Haşimato Tiroidi Olanlar Brezilya Fındığı Tüketmeli

0

Son dönemlerde artan Haşimato Tiroidi vakaları, insan sağlığını derinden etkiliyor. Kronik olan bu duruma tıp henüz çözüm bulabilmiş değil. Haşimato hastalığı, tiroid bezlerinin iltihaplanması hastalığıdır. Bu tarz hastalar için bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemlidir. İyi ve doğru beslenmek gerekir. Özellikle vitamin ve mineralleri depolamak mühimdir. Haşimato ilerlerse tiroid bezlerinin yavaş çalışması durumu hipotiroidi olarak seyredebilir.

hasimato hastaligi nedir Haşimato Tiroidi Olanlar Brezilya Fındığı Tüketmeli

Haşimato hastalarının selenyum eksikliği varsa mutlaka tamamlamaları gerekir. Doğru selenyum alamı, Haşimato hastalarını bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Selenyum hap ve takviye edici ürünlerin haricinde doğal gıda ile bu eksikliği tamamlamayı seçenlere Brezilya Fındığı öneriyorum. Üstelik günde 2-3 adet yeterli geliyor.

Peki, Brezilya fındığı neden önemlidir?

Brezilya fındığı çok önemli bir besindir. Bunun ana nedeniyse içinde diğer besinlerle kıyaslanamayacak miktarda selenyum ve protein olmasıdır. İçindeki proteinler diğer besinlerde bulunan proteinlerden oldukça farklıdır. Brezilya fındığının proteinleri insan büyüme hormonunu artırıcı etki yapan amino asitlere sahiptir. Asıl önemli olan madde selenyumdur. Selenyum ayçiçeği, ceviz, sarımsak, tahıllar, deniz ve et ürünleri, soğan, somon, ciğer, böbrek, karides gibi besinlerde bulunur; ancak Brezilya fındığının selenyum oranı bu besinlerinkinden çok daha yüksektir.  Selenyumun, birçok kanser türü üzerindeki etkisinin son yıllarda ortaya çıkması selenyum içeren besinlerin önemini daha da arttırmıştır. Selenyumun özellikle prostat, yumurtalık, yutak, mesane, karaciğer, pankreas, serviks ve rektum gibi kanserlerle mücadelede etkilidir. Bunun dışında selenyum kalp için de çok önemlidir. Özellikle kanın pıhtılaşma riskini düşürdüğünden dolayı inme ve kalp krizi tehlikesine karşı kalbi koruyucu bit etkisi vardır. Selenyumun en bilinen etkilerinden biriyse tiroid hastalıkları üzerindeki etkisidir. Selenyum vücuttaki tiroid hormonunun yeniden üretimi için oldukça önemlidir. Bunun dışında selenyumun, canlı spermlerin dölleme kabiliyetini arttırdığından dolayı kısırlığı önleyici etkisi bulunur. Son olarak selenyumun diyabet, bağışıklık ve HIV virüsü üzerinde de olumlu etkileri vardır. Brezilya fındığının yararlarının içerdiği selenyum ve protein sayesinde ne kadar önemli olduğu ortadadır. Brezilya fındığından günde 2 tane tüketmek yeterlidir. Selenyumu gıdaların dışında da almak mümkündür. Bunun için uzman bir doktora danışarak, selenyum tabletleriyle de ‘selenyum’ almak olanaklıdır.

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply