İlk Balık Tutma Maceram

0

Bir kaç ay önce eşim, iş arkadaşlarıyla birlikte balığa gitti. Daha önce hiç yaptığını görmemiştim, zaten önceden öyle pek yaptığı bir şey değilmiş.

Akşam elinde bir sürü balıkla eve geldiğinde nedense bende hafif bir kıskançlık oluştu. Halbuki ne balık severdim, ne de balık tutmak aklıma gelirdi ama canım çekti işte.

Soslu Balik Tarifi 10 İlk Balık Tutma Maceram

Eşim de benim gibidir balıkla arası yoktur. O tuttuğu balıkları değişik bir şekilde yapmaya karar verdim ve yemek sonrası, aslında balığı sevdiğimi, sadece o güne kadar yemiş olduğum balıkların pişirilme tarzını sevmediğimi fark ettim. Yani, sade bir şekilde pişirilen veya kızartılan balığı sevmiyormuşum ama denediğim şekilde inanılmaz lezzetli geldi.

Tarifini vereceğim ama önce şu balık olayına döneyim.

Bir kaç hafta önce eşimin izin gününde balığa gitmeye karar verdik. Gidip olta, yem, iğne gibi malzemeleri aldık ve çok yakınımızda bulunan bir yere balık tutmaya gittik.

Uzun uğraşlar ve takılma sonucu kaçırdığımız bir kaç balık sonrasında nihayet karagöz yakaladığımızda inanılmaz heyecanlandım. Bu heyecan kendisini kısa sürede vicdan azabına çevirse de durmak istemedim. Hem tuttuğumuza sevinmiştim, hem de balık için üzülmüştüm. (Kaç tane balığı çok küçükler diye denize geri attım bilmiyorum) Tek avuntum etrafın başka balıkçılar kaynamasından ötürü ve biz tutmasaydık onlar tutardı düşüncemdi.

Soslu Balik Tarifi 13 İlk Balık Tutma Maceram

Bu balık tutmalarımız devam etti ancak kayalıkta işimiz biraz zordu ve eşim geçen gün bana sürpriz yapıp bir tekne gezisi ayarlamıştı. Tekne ile açılıp balık tutmaya gidecektik.

Yine çok heyecanlandım ve malzemeleri toparladım. Erkenden uyuyup ertesi gün sabah beş buçukta evden çıkıp tekneye gittik. Torba’dan yola çıktığımızda hava 5 dereceydi ve herkes bir güzel dondu ama güneş kendini göstermeye başladıktan sonra hava inanılmaz güzel oldu. Bu da kışın ortasında balık tutmayı daha da zevkli bir hale getirdi.

Teknedeki en fazla 12 kişiydik ve çoğu kişi birbirini çok iyi tanıyordu.Ortam çok sıcaktı. Biz acemi olduğumuz için sağ olsunlar bize çok yardım ettiler. Mesela oltamızın ve attığımız misinanın tekneden atmaya uygun olmadığını öğrendik. Bir kaç taktik sayesinde de güzel balık yakaladım. Bunun dışında ilk başta canlı yemi takmaktan kaçınan ben, ilerleyen saatlerde yemleri oltaya takır takır takmaya başladım.İlk başta takamamam korkudan değildi, yine vicdan azabındandı ama mantıklı açıklamalarla beni ikna ettiler.

Gün içerisinde yanlış oltaya rağmen 7 balık tuttum.

Soslu Balik Tarifi 8 İlk Balık Tutma Maceram

Bir tanesi son saniyede kurtulmayı başarıp denize geri atlamış olsa da mercan, çipura, kupes ve izmarit gibi balıkları tutmayı başarıp kovamızı ağızına kadar doldurduk.

İlk balik tutma maceram 5 İlk Balık Tutma Maceram

Kimi kalamar bile yakaladı. Arada çay kahve ikramı vardı ve öğleye doğru yemek verdiler. O arada biraz dinlenme fırsatı bulmuş olsak da hemen devam etmek istedik, o kadar zevkliydi. Yoruculuğu bile farklıydı. Yani hem çok elendik, hem yen, bir şeyler öğrendik, hem de elimiz dolu döndük.

Soslu Balik Tarifi 12 İlk Balık Tutma Maceram

Bu arada Bodrum’da bu kadar çok çiftlik olduğunu bilmiyordum.Bizim onlarla bir işimiz yoktu, denizden tuttuk ama özellikle de bilinen restoranların çiftlikleri bayağı fazlaymış, bunu görmüş oldum. Bir İstanbul’lu olarak yine de doğal ortamı tercih ettiğimi söylemeliyim. Zaten balıkların ciddi lezzet farkı oluyor. Kısacası tur çok güzel geçti. Fiyat da gayet uygundu.

Soslu Balik Tarifi 9 İlk Balık Tutma Maceram

Bodrum’a geldiğinizde kışın balık tutmak isterseniz veya yazın tekne turu yapmak isterseniz vereceğim sayfadan turun sahibi Ercan Bey’e ulaşıp siz de katılabilirsiniz. Turların çıkışı Torba’dan oluyor, rota biraz denizin durumu ve balığın bol olduğu yerlere göre değişkenlik gösteriyor. Balık için bir kaç kez yer değiştirdiğimiz oldu. Ayrıntılı bilgi için:

https://www.facebook.com/ercan.ucer?fref=ts

Bu balık olayı aslında neden önemli? Balığın önemini her zaman vurgularlar ancak çoğu kişi ya sevmediği için, ya da son tercihi olduğu için pek yemez. Halbuki faydaları say say bitmez dediğimiz balığı yemenin mutluluğunu yaşıyorum, hele bir de ailemde nesilden nesile atlamış Alzheimer olmasından dolayı daha da çok yemeye karar verdim. Omega ve fosfor gibi önemli gereksinimleri kapsülden değil kaynağından almalı kanımca.

Şimdi size balığı nasıl güzelleştirdiğimi yazıyorum.

Bunun için gereken malzemeler:

-Balık

-Kırmızı Soğan

-Domates

-Tereyağı

-Defne yaprağı

İsteğe bağlı olarak beyaz şarap

Yanına:

-Patetes

-Tereyağı

-Galeta Unu (veya rendelenmiş ekmek kabuğu)

 Hazırlanışı:

Domatesleri ve soğanları yarım ay şeklinde kesin.

Balığımızı iyice temizledikten sonra balığın büyüklüğüne göre alabileceği miktarda tereyağı,domates ve soğan ekleyin. (ben genelde birer parça ekliyorum)

Son olarak Defne yaprağını da balığın içine yerleştirin.

İlk balik tutma maceram 9 657x1024 İlk Balık Tutma Maceram

Bu arada tercihen yayvan tencere kullanın.

Tencereye bir kaç kaşık tereyağı ekleyip kalan soğan ve domatesleri katıp biraz karıştırın ve ardından balığı ekleyin. Ben tuz koymuyorum ama sizler seviyorsanız tuz ekleyebilirsiniz.

*Eğer isterseniz yaklaşık 5 dakika pişirdikten sonra 2-3 çorba kaşığı kadar beyaz şarap ekleyin ve kapağını kapatıp pişmeye bırakın. Eğer şarap sevmiyorsanız,  alkol koyuyorum diye düşünmeyin, çünkü şarabın alkolü pişince buharlaşıp gider.*

İlk balik tutma maceram 6 730x1024 İlk Balık Tutma Maceram

Balık genelde 15-20 dakika içinde pişiyor ancak siz devamlı kontrol edin.

Balığın yanına işe küçük boy patatesler haşlayın.

Bir yandan biraz tereyağı eritin ve içine biraz galeta unu ekleyin.(2 çorba kaşığı tereyağına bir kaşık galeta unu kafi) Biraz kavurmanız yeterli.Pişen balığı tabağa alın, yanına patatesleri ekleyin ve patatesin üzerine hazırlamış olduğunuz tereyağlı sosumuzu gezdirin. Ufak bir tüyo: Galeta unlu tereyağı sosunu kuşkonmaz haşladığınızda da sos olarak kullanabilirsiniz, Almanya’da öyle yaparlar, çok da güzel olur.

Afiyet olsun!

Bakalım siz de bu tariften sonra benim gibi balığı iple çeker hale gelecek misiniz?

 

Bodrum Editörü

Melis Büyükplevne

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply