Gut Hastalığı ve Eklem Ağrılarına Yol Açan Nedenler

0

İnsan vücudu hareket etmek üzere tasarlanmış mükemmel bir düzene sahiptir. Kas ve eklemler  arasındaki uyum, hareketi sağlayan temel unsurdur. Vücudun hareket sisteminin sağlıklı olması aynı zamanda diğer sistemlerin de sağlığını ( özellikle kalp-damar ve bağışıklık sistemi)  önemli ölçüde etkiler. Ancak birçok farklı sebeple eklem ve kasları etkileyen hastalıklar, vücutta hareket kısıtlamasına sebep olur. Bunlardan biri, ülkemizde görülme sıklığı son yıllarda daha da artan Gut hastalığıdır.

Sıklıkla erkeklerde  görülen bu hastalıkta eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı saatler içinde ortaya çıkar.

Gut hastalığı, şiddetli ataklarla seyreden iltihabi eklem hastalığıdır. İlk gut atağının tamamına yakını bir eklemi tutar ve en sık etkilenen ayak baş parmağı eklemidir. İlerleyen zamanlardaki gut atakları ayak bileği, diz, dirsek ve el bileği gibi diğer eklemlerde görülebilir ve birden fazla eklemi etkileyebilir. Ataklar saatler içinde çok hızlı gelişir. Her atakla eklemler biraz daha tahrip olur ve ileri dönemlerde diğer organlar ,özellikle böbrekler de bundan etkilenebilir.

Gut hastalığını tetikleyen faktörler , hipertansiyon, obezite, böbrek hastalığı, beslenme ( diyet yapmak, özellikle yüksek proteinli diyetler, kırmızı et, deniz ürünleri ve yüksek glukoz- fruktoz içerikli yiyecekler ve fazla alkol kullanımı-özellikle bira ) ve bazı ilaçlar olarak sayılabilir.

Hastalıkların başladığı ilk noktanın hücresel düzey olduğu hatırlanırsa, iltihap oluşumunun da bu düzeyde başladığı anlaşılacaktır ( bkz. ‘’Alkali Vücudun Sırları’’ kitabı).  Kişi bir yandan bütün bu  acı verici şikayetleri  yaşarken, bir yandan da kan  testlerinde iltihap ve enflamasyon göstergeleri yükselmiştir.  Yapılması gereken, öncelikle hücresel düzeyde yetersizlikler ve fonksiyon bozukluklarını tespit etmektir. Bütüncül bir yaklaşımla, kişinin  vücudundaki iltihabi durumu azaltacak bir beslenme programı uygulamak şikayetleri ciddi derecede azaltacaktır. Ayrıca,  bilinçli bir şekilde kullanılması gereken iltihap önleyici bazı özel desteklerin program dahilinde  bulunması önemlidir. Bu şikayetleri baskılamak veya önemsememek, ileride  daha ciddi  derecede eklemlerin tahrip olmasına ve hareket kısıtlamasına yol açacaktır.

Emine AKIN ÇAKIR, PD                                                 

Klinik Biyokimya Uzmanı,

Araştırmacı, Eğitimci, Yazar                     

www.alkalilifecenter.com       0216 410 30 80  

facebook.com/Alkali-Life-Center

twitter.com/CenterLfe

linkedin.com/pub/alkalı-lıfe-center 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply