksek kalorili besleniyorsanız ve yoğun stres altındaysanız “metabolik sendrom”a bir adım daha yakın olduğunuz söyleniyor. Modern yaşam hastalığı olarak tanımlanan “metabolik sendrom”un, insülin direnciyle başlayan, abdominal obezite (karın bölgesi yağlanması), glukoz intoleransı, diyabet, dislipidemi (kan yağlarının olması gerektiğinden fazla miktarlarda bulunması), hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi hastalıkların birbirine eklenmesiyle ölümcül sonuçlara yol açabilecek kadar tehlikeli olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmalar ise Bitkisel Omega 3 olan ALA (Alfa Linolenik Asit) miktarını yüksek oranda içeren Chia Tohumu Yağı, metabolik sendromda destek olarak kullanılmasının yanı sıra kilo vermede de dolaylı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Dünya çapında yapılan bu bilgilendirmelerle tüm dünyada ve ülkemizde chia tohumu kullanımı da oldukça artmış durumda.

 • Kilo verme noktasında aspir yağının gücünden ve etkilerinden bahsediliyor. Bu doğru mu? Aspir yağının vücuda faydaları nelerdir? 

Yapılan araştırmalarda esansiyel doymamış yağ asitlerini yüksek miktarda içeren aspir yağının, hipolipidemik yani yağ seviyesini azaltıcı etkisi olduğunu belirtiliyor. İçeriğindeki CLA (Conjugated Linoleic Acid / Konjuge Linoleik Asit) ile vücutta yağ depolanmasını azaltmaya yardımcı olduğu için günümüzde diyet ve egzersiz programlarına  eklenebiliyor.

7 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Bu sorum özellikle bayanlar için gelsin. Kadınlar yapıları ve hormonları gereği her dönem farklı ihtiyaç içindeler. Genç bir kızdan tutun da anne adaylarına, annelere ve olgunluk dönemindeki kadınlara genel sağlık için hangi yağları kullanmalarını önerirsiniz?

Zade Vital ürünlerimiz kadınlarımız tarafından çok yoğun takip ediliyor ve sosyal medya hesaplarımıza gelen sorular söylediğiniz gibi kadınlarımızın farklı ihtiyaçlarını gözler önüne seriyor. Kadınlar tarafından özellikle tercih edilen ürünlerimizi sıralayacak olursak;

-          Bağışıklık sistemine destek olarak çörek otu yağı,

-          Kilo kontrolü için aspir yağı

-          Omega 5 kaynağı ve yaşlanma karşıtı nar çekirdeği yağı,

-          Doğal enerji kaynağı rüşeym yağı,

-          Saç bakımı, kozmetik kullanım ve hamilelik çatlakları için hindistan cevizi yağı

-          Adet ağrısına karşı rezene yağı

-          Göz altı morlukları için üzüm çekirdeği yağı,

-          Masaj yağı olarak cold press rüşeym yağı

dikkat çekiyor.

Ayrıca Türkiye’de ilk defa dört farklı besin destek ürününü tek pakette topladığımız Combo serimizi de pazara sunduk. Bu serinin içerisinde kadınlar özel olarak Combo Woman’ı geliştirdik.

Kadınların hamilelik, emzirme ve gündelik yaşam gibi farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı EPA ve DHA oranları ile formülize ettiğimiz Omega 3 balık yağı serimiz ile kadınlarımızın her dönemine destek olmayı hedefliyoruz.

-          Sizin ürünlerinizden Hindistan Cevizi Yağını cildim için kullandım. Harika doğal kokusu beni çok mutlu etti. Ya ciltteki etkisi, kadife gibi yumuşacık bir cilt bıraktı. Hindistan cevizi yağını başka hangi amaçlarla kullanabiliriz?  

Hindistan Cevizi Yağı, dünya çapında en doğal kozmetiklerden biri olarak tanımlanıyor, başta saç ve cilt ağlığı olmak üzere bir çok alanda doğal destek sunuyor. Biz de hindistan cevizi yağını tamamen doğal bir yöntem olan Cold Press yöntemiyle üretiyoruz. Dünya çapında yaptığımız gözlemlerde hindistan cevizi yağının Alzheimer’ı önleme amaçlı çalışmalarının olduğunu görüyoruz.

8 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Ayrıca  yine yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının MCT içeriğinden dolayı alipid malabsorpsiyon (yağ emilim bozukluğu) problemi olan hastalarda da dahilen kullanılabileceğini gösteriyor.  Antiinflamatuvar (yangı giderici) özelliği olduğundan romatizmal ağrılarda, kas ve eklem sorunlarında haricen, destek amaçlı kullanılabiliyor.

Haricen kullanımda ise yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının deri hidrasyonunda iyileşmeye destek olduğu ve nemlendirici olarak kullanıldığında da etkili ve güvenilir olabileceğini belirtiliyor.

-          Özellikle 50 yaş üzerinde sık görülen prostat hastalığı için önerdiğiniz bir ürün kombinasyonu var mı?

Yapılan araştırmalar ve literatürler bizlere kabak çekirdeği yağının prostat sorunlarının azaltılmasına destek olarak kullanılabileceğini gösteriyor.  Bunun dışında Combo serimizde yetişkin sağlığına ve erkek sağlığına destek 4 farklı ürün içeren Combo +50 ve Combo Man ürünlerimiz var.

10 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Hamilelikte karın çatlaklarına karşı bayanlar nasıl önlem alabilirler? Tavsiye edeceğiniz yağlar var mı

Eczanelerden aldığımız dönüşler doğrultusunda hindistan cevizi yağının hamilelik çatlaklarında kullanılabildiğini görüyoruz.

9 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Genç ve sağlıklı görünmek, yaşın getirdiği çizgileri geciktirmek hepimizin arzu ettiği bir durum. Düzgün yaşam koşulları kadar cildi içten beslemek dış görüntü için olmazsa olmaz. Kaz ayağı kırışıklıklarına Nar çekirdeği yağının doğrudan uygulanabilir olduğunu biliyorum. Zade Vital anti age konusunda ne düşünüyor, hangi ürünleri, hangi sıra ile kullanmak daha sağlıklı ve genç bir cilt görünümüne katkı yapar?

İnsanlarımız artık daha sağlıklı olmak, yaş alsa da güzelliğini korumak istiyor. Biz de bilimsel verilerin ışığında bu ihtiyaçlara destek olacak ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Nar çekirdeği yağı da son dönemlerde dünya çapında çok dikkat çekiyor. Nar çekirdeği yağında, nar çekirdeğine özel punisik asit (Omega 5) bulunuyor. Güçlü antioksidan özelliklere sahip olan punisik asit, son yıllarda en çok ilgi çeken besin maddelerinden biri. Nar çekirdeği yağı haricen emilimi hızlı olması nedeniyle uzmanlar tarafından cildi yenileme ve canlandırma amacıyla tercih edilebiliyor. Yine Combo serimizdeki Combo Derma ürünümüz içerisindeki ısırgan tohumu, çörek otu yağı, nar çekirdeği yağı ve rüşeym yağı cildin içeriden desteklenmesine katkı sağlamak amacıyla geliştirildi.

13 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Sporcular ve spor yapan bireyler için yoğun antreman öncesi enerji veren ürünleri sorduğumuzda bize neler tavsiye edersiniz ve bu ürünlerin kondisyona ya da ağırlık antremanlarına faydası nedir?

Uzmanlara göre beslenmede doğru seçimler yapmak, egzersizden alınacak sonuçları da etkiliyor.  Kilo vermeye çalışan birinin beslenme ihtiyacı farklı iken, yoğun spor yapan kas ağırlıklı çalışan kişinin beslenme ihtiyacı farklılık gösteriyor. Kilo vermek isteyenlere özel geliştirdiğimiz Combo Fit, yoğun spor yapanlara özel geliştirdiği Combo Sport  ürünlerimizde dört farklı doğal sağlık destek ürününü bir pakette sunuyoruz.

 • Zade Vital® Combo Fit, vücudun günlük Omega 3-9, vitamin (A, D, E), mineral ve eser element ihtiyaçlarını karşılıyor, metabolizmayı hızlandırıcı, yağ yakıcı özellikleri ile de kilo kontrolüne destek olmak amacıyla kullanılıyor. İçeriğinde çörek otu yağı, hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı ve aspir yağı bulunuyor.
 • Zade Vital® Combo Sport ise, vücudun günlük Omega 3-9, vitamin (A, D, E), mineral ve eser element ihtiyaçlarını karşılıyor ve yoğun spor yapan kişilerde besin desteği olarak kullanılıyor. İçeriğinde rüşeym yağı, aspir yağı, keten tohumu yağı ve omega 3 balık yağı yer alıyor.

-          Kalp dostu esansiyel yağ asitleri hangileridir, nasıl kullanmak verim sunar?

Kalp-damar hastalıkları, tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve aşırı stres, kalp hastalıklarını tetikleyen faktörlerin başında geliyor. Cold Press yöntemi ile elde edilmiş yağlar; bileşimlerinde yüksek oranda bulunan tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, yağda çözünen değerli vitaminler ve güçlü antioksidan bileşikler ile kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca esansiyel yağ asitleri, damarlarda tıkanmalara yol açabilecek maddelerin birikimini engellemeye de yardımcı oluyor. Günümüzde tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığı için önemli oldukları yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış durumda.  Keten tohumu yağı, içerdiği bitkisel Omega 3 yağ asidine bağlı olarak damar sertliğini önlemeye, kan lipid seviyelerini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olarak kullanılabiliyor. Nar çekirdeği yağında ise, sadece nar çekirdeğine özel punisik asit (Omega 5) bulunuyor. Punisik asit oldukça güçlü antioksidan özelliğe sahip. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olabiliyor. Üzüm çekirdeği yağı ise kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini azaltmada, iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini artırmada yardımcı, ayrıca kan basıncını düzenlemeye ve dolayısıyla kalp-damar sağlığının korunmasına destek olabiliyor.

-          Güneşten korunmak ve güneş lekelerini gidermek! Bilhassa beyaz ciltlerin ana problemi. Nasıl korunalım?

Yapılan araştırmalar, susam yağında bulunan E vitamini, sesamol ve sesamolin adı verilen antioksidan bileşiklerin yaz aylarında harici kullanımı ile güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

17 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar 16 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Hazımsızlık Problemlerinde Tedaviye Yardımcı yağlar hangileridir?

Anason yağı, geleneksel olarak birçok medeniyette kendine yer bulmuş, eldesi zor bir yağ. Farklı sebeplerden ileri gelen hazımsızlık problemlerinde tedaviye yardımcı olarak kullanılabileceği Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından bildirilmiştir. Değişmiş intestinal flora ve intestinal geçişlerdeki yavaşlamadan dolayı oluşan şişkinlik ve gaz şikayetlerinde de faydalı etkilerinin olabileceği belirtiliyor.

19 Gıda Takviyesi Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

-          Peki buraya kadar çok merak edilen hususlarda okuyucularımızı bilgilendirmeye çalıştık. Sona yaklaşırken birkaç soru daha yöneltmek istiyorum. Besin desteklerini kullanırken neye dikkat etmeli? Kür şeklinde mi uygulanmalı, kaç ürün aynı anda alınabilir, aç – tok karnına etkisi değişir mi? Genelde bu besin destekleri ne şekilde içilmeli? Peki besin desteklerinin karaciğeri yormaması adına nasıl bir yol izlenmeli, ne şekilde tüketilmeli. Aydınlatabilir misiniz?

Burada önemli olan ürünlerimizin ilaç değil sağlıklı yaşam destekleri olduğu. İnsanlarımız mutlaka doktor ve eczacılarımıza danışmalı ve onların yönlendirmesi ile hareket etmelidir.

-          Zade Vital’in sosyal sorumluluk çalışmaları var mı? İnsanları sağlık konularında aydınlatmak için projeler hazırlıyor musunuz? Varsa dinlemek isteriz.

Zade Vital Grubumuzun bir sosyal sorumluluk projesi olarak doğdu ve bugün Türkiye’deki besin destekleri pazarına yön veren, sınırlarını aşmış bir Türk markası haline geldi. Helvacızade Grubu tarafından ayrıca destek verilen 40′a yakın dernek ve vakıf bulunuyor. Çevreye duyarlı olmak da grubumuzun önemli bir sosyal sorumluluğu olup Zade Tesisleri’nde gerçekleştirilen rafinasyon işlemi sırasında oluşan yan ürünler üniversite ve araştırma kurumları ile gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları ve projelerinin sonucunda atık olmaktan çıkartılarak katma değeri yüksek ürünler haline dönüştürülmektedir. Türkiye’de tüm sektörlerde ilk kez ÇED raporu ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Sertifikası alarak çevre bilincini belgelendiren Zade Tesisleri, KSO tarafından “Çevre Dostu Sanayici” ve “Çevre Teşvik Ödülleri”ni almıştır. Çevre bilinci ile yürütülen bu çalışmalar sonucunda değerlendirilen yan ürünlerle, yurtdışından ithal edilen özellikle yem ve kimya sanayinde kullanılan ürünlerin yurtiçinde üretilmesi sağlanmış, yurtdışına döviz çıkışı önlenmiş, Türk firmalarının ödeme maliyetleri düşürülmüş ve bahsedilen yardımcı maddelerin kullanıldığı alanlarda, özellikle yem sanayinde verimlilikler artırılmıştır.

Hanzade Hanım bu faydalı röportaj için çok teşekkür ederim. Sağlıklı ve bol vitaminli günler dilerim.

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply