“Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

3

“İnce Moleküllü Yağlar, Cilt Gözeneklerini Tıkamaz”

 Bitkisel yağların gücüne hep inanmışımdır. Onlara karşı özel bir ilgim var. Bitkileri, kainatın bizlere sunduğu bir armağan olarak görüyorum. Bitkisel yağlar, doğru kullanıldığında sağlığımız ve güzelliğimiz üzerinde güçlü etkiler bırakıyor. Kozmetik alanının içine giren bitkisel yağ üretiminde de bazı ince noktalar var. Uzmanlık gerektiren bu iş, emin ellerden çıkıp bizlere ulaşmalı. Bu yıl 7. Exponatura Doğal Ürünler Fuarı’nda tanıştığım Başak Organik markasının kurucusu Aromaterapi Uzmanı Ayten Kodak’ın bilgisinden ve ürünlerinden çok etkilenince kendisi ile doğal yağların dünyasına detaylıca giriş yaptığım bir röportaj gerçekleştirdim ve işin inceliklerini, güzellik tüyolarını dinledim.

ayten kodak “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

Başak Organik Kurucusu Aromaterapi Uzmanı Ayten Kodak

“Doğru Üretilen Bitkisel Yağlar Cildiniz İçin Onlarca Vitamin Demek”

“Cilt geçirgen ve gözenekli bir doku. Fakat bu geçirgenlik çok kuvvetli değil. Küçük küçük gözeneklerden biz kalın, ağır yağları geçirmeye çalışırsak çok hassas olan bu mimik gözenekleri tıkayabiliriz ve birikimlere sebep olabiliriz. Bakım yapalım derken cilt gözenekleri büyüyebilir, ciltte sarkmalar ve kötü görüntüler oluşabilir. Bu nedenle ince moleküllü, emilimi kolay yağları kullanmak güzel bir cilt elde edebilmek için oldukça önemli”

 İŞTE RÖPORTAJ

Ayten Hanım merhaba,

Sizinle 7. Exponatura Doğal Ürünler Fuarı’nda faydalı bir tanışıklık sağladığımızı düşünüyorum. Özellikle sektöre verdiğiniz emek ve yoğun bilgi birikiminiz beni etkiledi. Tüketicileri organik ve sağlıklı ürünlerle buluşturduğunuz kendi markanız Başak Organik’i kurmuşsunuz.

-         Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

45 yaşında,8 yaşındaki Tuna ve 14 yaşındaki Ardanın annesiyim.15 yıl tekstil sektöründe çalıştıktan sonra hep kendi işimi kurma isteğimi 2. Oğlumun doğumundan sonra gerçekleştirdim ve 8 yıldır da organik ürünler mağazamı çalıştırıyorum.3 yıl önce ihtal ettiğim yağları şişeleyip dağıtımını yapmaya başladım.1 yıl önce de kendi kozmetik markamı çıkardım ve yoluma bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum.

-         Bu sektöre nasıl eğildiniz, markanızın doğuş hikayesini dinleyebilir miyiz? Organik sertifikanızı nereden aldınız?

2007 yılında 17 yıldır çalıştığım tekstil sektöründen 2. Oğluma  hamileliğim nedeniyle ayrıldım. Daha doğrusu bayan müdürüm tarafından ‘’nasıl olsa bir süre sonra işimize yaramayacak’’düşüncesiyle işten çıkartıldım ve bu bana çok ağır geldi. Çalışma hayatım boyunca ilk defa işten çıkartılıyordum ve sebep çok acımasızca idi. Tekstil laboratuarında rengarenk boyalardan bir sürü renk üretmek, kumaşlar boyamak ve sonra bunu ünlü markalarda mamul halde görmek de çok keyifliydi ama ben hep işin çevreye verdiği zararı ve  gerekliliğini sorguluyordum. Bu iş daha çok aşırı tüketime hitap ediyordu ve ben 45 yaşımda olmama rağmen hayatta her şeyin yeterince ve ölçülü olması gerektiği kanaatindeyim. Para sorun olmasa da bir şey alırken ‘’gerçekten gerekli mi?’’sorusundan hiç vazgeçemiyorum.

2008 yılı başlarında 2.oğlumun doğumu ile tekrar çalışmak istiyordum ama 1.sinde olduğu gibi çok yoğun çalışmak istemiyordum. Tekstildeki aşırı yoğun çalışma tempomdan büyük oğlumun büyümesine çok fazla şahit olamadım. Onun için ne yapsam hep kendimi yetersiz annelik yapmış hissediyordum ve bunda da aynı şeyi yapmak istemiyordum. Hep kendi işimi kurmak istiyordum ama ne yapacağımı bilmiyordum. Biraz yeni iş kurmakla ilgili bilgi aradım ve karşıma organik ürünler sektörü diye bişey çıktı. Hayatım sabahın köründen gece yarılarına kadar her Allahın günü fabrikada geçtiği için hiç duymadığım bir kavramdı ve bu nedir diye baktığımda benim zaten biraz uygulamaya çalıştığım şeyleri içeren bir kavram olduğunu gördüm ve evet ben bu işi yapabilirim diyerek çok kısa bir sürede şu anda bulunduğum dükkanı tuttum ve komik bir bütçe ile bir sürü hatalar da yaparak kendi mağazamı açtım.

Organik sertifika şu anda sadece yağlar için çalışması devam ediyor. Henüz tam olarak sertifikalandırılamadım. Kozmetiklerim için daha sonra organik sertifika sürecini düşünüyorum.

Basak organik urunler “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

-         Aromaterapist Ayşe Tolga’dan da Aroma Terapi eğitimi aldığınızı biliyorum, nasıl bir süreçti bu?

Dükkana gelen müşteriler ciltte kullanmak için bitkisel yağlar sormaya başladılar. Ben bu yağları kendi kozmetik alerjim yüzünden çok eskiden beri kullanıyordum ama bunların ne olduğunu tam olarak bilmeden birine satışa sunmak ayrı bir sorumluluk ve ciddi bir iş. Ve  bu konuyu da araştırdığımda, yağları kullanmanın aromaterapi olduğunu öğrendim. Kim bu işle ilgili bilgi veriyor, bunu nasıl öğrenebilirim diye araştırırken Ayşe Tolga’nın bu konuyla uğraştığını ve telefon etmemle yakında eğitimlere başlayacağını öğrenmem şahane bir şey oldu. O dönemde Bebekte kendi çok cici bir mağazası vardı ve orda derslere başladık. Çok keyifli, bana çok şey katan eğitimlere başladık ve belirli aralıklarla devam ettik.

Shea Mango Yogun bakim kremi 1024x643 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

Ayşe Tolga’dan aldığım eğitimlerde sadece yağlardan oluşan ve hem yağ hem de sudan oluşan krem hazırlamayı öğrendik .Ben de zaten kozmetik alerjim olduğundan cildimde hazır ürün kullanamıyordum. Öğrendiklerimle kendim için kremler yapmaya başladım. Dükkana gelenler cildime ne yaptığımı, son günlerde ışıltısının arttığını söylemeye başladılar. Kendim krem yaptığımı öğrenince onlar da istemeye başladılar. Onlardaki değişikliği görenler beni bulmaya başladı. Derken dükkanın iç kısmındaki mutfak, benim minik üretim atölyeme dönüştü. Ve böylelikle iş mutfakta olamaz hale geldi ve şimdiki üretim yerimi satın aldım ve kendime orada bir düzen kurdum.

basak organik bitkisel yaglar 1024x725 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

Ayşe Tolga o dönemde kızına hamile idi ve kendine uyan hafta sonlarında derslere devam ediyorduk. Eğitimlerde yağların elde edilişleri, kullanım alanları, doğru yağı tanıma, ürün hazırlama gibi süreçlerimiz oldu.

-         Markanız altında hangi ürünleriniz var?

Sabunlar, renkli killer, bitki suları, banyo tuzları, ,serumlar, cilt tiplerine göre kremler, ayak ve dudak bakım balmları, şampuan, saç kremi,hamilelik bakım yağı, pişik bakım kremi, selülit ve saç bakım yağı, masaj yağları gibi tamamen bitkisel yağlardan üretilmiş ürünlerimiz var. İçeriklerde hayvansal bir tek balmumu var. Yağların çoğunun organik sertifikası var.  Sertifikası olmayanlar da doğal toplayıcılıkla elde ediliyor. Hidrojene veya herhangi bir kimyasaldan geçmiş değil.

-         Özellikle cilt yağları ve sabunlarla ön plana çıkıyor gibisiniz?

Evet, bunun yanında su bazlı ürünler de mevcut

-         Çok çeşitli ve alışılagelmişin dışında yağ türlerinin satışını yapıyorsunuz, neler var mağazanızda pek bilmediğimiz?

Evet, herkeste olanı sevmiyorum ben. Değişik yağları seviyorum. Bunlar: monoi, kukui, mango, kenevir, moringa, arnika, babassu, tamanu, kamelina, neem, kamelia gibi yağlar.

-         Sizden sağlıklı bir cilt için bazı tüyolar alalım. Bilhassa yağların cilt bakımı üzerindeki etkileri nasıl?

Doğru kullanıldığı zaman etkiler şahane. Doğru elde edilmiş yağ demek onlarca doğal vitamin demek. Cildimizi içten olduğu kadar dış etkenlerden korumak için de yağlardan destek alırsak sonuçlar gözle görülecek kadar olumlu oluyor. Bunu için aromaterapi bilgilerini çok yerinde kullanmak da önemli.

-         Hangi cilt tipi hangi yağları kullanmalı?

camelina cilt bakim yagi 202x300 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz” neem cilt bakım yagi 195x300 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz” kukui cilt bakim yagi 184x300 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

Yağlı ciltler ciltte emilimi çok hızlı olan kenevir, argan, jojoba, shea butter, Ayçiçek, aspir, mango yağlarını;

Lekeli ciltler hint yağı, ceviz, shea butter, havuç tohumu, avokado, immortel yağlarını,

Kuru ve normal ciltler de mango, kakao, shea butter, avokado, kenevir, Ayçiçek, badem, kamelia, monoi yağlarını kullanabilirler.

basak organik moringa cilt bakim yagi 160x300 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz” ahududu cilt bakim yagi 185x300 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

-         Peki her cilt tipine uyabilecek en temel yağlar hangileridir?

Kenevir, shea butter, ayçiçeği, mango, argan hemen hemen her cilt tipine uygun yağlardır.

-         Göz çevresine direkt uygulayabileceğimiz yağlar nelerdir?

Göz çevresi çok hassas olduğu için genellikle yağlı ciltlerde kullandığımız emilimi çok iyi olan yağları ve küçük moleküllü yağları göz çevresinde kullanabiliriz. Bunlar Mango, shea butter, kenevir, argan, ayçiçeği olabilir

-         İnce çizgi bakımı ve mimik kırışıklıkların bakımı nasıl olmalı, hangi yağlarla desteklenmeli?

Emilimi çok hızlı olan ve cildi dış etkenlerin hasarından korumak için ciltte bariyer etkisi yapan yağlarla çok rahat yapabiliriz.

Bunlar: kenevir, argan, shea butter, mango, kakao, hint yağı, balmumu, kamelia, jojoba, avokado, havuç tohumu rahatlıkla olabilir.

basak organik yaglar 1024x585 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

 “Lavanta Yağı, Her Evde Mutlaka Bulunmalı”

-         Yara yanık gibi durumlarda uygulanabilecek yağlar var mı?

Yara ve yanık gibi durumların olmazsa olmazı lavanta uçucu yağı ve kalendula yağı. Lavanta çok güçlü bir ağrı kesici, bakteri-virüs öldürücü, hücre yenileyici. Direkt dahi uygulandığında hiçbir sorun çıkarmıyor. Bence her evde mutlaka birçok durum için bulundurulması gereken yegane yağ. Zaten aromaterapinin de doğmasına sebep olan muhteşem yağ..

-         Kaşıntı ve alerji gibi cilt sorunlarında hangi yağlara başvurmalıyız?

Neem, camelina, citronella, lavanta, çay ağacı, papatya kaşıntı ve alerji durumlarında başvurulacak yağlardan.

-         Peki sizden bizlere önerebileceğiniz bir güzellik formülü alabilir miyiz? Bu soru bayan takipçilerimizin çok ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.

Güzel, ışıl ışıl ve bakımlı bir yüz için ilk önce cildimizi ölü deriden arındırmalıyız. Bunun için önce, küçük bir parça kilin içine birkaç damla yağ ilave ederek bir maske yapmalıyız. Bu maskeyi yüzümüzde 10-15 dakika tutup hafif ovuşturarak ılık suyla yıkayalım ve kuruladıktan sonra da gülsuyu veya lavanta tonik yapalım. Diğer tarafta   içimizden geçtiği gibi shea butter,mango, avokado,havuç tohumu yağlarını birbirine karıştırarak nemli yüzümüze krem gibi minik bir parça sürelim ve cildimizdeki ışıltıyı görelim.

“Frenk Üzümü Yağı, Mükemmel Bir Kırışıklık Savaşçısıdır”

-         Biraz kişisel bir soru olacak ama fuarda sizden aldığım Frenk Üzümü yağını kullanmaya başladım. Gerçekten fark ettirdi cildimde. Etkili bir anti aging olan Frenk Üzümü yağının çok değerli faydaları var okuduğum kadarı ile. Hassas ciltler de rahatlıkla kullanabileceği için sormak istiyorum. Frenk Üzümü yağının faydaları nelerdir?

Frenk üzümü yağı çok yüksek oranda omega-6 içeriğine sahip bir yağ. Güçlü hücre yenileyici, antioksidan ve anti-aging etkilidir. Özellikle hassas cilt bakımında kullanılması çok uygundur. Mükemmel bir kırışıklık savaşçısıdır. Cildi güçlendirmede ve elastikiyet sağlamada çok etkilidir.

-         Yağların molekül yapısının çok mühim olduğunu, kalın moleküllü yağların cilt tarafından emilemediğini ve gözenekleri büyüttüğünü söylüyorsunuz. Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz? Yağlar neden ince moleküllü bir yapıya sahip olmalı?

Cilt geçirgen ve gözenekli bir doku. Fakat bu geçirgenlik çok kuvvetli değil. Küçük küçük gözeneklerden biz kalın, ağır yağları geçirmeye çalışırsak çok hassas olan bu mimik gözenekleri tıkayabiliriz ve birikimlere sebep olabiliriz.Bu da kötü ve sorunlu bir görüntüye neden olur. Ciltteki gözenekler büyür ve bunun sadece yağ kullanmaktan kaynaklandığını düşünürüz Ben bunu küçük delikli bir iğneden kalın yün iplik geçirmeye benzetiyorum. Oysa kozmetik kullanıma uygun küçük moleküllü yağlar kullandığımızda böyle bir sorun olmuyor. Yağ direkt cilt tarafından hızla emiliyor ve birikme yapmıyor. Cilt de en alt katmana kadar yağların içeriğindeki vitaminlerle beslenmiş oluyor.

-         Yağların da yanlış kullanımı cilde zararlar verebilir, bu konuda dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

Küçük moleküllü yağlar kullanmanın yanında bazı uçucu yağlar çok güçlü etken madde içeriklerinden dolayı direkt olarak cilde sürülmemelidir. Mutlaka taşıyıcı bir yağla birlikte kullanılmalıdır.

-         Sabun da üretiyorsunuz. Sabun çeşitleriniz neler, hangi sorunlar için ne tür sabunları öneriyorsunuz?

sutlu yulafli sabun 300x225 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

Evet, iyi bir cilt için önce temizliğinin düzgün ürünle yapılması gerektiğini düşündüğüm için sabun da üretiyorum. Çeşitli kimyasallarla cildi çok fazla aşındırıp tahrip ettikten sonra düzeltmeye çalışmanın da çok zor olduğunu düşünüyorum ve bunun için değerli yağ miktarı oldukça fazla içeriğe sahip sabunlar üretiyorum. Calendula, neem, babassulu, moringalı, bıttım, lavantalı, üzüm çekirdekli, yulaflı, keçi sütlü, papatyalı, ısırganlı ve ardıç katranlı vb. Sabun genelde temizlik için kullanılan bir ürün olmasının yanında yulaf, neem ve keçi sütlü sabunlarım aşırı kuru ve kaşıntılı ciltlerdeki kaşıntıyı baskılayıcı özelliklere sahip. Üzüm çekirdekli peeling etkili, calendula yara-yanık durumlarında ısırgan saç dökülmelerinde, ardıç katranlı kafa derisi, sivilce ve tüm cilt sorunlarında oldukça etkili.

papatya sabunu 300x200 “Her Cilde Her Bitkisel Yağ Kullanılmaz”

-         Genel anlamda cilt bakımı sürecinde yağların kullanım zamanı gündüz mü olmalı akşam mı? Bize daima yatmadan önce cilt kremleri, yağları, serumları vs. en iyi faydayı verir derler. Nasıl olmalı?

Cilt bakımında genellikle biz her şeye müdahale etmemeliyiz. Cildi, gündüz, dış etkenlerden (aşırı sıcak, rüzgar, soğuk hava)  korumak , nemlendirmek gerekli fakat geceleri olabildiğince temiz bırakmalı ve aşırı destekle ona kendini yenilemeyi unutturmamalıyız diye düşünüyorum. Biz sadece akşamları cildimizi hafifçe kirden temizleyip bırakalım, çok kuru ve gerginse hafif bir tonik yapıp kendi haline bırakalım yeter.

-Tüm doğallığınızla verdiğiniz yanıtlar için teşekkürler

Ben de yaptığım işe verdiğiniz önem için size çok teşekkür ederim.. Umarım faydalı olabildim hem sizin hem takipçileriniz için.

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

hulyacayoglu@gmail.com

0536 522 43 69

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

3 Yorum

  1. merhaba ben macadamia yağını çok merak ediyordum. Bu yağı bilen az. Doa Kozmetikten buldum. Siz bu yağla ilgili ne düşünüyorsunuz

    • Merhaba, macadamia cevizinden üretilen bu yağ oldukça değerlidir. Soğuk press olarak üretilmesi şartı ile herhangi bir alerjiniz de gelişmez ise faydalarını gözlemleyebilirsiniz cildinizde. Sağlıklı günler…

Leave A Reply