Gül ile Gelen Doğal Güzellik

0

gul ile gelen guzellik 3 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Şifa ve Güzellik Kaynağı Gül…

Güzelliğin simgesi ve en nadide çiçeği gül aynı zamanda da şifa kaynağı. Gülün insan bedeni için sayısız faydası var. Aromaterapiden yemek kültürüne, güzellik reçetelerinden sinir sistemine kadar pek çok alanda gülden yararlanıldığını görüyoruz. Günümüzde ise parfüm endüstrisinin hammaddesi olarak kullanılan gülün ana vatanı Anadolu. En prestijli gül çeşidi ise dünyada sadece Isparta Yöresi ve Bulgaristan’ın Kazanluk vadisinde yetişen, Mayıs ayı ortalarından Haziran ortasına kadar sadece 1 ay açan “RosaDamascena” türü. RosaDamascena çok özel iklim ve toprak şartları isteyen nadir bir gül. Ayrıca güzellik endüstrisinin de pembe yaprakları ve hoş koşuyla çok değer verdiği, sık kullandığı bir tür.

gul ile gelen guzellik 4 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Son dönemlerde gül ile yaşanan en olumsuz handikap ise güllerin kokularını kaybetmeye başlaması. Dünyada çok çeşitli gül var; ancak kokulu güller sınırlı ve şifa özelliklerini kaybedebiliyorlar. Bu nedenle sanayinin sentetik olarak ürettiği gül kokuları ve gül suyundan uzak durmak gerekiyor. Günümüzde gerçek anlamda iyi bir gül suyuna ulaşmak gerçekten zor olsa da doğru yöntem uygulanarak elde edilen gül suları da var. Bu noktada önemli olan güllerin su buharı distilasyonu ile damıtılması ve buharlaşan maddelerin soğultulması ile üretilmiş olması. İşte o zaman gerçek gül kokusunun da farkına varabiliyoruz, sentetiklerin oldukça yapay koktuğunu anlayabiliyoruz.

gul ile gelen guzellik 5 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Hafızanız İçin Gül Koklayın

İbn-i Sina’dan Osmanlı hekimlerine kadar hepsi gül kokusunun belleği arttırdığı üzerine birleşiyor. Gül kokusu koklamak, hafızayı artırıyor, beyni daha iyi çalıştırıyor. Yapılan araştırmalar sonucu gülün enerjisi önemli boyutta yüksek. Yani en yüksek enerji 384 megahertz frekans ile gülde bulundu.

Aromaterapi de Gül Şifa Kaynağı

gul ile gelen guzellik 6 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Gül aramoterapi için önemli bir kaynak. Gül yağının içerisinde 85 farklı maddeden biri olan feniletenol rahatlatıcı, uyku verici bir etkiye sahip. Bu nedenle depresyon tedavisinde, gerilimli ruh durumlarında kullanılıyor. Uykudan önce gül koklama kişiyi yatıştırıyor. Bu alanda çalışanlar gül kokusunun insanları pozitif, huzurlu ve güvende hissettirdiğini söylüyor. Güven duygumuzu kaybettiğimizde, şüphe ve korkularımız arttığında gül koklamak bizlere yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda gül kokusu kalp enerjisini uyarıyor ve kalp çakrasını açıyor. Etrafa sevgi ve neşe saçıyorsunuz.

Osmanlı Gülü Nasıl Kullanıyordu?

GÜL SÜRMESİ

Kirpikleriniz için doğal güzellik reçetesi…

Osmanlı kadınlarının en doğal kozmetiği ve güzellik iksiri gül sürmesi. Gül üzerine önemli kitapları olan Prof. Dr. Ayten Altıntaş, kurutulmuş iyi cins güllerin uygun bir kapta ateş üzerinde kavrulduğunu ve toz haline getirildiğini, bunların çok ince bir elekten elendiğini ve göze sürme olarak çekildiğini, bu sürmenin kirpikleri güzelleştirdiğini ifade ediyor.

Eski Tıp kitapları incelendiğinde gülle yapılan tedaviler başlıca üç bölüme ayrılıyor; gül suyu, gül yağı ve gül macunu, gül reçeli, gül şerbeti gibi ürünlerle yapılan doğal tedaviler…

gul ile gelen guzellik 7 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

GÜL SUYU

Cildinizin doğal nemlendirici ve yatıştırıcısı… Yaşlanmayı geciktirmek için ise doğal bir tonik etkisi…

Gül suyunun özellikle en çok faydalanılan yönü ferahlatıcı etkisi. Bayılmalara, sıkıntılara karşı rahatlamak için de kullanılıyor. Ateşi düşürmek için bile kullanılabildiğini söylüyor İbn-i Sina. Yine baş ağrılarını geçirdiği, ağız ve boğaz ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Göz kanlanmalarında ve şişkinliklerde de gül suyundan faydalanılıyor.

Diğer yandan asırlar boyunca kadınlar gülü bir güzellik kaynağı olarak kullanmış. Cildi temizlemede, sıkılaştırmada, nemlendirmede, yumuşatmada, yaşlanmasını geciktirmede ve canlandırmada tercih ediliyor doğal bir tonik olan gül suyu…

gul ile gelen guzellik 8 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

GÜL YAĞI

Kırışıklıklar ve deri hastalıkları için bire bir…

Zeytinyağı, susam yağı gibi çeşitli yağların içine gül yaprakları dolduruluyor, yağlar iyi bir çözücü olduğu için gül yapraklarının içindeki maddeleri çözüyor. Gül iksiri olarak anılan bu karışım kırışıklıklar, alarjiler, döküntüler gibi deri hastalıklarına iyi geliyor.

GÜL MACUNU

Mide ve karaciğer rahatsızlıklarına gül macunu iyi geliyor.

Gülün şeker ve balla karıştırılması ile elde edilen gül macunu, gül balı, gül şurubu, güllap, gülbeşeker gibi hazırlama yöntemleri farklı bu ürünlerin en sık kullanıldığı hastalık mide ve karaciğer rahatsızlıkları. Örneğin gülün balla karıştırılıp güneşte bekletilmesiyle hazırlanan gül balının midedeki salyayı azaltacağı ve bağırsakları temizleyeceği belirtiliyor.

Meraklıları için Gül Macunu Tarifi:

gul ile gelen guzellik 9 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

-400 gr gül yaprağı

-800 gr şeker

400 gram gül yaprağı temizleniyor. 800 gram şeker ile ovuluyor. 20-30 gün güneşte bekletiliyor ve sırlı çömleğe konuluyor. Bu macunun en önemli etkisi balgam salgısının düzenlenmesi, mide ve karaciğeri kuvvetlendirip rahatlatması.

GÜL İLE DOĞAL GÜZELLİK TARİFLERİ

Gözler İçin:

Bir tutam kuru gül kahve cezvesinde yeterince su ile haşlanır, soğutulur. Tercihen gül yaprakları ile beraber göz kapaklarına pansuman yapılır. Bu pansuman gözlerdeki şişliklerin inmesine ve gözlerdeki ağrının dinmesine yardımcı olur.

gul ile gelen guzellik 1 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Sivilceler ve Tahrişler İçin:

Gül kurusu ufalanarak toz haline getirilir. Yüzlerdeki sivilcelere pudra gibi sürülür. Bu gül tozu kasık ve baldırlardaki tahrişlerde, ağız içi yaralarda, çıbanlarda da kullanılır.

KURU VE HASSAS CİLTLER İÇİN GÜL MASKESİ

gul ile gelen guzellik 2 Gül ile Gelen Doğal Güzellik

Yaklaşık bir avuç gül yaprağını kurutarak ufalayın. Ufalanmış yaprakları süt, mısır nişastası ve biraz bal ile macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Elde ettiğimiz karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından hafifçe yüzünüze masaj yapın. Bu sayede cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırın. Maskeyi cildinizden önce ılık, sonra da soğuk su ile temizleyin. Bu maske ile cildinizin derinlemesine nem kazandığını ve ışıldağını görebileceksiniz.

Yararlanılan Kaynaklar: Fomsante Pozitif Sayı:02

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply