Hamile Yogası İle Kolay Doğum

0

Hamile Yogası Sayesinde Mutlu Anneler, Mutlu Bebekler…

Hamile yogası belki yeni yeni popüler olmaya başlayan bir olgu olabilir ama hayatta olup bitenlerin bir kenarda olagelmesine izin verip merkezde kalabilmek ve fiziksel olarak hastalıklardan, yorgunluklardan en az etkilenmek için insanların sıkça seçtiği yollardan birisi de yoga olmaya başladı. (Türkiye’de yeni yeni, batıda uzun yıllardır)

Zihnin, nefesin, bedenin farkında olabilmek, o ahengi yakalayabilmek aslında ne kadar zor ama yakalandığında da hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran bir sistem yoga.

Günlük hayatlarımızdaki iniş çıkışlar, mevsim değişiklikleri, iş değiştirme, evlilik süreci, en basitinden ev taşıma bile bu ahengi değiştirirken hamilelik sürecinin zihni ve bedeni etkilemeyeceğini düşünmek sanırım epey yanlış olur.

Hamilelik, pek çok değişikliğin aynı anda yaşandığı bir dönem. Bedensel, duygusal ve yaşamsal boyutta olan bu değişimler zaman zaman anne adayı üzerinde strese neden olabilir. Fiziksel aktivitelerin uzun süre kısıtlanması ve hamileliğe bağlı değişen hormon yapısı, anne adayının psikolojik dengesi üzerinde önemli değişikliklere yol açar.

Bu noktada yine doğumu kolaylaştıran hamile yogası imdadınıza yetişiyor. Anne adayları için, içinde bulundukları 3 aylık periyoda göre, özel asanalar (duruşlar), nefes çalışmaları, olumlamalar içeren doğumu kolaylaştıran Hamile Yogası çokça fayda sağlayan bir uygulama.

Yapılan araştırmalara göre hamile yogası, anne adayının vücudunu esnek ve güçlü, zihnini merkezde ve pozitif tutabilmek için en güvenli yollardan birisi. Hamile yogası ile hamilelik sürecinde oluşabilecek tüm rahatsızlıkları en aza indirebilirsiniz.

Madde madde yazmak gerekirse Hamile Yogası;

- Hamile yogası uyku düzenini sağlar,

- Hamile yogası güç, esneklik kazandırır ve doğum esnasında kullanılacak olan kas gruplarını güçlendirir,  dayanma gücünü arttırır,

- Hamile yogası, bel ağrısını, mide bulantısını, karpal tunel sendromu riskini, baş ağrılarını ve nefes darlığını azaltır.

- Hamile yogası, erken doğum, hamileliğe bağlı yüksek tansiyon ve rahim içi büyüme geriliği risklerini azaltır.

- Hamile yogası, nefes çalışmaları sayesinde akciğer kapasitesi arttırılır,

- Hamile yogası, derslerde düzenli olarak uygulanan Kegel egzersizi; pelvik taban kaslarını doğuma hazırlarken aynı zamanda doğum sonrası bu kas grubunun daha çabuk toparlanmasına yardımcı  olur.

- Hamile yogası hamilelik süresince yapılan meditasyon stres ve endişeyi azaltır,

- Hamile yogası Endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlar ve

- Bağışıklığı güçlendirir.

Ve son olarak Hamile Yogası ile ilgili beş önemli nokta:

1.Ne kadar erken, o kadar iyi

Doktorunuza danışarak isteğiniz zaman Hamile yogasına başlayabilirsiniz. Bebeğinize alan yaratmanız ve hamilelik boyunca değişen vücudunuza dikkat etmeniz en önemli iki nokta.

2.Her anın tadını çıkartın

Bu size ait olan, bebeğinizle aranızda bağ kurmanız için kullanacağınız ve bu harika yolculuk sırasında kendinize ayırdığınız bir zaman. Anda kalın ve her anı deneyimleyin.

3.Diğer anne adaylarıyla konuşun

Bu zamanı diğer gebelerle görüşmek için kullanın. Doğumu kolaylaştıracak hamile yogası sayesinde harika ilişkiler kurabilirsiniz.

4.Her şeyi mükemmel yapma kaygısı taşımayın

Sizin için önemli olan pozların size nasıl hissettirdiği, nasıl göründüğünüz değil. İç farkındalığınıza dokunun ve bedeninizin size söylediklerini dinleyin.

5.Düzenli olarak yapın

hamile yogasi ile kolay dogum 1 Hamile Yogası İle Kolay Doğum

Hamile Yogası derslerine düzenli olarak gelmenin pek çok faydasını göreceksiniz. Kendiniz ve bebeğiniz için haftada en az bir ya da iki defa yoga yapmaya gayret gösterin.

Hamilelik sürecini; gerginlikle, sıkıntılarla geçirmek yerine, hamileliğin her anının farkına varıp, bundan keyif alarak, hamileliğin ne kadar eğlenceli olduğunu düşünerek geçirmek istiyorsanız hamile yogası harika bir yardımcı olacak. Unutmayın ki siz ne kadar mutluysanız bebeğiniz de o kadar mutlu olacaktır.

Aldığınız her nefesin bebeğinize dokunuşunu izlemek, üzerinizdeki tüm yorgunluğunu atmak, sadece nefesinizle ve bebeğinizle vakit geçirmek için en yakın yoga stüdyosuna koşun.

“Yoga, kendi bedenimle, nefesimle, varlığımla tanışmama vesile oldu. Böylece karnımda büyümekte olan bebeğime daha da yakınlaştım, onunla konuşup onu daha iyi hissettim ve ikimize de güvenim arttı. Derin nefeslerle gevşiyor, gevşedikçe daha çok oksijen gönderiyordum. O da mutluluğunu ve teşekkürünü bana minik hareketleriyle belli ediyor, adeta minnetini sunuyordu”

-Ç.S.B. , Şebnem Susam’ın Doğal Doğuma Doğru adlı kitabından.

Aklınıza gelebilecek her türlü soru için www.facebook.com/idayogazeynep sayfam üzerinden mesaj ya da zeynep@idayoga.com ‘ a e-posta yollayabilirsiniz

Sevgi ve şifa ile

Zeynep Yılmaz

Yoga Eğitmeni

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply