İrlanda’nın Güzeli Galway

0

İrlanda’nın Güzeli “Galway”

İrlanda’ya taşındığım günden beri çoğu kişiden duyduğum tavsiye “mutlaka Galway’a gitmelisin!” oldu. Ben de İrlanda’nın en güzel şehri olarak anılan bu şehri gezi listemin üst sıralarına almaya karar verdim. Eşimin ailesinin bizi ziyaret ettiği hafta sonu için bir gezi planı düşünürken “neden meşhur Galway’a gitmiyoruz?” sorusu bir anda aklımda beliriverdi. Ve böylece 4 kafadar düştük yollara…

Galway 7 300x224 İrlandanın Güzeli Galway

Cumartesi sabahı araba kiralayıp, 2 gün sürecek olan serüvenimize doğru yola koyulduk. İrlanda’da trafiğin soldan akması bize zaman zaman heyecanlı dakikalar yaşattı. Neyse ki kayınvalidem eşime sürekli “soldan, soldaannnn” diye hatırlatma yaptığı için doğru yoldan şaşmadık. Geçtiğimiz yollar yemyeşil tam bir doğa harikası tabii. Eşimin ailesi, İrlanda’yı ilk kez ziyaret ettiklerinden dolayı bu doğal güzelliğe gerçekten hayran kaldı. Yaklaşık 3 saat süren yolculuğumuzdan sonra nihayet otelimize vardık. Çok şirin bir oda-kahvaltı oteliydi burası. Otelin sahibi bayan aynı zamanda alt katta yaşıyordu. Nerelere gitmeli, nerede ne yenir, arabayı nereye park etmeli de daha az ödemeli vs. gibi konularda tavsiyelerde bulundu.

Arabamızı park ettikten sonra, oteldeki bayandan aldığımız haritamızın da yardımıyla şehir merkezine ulaştık. Aman Allahım, hava çok güzel ve bir Cumartesi günü, tabii ki herkes kendini dışarı atmış. İşte şehir merkezinde karşılaştığımız manzara bu şekildeydi..

Galway 8 224x300 İrlandanın Güzeli Galway

Galway şehri, aslında başlangıçta Corrib Nehri ağzında küçük bir balıkçı kasabası olarak kurulmuş. Zamanla büyüyerek şehir bugünkü halini almış. Nehrin asıl adı Abhainn Na Gaillimhe (Galway Nehri). Nehir aslında adını sularında boğulan mitolojik prenses Galvia’dan alıyor. Şehre verilen takma ad ise Kabileler Şehri (The City of the Tribes). Çünkü Normanların İrlanda’da hüküm sürdüğü dönemde şehir 14 tüccar aile (ya da Cromwell zamanında küçük düşürücü anlamda kullanıldığı üzere “kabile”) tarafından kurulmuş.

Galway, tam bir üniversite şehri. Müzik, festival, at biniciliği, golf, balık tutma, bar, restaurant, alışveriş merkezi vs. kısacası ihtiyacınız olan her şey bu şehirde mevcut. Bir kez gelenin bir daha mutlaka gelmek isteyeceği bu şehir sıra sıra bar ve restaurantlarla dolu küçük şirin sokaklardan oluşuyor. Bu sokaklarda genelde hafta sonları kukla göstericileri, sokak şarkıcıları vs performanslarını sergiliyor. İşte biz de bunlardan bazılarına şehrin sokaklarında gezerken rastladık…

Galway 9 225x300 İrlandanın Güzeli Galway Galway 10 225x300 İrlandanın Güzeli Galway

Şehrin merkezinde Eyre meydanı yer alıyor. Burası belki de şehrin tek ana caddesinin geçtiği meydan. Burada bulunan bir de Kennedy Parkı mevcut. Güzel havalarda burada gençler bir araya gelerek hulahop çevirme gibi çeşitli aktivitelerde bulunuyor.

Galway 1 225x300 İrlandanın Güzeli Galway Galway 11 225x300 İrlandanın Güzeli Galway

2007 yılında Galway dünyanın “en seksi 8. şehri” şeçilmiş J2008’de yapılan bir anket sonucuna göre ise Galway dünyadaki en iyi turist destinasyonları arasında 42. sırayı almış. The New Zealand Herald ise Galway’ı 2014 yılında ziyaret edilebilecek en güzel 5 şehir listesine almış, diğer şehirler ise şöyle: İstanbul, New Orleans, Dubai ve Cabo, Meksika.

Galway 12 300x225 İrlandanın Güzeli Galway

Galway Katedrali

Galway 3 300x224 İrlandanın Güzeli Galway

Şehrin en görkemli ve etkileyici mimari yapıya sahip binalarından biri olan Galway Katedrali’nin inşası 1957-1965 yılları arasında tamamlanmış. Aziz Nikolas’a adanan bu katedral Roman Katolik stilini yansıtıyor. Katedralin mimarı ise daha önce Dublin ve şehrin birçok yerinde sayısız kilise tasarlamış olan John J. Robinson. Katedralin mimarisi aslında kubbeli oluşu bakımından Rönesans stilini, gül şeklindeki pencere ve mozaikler bakımından Hristiyan stilini yansıtıyor ve bünyesinde çeşitli tarzlar barındırıyor. 44.2 metre yüksekliğindeki kubbesi ise şehrin siluetinde belirgin bir anlam taşıyor. Eğer şehirde yolunuzu kaybederseniz katedral kubbesini takip ederek yönünüzü tekrar bulabilirsiniz. Benim gibi yer-yön duygusu gelişmemişler için bu da benden size bir ipucu.

Galway 4 224x300 İrlandanın Güzeli Galway Galway 5 224x300 İrlandanın Güzeli Galway

Salthill

Şehrin 3 km batı kısmında bulunan ve Salthill adı ile anılan bu bölge önceleri küçük bir sahil yerleşkesi iken son yıllarda 5 yıldızlı otellerin bulunduğu ve daha çok zengin kesimin ikamet ettiği bir yer haline gelmiş. Biz buraya vardığımızda hava serinlemeye başlamıştı, buna rağmen denize girenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Onları gördükçe soğuktan bizim içimiz titredi J Burada yüzme, güneşlenme, yelken, balık tutma, dalış vs. gibi birçok aktivitede bulunmak mümkün. Yine civarda bulunan tenis ve golf sahalarından da yararlanabilirsiniz. Yürüyüş yaparken bir de çok güzel bir café dikkatimizi çekti : Jungle Beach Break Café J Eminim burası yaz aylarında kokteylinizi yudumlarken hoşça vakit geçirebileceğiniz mekanlardan sadece bir tanesi..

Akşam yemeği için mekan ararken, bir anda sokakta bir grup gencin bir araya gelerek şarkı söyleyip ritmik bir şekilde dans ettiklerine şahit olduk. Ertesi sabah oteldeki bayana anlattığımızda bunun Galway’de bir gelenek olduğunu öğrendik. Hatta bazen kulaklıklarını takip, diğer insanları müzikleriyle rahatsız etmemek adına sessizce, bir grup halinde dans ediyorlarmış.

Galway 6 300x224 İrlandanın Güzeli Galway

Eve dönüş…

Ertesi sabah kahvaltıdan sonra dönüş yoluna koyulduk. Misafirlerimize biraz daha İrlanda’nın yeşilini göstermek adına rotamızı Dingle ve Slea Head üzerinden gitmek üzere çizdik.

Bu doğa harikasını da bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım…

 

Sevgiyle kalın,

İrlanda Editörü Özden Akdeniz

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply